Itthoni havon. Miklós Edit a csíksomlyói pályán
Fotó: Pinti Attila
A csíkszeredai születésű, olimpián hetedik, világkupán dobogós Miklós Edit alpesi síző 2018-ban került a Magyar Síszövetség élére, ahol Bajai Andrást váltotta. Két évvel később a tagság újra „változást akart”, Fürstner Józsefet választották a szövetség elnökévé. Miklós Edittel Csíksomlyón beszélgettünk élményeiről, arról, hogy miként látja a magyar sízés jelenét, valamint hogy a vezetői munkát követően milyen jövőképre számít.
2020. december 12., 15:592020. december 12., 15:59
– Miként értékeli azt a periódust, amelyet a Magyar Síszövetség élén töltött? Mit ért el, mit nem sikerült megvalósítania ebben az időszakban? Pénzügyileg mennyire volt stabil a szövetség?
– Mindenképpen sikeresnek mondanám az elmúlt két évet, amit a magyar síszövetség élén töltöttem el. Nehézségekkel indultunk, a régi elnök nem akarta elfogadni, hogy én vagyok az új elnök. Eltelt egy jó fél év, amíg bejegyzett a bíróság, utána kezdődhetett el a munka. Azt kell mondjam, hogy az a szezon, a 2018–2019-es idény ahogy kezdődött, a közgyűlés után egy so lala (a német nyelvben úgy-ahogy/éppen csak – szerk. megj.) szezon volt.
Például Stark Márton, aki egy holland lányt készített fel, de a szövetségi kapitány is az én kérésemre tért vissza. Nagy dolog volt például az is, hogy egy olasz világkupás edzőt tudtunk szerződtetni, és ő is azért érkezett, mert én kértem fel. Ez volt az alpesi síben.
A biatlonban is elindult egy komoly program, ami szezon végén már az eredményekben is megmutatkozott, hiszen három sportolónk jutott ki a világbajnokságra. Síugrásban a meglévő szlovén edzővel folytattuk a munkát, mert meg voltunk vele elégedve. Ott is jött az eredmény, hiszen Vörös Virág világkupapontokat szerzett, de sífutásban is aránylag össze tudtunk rakni egy profi programot.
Kijelenthetem, hogy a 2019–2020-as szezon jól össze volt rakva, az más kérdés, hogy 2020 tavaszán megjelent a koronavírus, ezért nem lehetett megfelelően befejezni az évadot. A támogatás is megcsappant, de én azt látom, hogy
Ami a pénzügyeket illeti, stabil volt, de be kell látni, hogy amikor én abbahagytam a sízést, rengeteg szponzor elment, ebből is kitűnik, hogy számos támogató csak azért állt a síszövetség mellé, mert én világszintű eredményeket értem el. Sikerült azonban még egy-két szponzort behozni, kaptunk 2–3 kocsit használatra, sikerült plusz 20 millió forintot lobbizni a költségvetésbe, amely eredetileg 80 millió volt, de végül felvitték 100 millióra.
Világkupaversenyen aktív sízőként
– Hogyan áll Magyarország sípályák, illetve a sísportokat versenyszerűen űzők szempontjából?
– Két komolyabb sípálya van Magyarországon az alpesi sízők számára, az egyik az eplényi, a másik a mátraszentistváni, mindkettőn lehetne FIS-versenyt (FIS – nemzetközi síszövetség, szerk. megj.) rendezni, tavaly majdnem sikerült megszervezni az elsőt, de sajnos két nap alatt elolvadt a hó…
Sportolók szempontjából elmondható, hogy egy jó ifjúsági korosztály állt össze, sajnos azt hallottam, hogy ezekből a versenyzőkből sokan abba szeretnék hagyni a sízést.
de összességében azt mondhatom, hogy sok gyerek kijön a műanyag pályás oktatásból, és a klubok, főleg a privát klubok foglalkoznak síoktatással. Lenne utánpótlás, csak kellene őket támogatni.
Fotó: Facebook/Miklós Edit
– Szinte minden síszövetségi ágban találunk erdélyi sízőt. Ők azért szerettek volna magyar színekben versenyezni, mert Miklós Edit volt a síszövetség elnöke?
– Nem tudom konkrétan.
Hogy jövőre mi lesz, azt nehéz megmondani.
– Kényes téma a leváltása a síszövetség éléről. Úgy érzi, hogy elbántak önnel? A jelenlegi kormánypárt ön mellett állt, a politikának volt szerepe a síszövetség vezetőségének menesztésében?
– Nem mondanám, hogy elbántak velem. Ők egy más vezetőre, egy más vezetőségre tartottak igényt, és mi ezt elfogadtuk.
Én úgy vagyok vele, az élet történéseivel, hogy valami valamiért történik. Úgy éreztem, hogy ha a tagság nagyobb része nem kívánta, hogy mi folytassuk az elkezdett építkezést, akkor mi nem fogunk ellenállni. Mi emelt fővel távoztunk.
Miután megtörtént a menesztésünk, többen megkerestek, hogy menjek vissza újra elnöknek egy új elnökséggel dolgozni, de határozottam megmondtam, hogy ezt nem teszem. Mi elindultunk egy úton, elkezdődött az építkezés egy csapattal, nem engedték meg, hogy befejeződjön.
Úgy érzem, hogy a politika nem szólt bele a Magyar Síszövetségnél történtekbe. Hiába volt mellettem a politikum nagy része, ha a tagság nincs velem, és ők valami egészen másat szeretnének. Nem tudom, mit, mert ők sem tudták megfogalmazni. Demokrácia van...
Fotó: Skihungary.hu
– Egy példátlanul szép, igaz, rengeteg buktatóval, sok sérüléssel teli pályafutás áll ön mögött. Mire emlékszik vissza aktív sízői pályafutásából a legszívesebben?
– Nehéz egyetlen dolgot kiemelni. Természetes, hogy az olimpiai szereplés egy kedves emlék számomra, de azt gondolom, hogy az évek során rengeteg pozitívum ért, ezért nehéz valamit kiemelni, mindamellett hogy súlyos sérüléssel ért véget a pályafutásom, mert az sem volt egy egyszerű dolog.
– Honnan jött az az erő, hogy minden sérülés után, minden nehézség után vissza tudott térni, újra tudta kezdeni az edzéseket?
– Mindig megvolt a célom. A phjongcshangi olimpián az éremszerzés volt a vágyam, az aranyérem volt a célkitűzésem, azért tudtam minden egyes alkalommal visszatérni. Az lebegett előttem, azért tudtam mindent megtenni a célért, sok mindenről lemondani.
– Gondolom, vannak olyan edzők, akik meghatározó szerepet játszottak pályafutásában. Kiket emelne ki közülük?
– Nehéz, de mindenképpen az itthoni trénerek közül a néhai Bónis Ferencet kell megemlíteni, ő olyan volt, mint a második apám. A kinti edzők közül meghatározó szerepet játszott pályafutásomban Stark Márton, először mint szervizember, majd mint segédedző, aztán következett Dietmar Thöni és Stefan Abplanalp. Nélkülük nem juthattam volna el oda, ahova eljutottam, a világkupás mezőny élvonalába.
– Érdekes projektebe kezdtek Csíksomlyón. Műanyag borítású pályát létesítettek a gyerekek oktatásra, illetve beindult egy elég komoly oktatási program. Ezek mellett más tervei is vannak a közeljövőben?
– Nyitott vagyok minden megkeresésre, és nem csak a téli sportokkal, illetve az alpesi sível kapcsolatosan.
Szeretnék közreműködni abban is, hogy fejlesszük a székelyföldi sísportot, a téli turizmust, másrészt nyáron a különböző sportágakat segíteni, sporteseményeket idehozni Székelyföldre. Nincsenek konkrét tervek a következő hetekre, de többen több helyről kerestek meg különböző projektekben.
Fotó: Pinti Attila
Román, majd magyar színekben versenyzett
Miklós Edit alpesi síző 1988. március 31-én született Csíkszeredában. Román színekben kezdett versenyezni, az ifjúsági világbajnokságokon lesiklásban 2007-ben hatodik, 2008-ban pedig ötödik volt. Világkupaversenyen 2005 decemberében szerepelt először, felnőtt világbajnokságon pedig 2009-ben indult első alkalommal, lesiklásban és Super G-ben is a 18. helyen ért célba. 2010-ben szerepelt az olimpián, de a lesiklásban kiesett és meg is sérült. Román színekben három alkalommal szerzett vk-pontot.
Minden idők legjobb magyar sízője 2010. november 3-án magyar állampolgárságot kapott, és ezzel a Nemzetközi Síszövetség (FIS) szabályzata szerint a legfontosabb feltétel már teljesítve volt ahhoz, hogy az alpesi síző országot válthasson. Hosszabb huzavona után Miklós Edit engedélyt kapott a FIS-től az országváltásra. Ez azzal is járt, hogy Miklós addig elért eredményeit törölték, nulláról kellett kezdenie a FIS-pontok összegyűjtését ahhoz, hogy rajthoz állhasson a 2011-es világbajnokságon. A 2012. január végén St. Moritzban megtartott világkupaversenyen 30. helyen végzett kombinációban. Ezzel ő lett a magyar alpesi szakág első női világkupa-pontszerzője.
Számos világkupapontot érő helyezése mellett a 2014. évi téli olimpián 7. helyezést ért el lesiklásban, ami az alpesi számokban, illetve az összes síszakágat tekintve is minden idők legjobb magyar olimpiai eredménye. Egy évvel később, 2015. január 24-én lesiklásban St. Moritzban megszerezte saját és a magyar alpesi sísport első dobogós helyezését világkupaversenyen, harmadik helyen végzett. 2017. január 15-én az ausztriai Altenmarkt-Zauchenseében tartott lesiklóedzésen súlyos térdsérülést szenvedett, aminek következtében sokkos állapotban szállították kórházba. Felépülése után újra versenyezni kezdett, és célja az volt, hogy elinduljon az olimpián. Ezt azonban egy újabb sérülés akadályozta meg 2018 januárjában, amikor a Kleinkirchheimben rendezett szuper-óriásműlesikló futamon a célba érkezés után elesett és súlyosan megsérült. Térdszalagszakadást szenvedett, így az olimpián nem tudott indulni. 2018. április 12-én bejelentette, hogy visszavonul az aktív versenyzéstől. Visszavonulása okaként nem a sérülését, hanem a síszövetségen belüli állapotokat jelölte meg. Egyidejűleg bejelentette, hogy indulni akar a Magyar Síszövetség elnöki posztjáért. Néhány nap múlva megválasztották a szervezet elnökének.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot december 8-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
1 hozzászólás