Elkótyavetyélt piaci előny. Románia olcsón exportálja a gabonát, majd feldolgozva, drágán visszavásárolja
Fotó: Barabás Ákos
A feldolgozóipar megerősítése kulcsfontosságú (lenne) az egész ország, ezen belül pedig a Székelyföld fejlesztése szempontjából. A témában lapcsaládunknak nyilatkozó szakemberek felhívták a figyelmet arra, mekkora „kárt”, illetve hiányt okoz az, hogy Románia olcsón eladja külföldön a nyersanyagot, majd drágán importálja a félkész és készterméket. Így alakulhatott ki az a paradox helyzet, hogy noha az EU-ban az ország előkelő helyen szerepel a megművelt termőföld nagyságát tekintve, a romániai lakosság élelmiszerfogyasztása mégis nagymértékben exportfüggő. Székelyföldről nézve a helyzet akkor volna ideális, ha a termelés, a feldolgozás és az értékesítés is jelentős mértékben a helyi gazdák kezében összpontosulna.
2022. október 07., 21:582022. október 07., 21:58
2022. október 07., 21:592022. október 07., 21:59
Az egész ország gazdaságára nézve súlyos következményekkel jár, hogy hiányzik a feldolgozóipar, azaz, hogy Románia olcsón eladja külföldre a nyersanyagot, majd a félkész és készterméket drágán vásárolja vissza. Holott látszólag semmi nem gátolja, hogy a hazai valóban hazai legyen, sőt. Romániának megvannak a szükséges mezőgazdasági adottságai, és a földrajzi elhelyezkedése is kiváló, így az ország a mostaninál jóval nagyobb ütemben tudna fejlődni, ha megfelelő feldolgozóipara lenne – mutatott rá Miklós Zoltán közgazdász, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője.
Annak érdekében, hogy ez megvalósulhasson, alapvetően három dologra lenne szükség: tőkeerős cégekre, amelyek be tudnak fektetni a legújabb technológiába, az árumozgatáshoz szükséges infrastruktúrára és képzett szakemberekre. Csakhogy Románia jelenleg mindhárom téren meglehetősen rosszul áll.
Ha létezne az országban feldolgozóipar, a mostaninál eleve magasabb áron tudnák értékesíteni az alapanyagot, ugyanakkor rengeteg új munkahely létesülne, több hozzáadott érték termelődne – egyszóval jobban és hatékonyabban fejlődne az ország gazdasága. Miklós Zoltán rámutatott: Románia nagy nyersanyagtermelő, ugyanakkor egy hatalmas piac is, ahol jelentős mennyiségű, belföldön megtermelt és feldolgozott készterméket lehetne értékesíteni. Ehelyett az történik, hogy a külföldi piac használja a mi nyersanyagunkat, majd annak feldolgozását követően learatja a nagy profitot, magyarázta a gazdasági szakpolitikus.
Miklós Zoltán rámutatott: 2012-ben az ország 45 milliárd euróra exportált és 55 milliárd euróra importált, vagyis tíz évvel ezelőtt 10 milliárd euró volt a deficit. A külkereskedelmi mérleg hiánya 2021-re erről a 10 milliárd euróról 24 milliárd euróra növekedett, és a becslések szerint az idei évet már 32 milliárdos deficittel zárjuk, a hiány ugyanis már az első félévben elérte a 15,3 milliárd eurót.
„Azt látjuk, hogy egyre csak nyílik az olló. Nemcsak a hiány növekszik, hanem volumenében is növekszik az export és az import értéke, vagyis többet adunk el külföldre, de többet is hozunk be. Tíz évvel ezelőtt 45 milliárd euró volt az export és 55 milliárd euró az import. Egy évtized alatt az export megkétszereződött, idén 90 milliárd euró körül lesz, ám az import még nagyobb mértékben növekedett, 123 milliárd euróra vásárolunk idén árut és szolgáltatásokat külföldről” – részletezte a képviselőház pénzügyi és költségvetési bizottságának tagja. Az erre az évre előrevetített 32 milliárd eurós deficit egyébként GDP-arányosan 13–14 százalékot jelent.
A külkereskedelmi mérleg hiánya gyakorlatilag azt jelenti, hogy ez a pénz kimegy az országból, kifizetjük behozott termékekért és szolgáltatásokért.
Másrészt importáljuk magát az inflációt, miközben a másik oldalon próbáljuk azt valamiképpen kordában tartani – igaz, nem nagy sikerrel. „Ha Németországban magas energiaráfordítással drágán állítják elő a terméket, amit mi behozunk, akkor annak magasabb az ára, és növeli az inflációt” – magyarázta Miklós Zoltán.
Az egyensúlytalanság tehát egyáltalán nem kedvez a romániai gazdaságnak, éppen ellenkezőleg. Mindezt úgy lehetne helyrebillenteni, ha növelnénk az export értékét, ami viszont lehetetlen, ha továbbra is az alacsony értékű nyersanyagot értékesítjük. Miklós Zoltán példaként azt hozta fel, hogy ha a gabonát és a napraforgómagot, vagyis az alapanyagot adjuk el, azért sokkal kevesebb pénzt kapunk, mint ha a lisztet vagy az olajat értékesítenénk.
Annak, hogy Románia alapanyagot exportál és készárut importál, a legfontosabb gazdasági következménye, hogy óriási a külkereskedelmi mérleg hiánya, és egyre csak növekszik
Fotó: Beliczay László
Az óriási hiány annak is a következménye, hogy sokkal többet fogyasztunk, mint amennyit termelünk: az alapélelmiszerek 70 százaléka Romániában importtermék, vagyis a romániai fogyasztás élelmiszerimport-függő. Mindez azért is paradox helyzet, mert az Európai Unióban Románia élen jár a megművelt termőföld nagysága, illetve a megtermelt gabonamennyiség tekintetében.
Félő, hogy a továbbiakban még tovább romlik a helyzet, hiszen a mezőgazdasági termeléssel is gondok lehetnek: csökkenhet a megtermelt nyersanyag mennyisége. Egyrészt azért, mert elszabadultak az üzemanyagárak, a földek megműveléséhez pedig elengedhetetlen a gázolaj. A marosvásárhelyi Azomureș műtrágyagyár a magas energiaárak miatt állt le, a műtrágyahiány pedig szintén visszavetheti a mezőgazdasági termelést. Továbbá az is problémás lehet, hogy Románia 14 millió hektáros mezőgazdasági területéből csak egymillió hektár öntözhető.
Miklós Zoltán úgy látja, ezekre a problémákra mielőbb megoldást kell találni állami stratégiák, finanszírozási programok, pályázatok által. Szerinte egyrészt arra kell összpontosítani, hogy a nyersanyag-termelés ne essen vissza, a következő két év pedig hatalmas kihívást fog jelenteni ebből a szempontból. A következő lépés pedig a feldolgozóipar megerősítése kell legyen. „Ezt a hazai vállalkozások önerőből nem tudják megtenni, mert nem elég tőkeerősek. Mindenképpen szükség van állami támogatásokra, pályázati forrásokra.
– hangsúlyozta a közgazdász.
A feldolgozóipar fejlesztéséhez technológia kell, hogy versenyképes áron tudjanak nagy mennyiségű terméket előállítani. A technológiát meg kell vásárolni, amit egy tőkeerős cég tud megtenni – a sérülékeny kis- és középvállalkozások számára ez lehetetlen küldetés.
Tőkeerős cégekre van szükség, amelyek be tudnak fektetni a legújabb technológiákba, hogy megerősödhessen a feldolgozóipar
Fotó: Lukácsi Lehel
„Székelyföldön sokan már a föld széléről eladják a pityókát, mert nincs megfelelő tárolókapacitás, és egy hónap múlva már veszít a krumpli az értékéből, ha nem tárolják megfelelő hőmérsékleten” – mutatott rá Miklós Zoltán. A gazdák ugyanakkor sokkal több pénzt kapnának a krumpliért, ha megmosnák, csomagolnák és feldolgoznák.
A székelyföldi kistermelők ki voltak szolgáltatva egy-két felvásárlónak, nem volt valós ármeghatározás, a feldolgozó diktálta az árakat, és ha annyiért nem akarták eladni a terméket, akkor egyszerűen nem vették meg.
Ez a kényszer szülte a Kézdi Lacto Coop szövetkezet megalakulását, melynek feldolgozó gyára ha elindul, mindannyian megtapasztalhatjuk, hogy az a nyersanyag, ami évekkel ezelőtt az utcán végezte, miként kerül piacra sajtként, vajként és más termékként. Egy liter tej pedig már nem 1–2 lejt fog jelenteni a gazdaságban, hanem annál sokkal többet.
– erre már Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke hívja fel a figyelmet. Mint rámutatott, a külföldi befektetők egy része nem azért vásárolta meg ezeket a gyárakat, hogy a termelést folytassa, hanem hogy saját termékét akadály nélkül behozza. A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete ezért is fektet nagy hangsúlyt arra, hogy a feldolgozóipar lehetőleg a gazdák tulajdonába kerüljön, hiszen így lehet megvédeni a termelőket attól, hogy kényszerből áron alul értékesítsék a terményt vagy az értékesítés teljes mértékben ki legyen szolgáltatva a piaci viszonyoknak.
Fotó: Makkay József
A piac mindenképpen alakítja az árakat, az eladást, de ha a feldolgozásért is a gazdák felelnek, könnyebben át tudják vészelni a különböző kihívásokat.
Becze István pozitív példaként a szépvízi Csengő tejszövetkezetet, a gyimesközéploki Tatros tejszövetkezetet és a csíkjenőfalvi húsfeldolgozót említette. Ezek kisebb létesítmények, szerinte ennél merészebbet is lehet álmodni, akár úgy, hogy több kisebb szövetkezet létrehoz egy nagyobbat, amely feldolgozót működtet és értékesítéssel is foglalkozik.
Az egyesület elnökének meggyőződése, hogy csak akkor lehet a Székelyföldön megtermelt magas minőségű nyersanyagot az árakban érvényesíteni, ha a gazdák végigviszik a folyamatot, és tőlük kerül ki a kész termék a piacra.
Székelyföldön ugyanis jellemzően más áron és más minőségben állítják elő a nyersanyagot, mint a konvencionális, intenzív farmokon. Ha pedig elindul a folyamat és egyre több feldolgozó jön létre a térségben, akkor nemcsak minőséget, hanem mennyiséget is elő lehet állítani, hiszen ez az egyik feltétele annak, hogy a különböző piacokra be lehessen törni.
Fotó: Veres Nándor
Becze István rámutatott, jelenleg éppen a mennyiségi korlát gátolja, hogy a székelyföldi termékek bejussanak a nagy piacokra. Ők egyébként figyelemmel követik a magyarországi folyamatokat, Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt arról, nehéz áttörni a falat, hogy magyar tulajdonba kerüljön vissza a kiskereskedelem.
magyarázta Becze István.
„Örülünk annak, ha jön egy nagybefektető és létrehoz egy feldolgozót, de előbb-utóbb, a nap végén, amikor meghúzzuk a vonalat, a profiton való osztozkodás során újra az látszik, hogy a székelyföldi gazda ki van szolgáltatva, kénytelen olcsón odaadni a termését. Félő, hogy ha nem jutnak tisztes nyereséghez, sokan abbahagyják a gazdálkodást” – fogalmazta meg aggodalmait az egyesület elnöke. Megoldásnak azt látja, ha a termelőket bevonják a feldolgozásba és értékesítésbe.
Ugyanakkor a magyar állam és a Pro Economica Alapítvány támogatásával már sok feldolgozó alakult, ezek versenyhelyzetet teremtenek a térségben, ami oda vezet, hogy növekednek a nyersanyagárak. Ideális állapot lehet, ha két-három közbirtokosság megfinanszíroz egy integrációt, ami, mivel közösségi pénzből jön létre, közösségi tulajdonban van, így ebben a kisebb gazdák is részt tudnak venni.
A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke pozitívumként említette, hogy Romániában 90 százalékos a szövetkezeti támogatási arány, így önrészként csak 10 százalékot kell előteremteni. „Hangsúlyosan népszerűsítjük az integrátorok létrehozását, egyesületünk ingyen ad tanácsot, a három székely megyében ingyen végezzük a szövetkezetek bejegyzését. Ezt folyamatosan támogatjuk, mert ez a jövő” – fogalmazott Becze István.
Fotó: Makkay József
Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke úgy látja, az élelmiszerpiacon eléggé szűk az a mozgástér, ahol a helyi termelőknek lehetőségük van a kibontakozásra, ezt a piacot ugyanis a globalizált tőke uralja. Szerinte az infláció, a romló gazdasági helyzet is a globális árunak, a dömpingáraknak kedvez. Ilyen körülmények között ugyanis egyre kevesebben tudják megengedni maguknak a minőségi, nem génmanipulált, természetes élelmiszereket, melyek egy egészen más árkategóriát képviselnek, és amit Székelyföldön elő lehet állítani.
Első lépésben a termelőket – mezőgazdászokat, állattenyésztőket – támogatták, a következő szakaszban pedig a feldolgozóipar létrejöttét segítették. A körkoncepció zárásaként a turizmus fejlesztésére nyújtottak finanszírozást, hiszen ezzel bővül a helyi termékek felvásárlópiaca.
Ez a folyamat biztosít ugyan kitörési lehetőséget a térségnek, viszont Balási Csaba szerint nagy probléma, hogy a román állam részéről eközben nem körvonalazódik ilyen jellegű fejlesztési stratégia, holott ezek az emberek, a gazdák, a vállalkozói réteg, ebben az országban fizetik az adót. „Romániában kevés a gazdaságfejlesztő program, és ami van, az sem feltétlenül a kistermelőket segíti. Nem lehet csak a folyamat részeiben gondolkodni, különválasztva a termelést, a feldolgozást és az értékesítést. Csak úgy lehet fennmaradni, ha ezt egyben kezeljük” – összegezte Balási Csaba.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő gazdasági kiadványában, a Piactérben látott napvilágot október 3-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!