Aradon vigyáznak a magyar vonalra – Beszélgetés az UTA futballcsapatát újraélesztő Mészár Sándorral

Mészár Sándor a Pecsovszkyról szóló könyv bemutatóján •  Fotó: Forrás: UTA

Mészár Sándor a Pecsovszkyról szóló könyv bemutatóján

Fotó: Forrás: UTA

Idén kellett volna megünnepelnie megalakulása 75. évfordulóját az egyik legismertebb erdélyi futballklubnak, az UTA-nak. A világjárvány miatt a tervezett nagyszabású ünnepségek elmaradtak, de 2020 az élvonalba jutással és egy új stadion átadásával így is emlékezetes marad Aradon.

Dobos László

2020. november 21., 20:122020. november 21., 20:12

Aradi magyar ember nevéhez fűződik a pár évvel ezelőtt csődbe jutott UTA megmentése, az aradiak Mészár Sándort az UTA újjáélesztőjeként ismerik, de ugyanilyen fontos volt számára az utánpótlás-nevelés: az Atletico utánpótlásközpontot húsz éve alapította, több, jelenleg élvonalbeli és válogatott játékos is kikerült már onnan.

„A gyerekkorom szinte teljes egészében a fociról szólt. A mostani Atletico-pálya mellett nőttem fel. Nemigen volt más, amivel elfoglalhattuk volna magunkat – olykor a tanulás rovására is… Akkor is mindig az én feladatom volt a szervezés: már az iskolában, az órák alatt ment körbe a lista, amire feliratkoztak, hogy ki marad délután, összeállítottuk a csapatokat, pályát improvizáltunk, néha estébe nyúltak a meccsek.

Idézet
Amikor nagyobb lettem, az iskola mellett dolgoztam, egy biciklijavító műhelyben voltam inas, így félre tudtam tenni életem első nagy befektetésére: éveken át megspórolt pénzemből szereztem két igazi focikaput vasból, dróthálóval, a lakótelepi focipályára”

– kezdte a beszélgetést Mészár Sándor.

– Az ön nevéhez fűződik az UTA újraélesztése, a csapat feljutása az élvonalba. Visszatekintve, milyen volt ez az út, milyen kihívásokkal kellett megküzdenie?

– Hét évvel ezelőtt az UTA sajnos csődbe ment, annyi pénz sem maradt akkor a klubnál, hogy a csapat meg tudjon jelenni a kiírt mérkőzéseken. Ez a kizárást jelentette. Akkor én már több éve menedzseltem az általam alapított Atletico utánpótlás-nevelő futballklubot, nagyon jó eredményekkel, sok tehetséges fiatal játékossal. Innen adódott, hogy az aradi polgármesteri hivatal és a szurkolók szövetsége felkért, segítsek újraéleszteni ezt a történelmi és sporteredményekben nagyon gazdag klubot.

Idézet
Ne hagyjuk veszni azt, amit annyira szeretnek Aradon és máshol is.

Megkerestek, elvállaltam. Sikerült benevezni a csapatot a megyei bajnokságba. Az első évben feljutottunk a harmadik ligába, majd egy évre rá a másodosztályba. A folytatásban pedig kétszer eljutottunk odáig, hogy rájátszásra jogosultunk az élvonalba jutásért, de mindkétszer veszítettünk. Idén egy nagyon nehéz és bonyolult szezon után sikerült megnyerni a másodosztályt. Az első hely az egyenes feljutást jelentette az első osztályba. Az UTA, Románia hatszoros bajnoka és kétszeres kupagyőztese megérkezett oda, ahol mindig is a helye volt.

Idézet
Az UTA feltámadt hamvaiból, mint a főnixmadár.
Idézet
•  Fotó: Forrás: UTA Galéria

Fotó: Forrás: UTA

– Kevés stadion épült az utóbbi időben az országban, az egyik ezek közül az aradi. Hogyan sikerült, mennyi időbe és pénzbe kerül ma egy stadion felépítése Romániában?

– Ez sajnos igaz, kevés stadion épült Romániában, és még kevesebb edzőközpont, illetve pálya. A mi stadionunk az egyedüli Romániában, amely kizárólag a város pénzéből épült. Nincs benne se kormányzati, se szövetségi, se magánbefektető pénze. Többször változtak a tervek, ezért elcsúszott a kivitelezési idő.

Idézet
Bő hat év alatt lett kész az aradi stadion, ami 14 millió euróba került.

– Sok magyar szurkolója van az UTA-nak az egész világon. Sikerül megtartania a klubnak a „magyar vonalat”? Hogyan emlékeznek a régi nagy játékosokra, a klubalapítóra?

– Csapatunk legnagyobb értéke a történelme.

Idézet
A régi Arad kozmopolita, és az UTA is az volt. Ezt próbáljuk tudatosítani a mai szurkolókkal.

Rendszeresen foglalkozunk történelmünkkel, megemlékezünk évfordulóinkról, játékosainkról. Számos könyvet adtunk ki. A legaktuálisabb Oroszhegyi Károly könyve, Csala, a szőke csoda, Pecsovszky József élettörténete, amit román nyelvre is lefordítottunk. Minden megjelent könyvünkben odafigyelünk arra, hogy minden magyar játékos neve helyesen magyarul jelenjen meg, és nem a románosított formában. A helyzetünk Aradon szerencsés, senkit sem zavar az, hogy mindig voltak magyarok a csapatban.

Idézet
Most magyar az edzőnk és a vezetőség egy része. Következő tervünk az UTA-múzeum, ahol természetesen szerepet kap klubunk magyar vonala.
Idézet
•  Fotó: Forrás: UTA Galéria

Fotó: Forrás: UTA

– Hogyan értékelné a csapat eddigi első ligás teljesítményét, Bálint László György edző munkáját?

– Hosszú évek óta az első fordulók után még nem szerepelt ilyen jól egy frissen feljutott csapat a román első osztályban. Több döntetlen mérkőzésben benne volt az, hogy nyerhettünk volna, így állhatnánk egy kicsit előrébb is. Az eredmények elsősorban Bálint László György munkájának köszönhetők.

Idézet
Teljesen meg vagyunk elégedve a munkájával, nagyon jól tervez, és ez az átigazolásokra is érvényes.

– Indult polgármesternek, de sajnos nem sikerült elnyernie a tisztséget. Milyen tanulságokkal járt a kampányidőszak?

– Összességében nem bántam meg, hogy elvállaltam ezt a számomra teljesen idegen feladatot, megmérettetést. Hasznos tapasztalatokat szereztem, tanultam belőle.

Idézet
Nagyon sokunkra ráférne egyébként egy kis kampány, mert a kampányidőszak alatt jobbak vagyunk, érdekel a közösségünk. Nekem azért volt könnyű, mert nem kellett más legyek kampányban, mint azelőtt.
Idézet
•  Fotó: Forrás: UTA Galéria

Fotó: Forrás: UTA

– Merre, milyen irányba tart az aradi sportélet? Mi a helyzet a többi hagyományos sportággal?

– Nagyon rosszul állunk, hiányzik az infrastruktúra, hiányzik a pénz, és hiányzik az, ami a legfontosabb:

Idézet
Aradnak jelenleg nincs stratégiája a sportot illetően.

Ezeket a problémákat szerettem volna – többek között – megoldani polgármesterként vagy alpolgármesterként.

Piros-fehérek, Arsenal mintára

Az aradi futballcsapatot 1945. április 18-án alapította a textiliparos Neumann báró, Întreprinderea Textilă Arad (ITA) néven. Először az 1946–47-es szezonban játszott a bajnokságban, 1958-ban megváltoztatták a nevét UTA-ra (Uzinele Textile Arad). Neumann báró Arsenal FC-szurkoló volt, ezért választotta csapatának a vörös-fehér színeket. Az 1947–48-as szezonban a csapatból Bonyhádi Lajos 49 találattal a góllövőlista élén végzett, ez a mai napig fennálló rekord Romániában. Az aradi klub hatszoros bajnok (1946–47, 1947–48, 1950, 1954, 1968–69, 1969–70), egyszer ezüstérmes (1971–72) és egyszer bronzérmes (1953). A Román Kupát kétszer hódította el (1947–48 és 1953), és további kétszer (1950, 1966) döntős volt. Nemzetközi porondon első nagy sikerét az 1970–71-es BEK-sorozatban érte el az UTA, ahol az első fordulóban idegenben lőtt góllal búcsúztatta a sorozat címvédőjét, a holland Feyenoord Rotterdam csapatát. A következő fordulóban az akkori Jugoszláviát képviselő Crvena zvezda csapatával szemben maradt alul.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot november 17-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei