Akinek a szíve a korcsolyáért dobog

Imre Emil: „Próbálkoztam elszakadni
a gyorskorcsolya világától,
de nem sikerült, visszahúztak” •  Fotó: Veres Nándor

Imre Emil: „Próbálkoztam elszakadni a gyorskorcsolya világától, de nem sikerült, visszahúztak”

Fotó: Veres Nándor

Imre Emil első osztályosként kezdett gyorskorcsolyázni, miután a sportág számára ingyenes edzési lehetőséggel gyerekeket toboroztak az iskolájukban. Akkor az osztályából legalább tíz nebulónak keltette fel az érdeklődést a rövidpályás gyorskorcsolya, de talán Emil volt az egyetlen, aki évekig kitartott mellette. Aztán váratlan fordulatot vett az élete, huszonegy évesen abbahagyta a gyorskorcsolyázást, Csíkszeredából Budapestre költözött.

2020. április 08., 10:002020. április 08., 10:00

2020. április 08., 11:162020. április 08., 11:16

Lépegetni kezdtem a jégen – így indítja történetét az ISK Csíkszereda egykori sportolója, Imre Emil. Aztán a lépegetésből siklás lett és hamarosan megmutatkozott a tehetség is. Kitartására, rátermettségére Bogyó Mária edző is felfigyelt, így hamarosan gyorskorcsolyát kapott és csatlakozhatott a csapathoz.

„Alig telt el két–három év és már a nagypályán versenyeztem” – jegyzi meg büszkén. S bár járt ő korábban focizni és cselgáncsozni is, végül a gyorskorcsolya maradt számára a járható út. „Nem tetszik a csapatsportban, hogy ha nem küzd mindenki, az visszatükröződik az eredményben. Ha csak egyvalaki is lazsál a csapatból, az eredmény ezt megmutatja.

Idézet
A gyorskorcsolyában az ember csak magára számít, amit megcsinál, amit elér, az az övé.

Engem mindig lenyűgözött a sebesség, figyeltem a nagyokat, hogy hogyan korcsolyáznak és ez motiváló volt számomra. Volt akire felnézzek. Tetszett, hogy a befektetett munkának, a komolyságnak megvan az eredménye. Aki szereti az egyéni sportokat, azt hogy magáért küzd, komoly eredményeket tud érni. Az egyéni sport sok mindenre megtanít ” – meséli lelkesen a 24 éves fiatalember, aki három évvel ezelőtt búcsúzott el a gyorskorcsolyától, a versenyek világától. Bár akkor még talán nem tudta, hogy ettől a világtól nem könnyű elszakadni, főleg ha számítanak az emberre.

A törés...

De térjünk vissza az ifjú Imre Emilre, aki nagy reményekkel rótta a köröket a csíkszeredai gyorskorcsolyapályán. S nem csak ő volt tele reményekkel, a fiatal tehetséges sportolóra sokan felfigyeltek. 17 évesen ezüst- és aranyérmet szerzett az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon, két év múlva pedig az igencsak jónak számító 21. helyezéssel tért haza a világbajnokságról. És most csak az igazán kimagasló eredményeit említjük, bár mint ő maga is megjegyzi, sportolói karrierje csúcsának egyébként ez utóbbi eredményt tartja.

Kissé maximalista – jegyzi meg mosolyogva – nemcsak a sportban, hanem az életben is.

Például a tanulásban. 21 évesen elkezdte tanulmányait a brassói testnevelési egyetemen, majd Bákóba igazolt, ott is fejezte be. Időközben odalett a csapat, azok a sportolók, akikkel egy időben kezdett korcsolyázni, lassanként feladták. Tíz fiatal sportoló alig néhány hónap leforgása alatt más utat választott magának, volt aki külföldre ment, más itthon maradt. Akad köztük ma már gyógytornász, fotós, pincér. „Volt köztünk országos bajnok, voltak, akik világbajnokságra is kijutottak, de abbahagyták mert nem tudtak megélni a sportból. Mert hiába küzdöttek, dolgoztak eredményesen, mégsem kapták meg a megérdemelt elismerést” – magyarázza. Ő továbbra is tette a dolgát. Egy ideig…

Mivel aktív sportoló volt, az egyetemre havonta egy hétre kellett elutazni, a fennmaradó három hétben pedig keményen edzett és ételfutárként dolgozott Csíkszeredában.

„Sűrű volt a program és anyagilag mégsem jöttem ki. Magyarországon kaptam egy lehetőséget egy barátomnak köszönhetően, aki kihívott Budapestre és a különböző sorozat- és reklámfogatásokon kaptam munkát, mint világosító. Ott négy–öt nap alatt megkerestem azt, amit itthon kemény munkával egy hónap alatt. Közben itthon folyattam az edzéseket és jártam Magyarországra dolgozni. Szerettek, mert keményen dolgoztam és azt akarták volna, ha minél több időt töltök ott. De nekem edzeni kellett, versenyekre készülni, meg tanulni.

Idézet
Zsúfolttá vállt a program és... jött a törés.

Abban az évben az országos bajnokság előtt májproblémával a kórházba kerültem, a versenyen éppen csak jégre tudtam állni, bár az orvos ezt is megtiltotta. Dobogós lettem, de nem első. Volt, aki kifogásolta ezt az eredményt, ekkor úgy döntöttem, jobb ha elválnak útjaink. A jó emberekkel megmaradt a jó kapcsolatom” – eleveníti fel a három évvel ezelőtt történteket Emil. 21 éves volt.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Az újrakezdés...

A csíkszeredai fiatalember Budapestre költözött. Amikor nem volt forgatás, nem pihent, hanem belsőépítészeti munkálatokat vállalt. Ha kellett, betonozott, parkettázott, szigetelt, bútorokat szerelt össze. Megbízható munkaerő volt, sokfelé hívták és így telt el egy éve. Ingázott két világ között. Budapest–Csíkszereda. Munka–egyetem.

Aztán egy újabb, váratlan fordulat következett be az életében. Mint meséli, a magyar olimpiai gyorskorcsolya-válogatott edzője, személyes jó barátja kereste meg őt és állást ajánlott. „Nagy volt a dilemma. Egy éve, hogy elszakadtam a sporttól, alakult az életem. Edzői munkát ajánlottak, illetve azt, hogy az olimpiai keretben technikusi munkát is végezzek egy dél-koreai születésű mester mellett. Ez nekem nagyon tetszett, mert ezzel itthon is foglalkoztam. Itthon autodidakta módon megtanultam, a Közösségért Alapítványhoz benyújtott pályázatomnak köszönhetően vásárolhattam eszközöket is.

Idézet
Megtanultam, hogyan kell régi, rossz korcsolyából használható korcsolyát csinálni.

Még korcsolyáztam, amikor már olyan jól haladtam ezekkel az eszközökkel és a tudásommal, hogy már mások korcsolyájával is dolgoztam. Versenyek alatt, amíg más sportoló két futam között pihent, én megcsináltam néhány sportoló korcsolyáját, sok esetben még az ellenfélét is. Két hét gondolkodási idő után elfogadtam az ajánlatot és belevágtam” – meséli. Eleinte az MTK-nál kapott edzői állást és az olimpiai kerettel dolgozó Jae Su Chun mellett volt technikus tanonc. „Azóta az MTK-ból Fradi lett, ott maradtam edzőnek, az olimpiai válogatottnál pedig tanoncból teljes állású technikus lettem” – mondja derűsen.

Azóta is folyamatosan dolgozik, közben itthon a szakedzői egyetemet is elvégezte, és hálás, hogy ami a technikusi munkát illeti, a szakma legnagyobb tekintélyétől lesheti el a fortélyokat. Mert ezt nem tanítják – fűzi hozzá –, ezt el kell lesni. És ha a technikus jól végzi a munkáját, az az eredményen is látszik.

Idézet
Én próbálkoztam elszakadni a gyorskorcsolya világától, de nem sikerült, visszahúztak. De jobb is így.

Mindenkit ismerek, aki ma Magyarországon gyorskorcsolyázik, azt is mondhatnám, hogy együtt nőttünk fel, ez olyan mint egy nagy család. Amikor a nagy csapattal vagyok, izgulok, hogy a korcsolyák jók legyenek. Technikusként sokkal nagyobb az izgalom és a felelősség. Amikor 15–17 éves sportolóimmal vagyok, akkor is nagy felelősség hárul rám, de örömmel teszem a dolgom” – mondja. Már kisgyerek kora óta sokat utazik, így már ezt is megszokta. Nevetve mondja, több utazótáskája van és mindig tiszták a ruhái, hogy ha indulni kell, tudjon gyorsan pakolni.

Persze, vannak tervei, szeretné továbbfejleszteni magát, tanulni, a legjobbak között lenni. S nem csak mint edző vagy technikus. Szeretné kipróbálni magát nagypályán. Versenyezni akar.

Tudja, hogy még sokat kell dolgoznia. Azt mondja, előtte van egy létra és ő most az első fokára lépett. A feladat megvan: haladni kell felfele.

Imre Emil amolyan magányos harcos típus, aki mindig arra törekszik, hogy lépéselőnyben legyen másokkal szemben. A székelyekre jellemző makacssággal küzd, dolgozik, mert hosszú az a létra.

 D. Balázs Ildikó

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot április 7-én.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba