Aki Jordanéktől tanulta a játékot: interjú Dávid Kornél korábbi kosárlabdázóval

Dávid Kornél a róla elnevezett akadémia ifjú kosárlabdázói között •  Fotó: Facebook/Dávid Kornél Kosárlabda Akadémia

Dávid Kornél a róla elnevezett akadémia ifjú kosárlabdázói között

Fotó: Facebook/Dávid Kornél Kosárlabda Akadémia

Tizenöt évesen vette kézbe a kosárlabdát, majd eljutott az észak-amerikai profi kosárlabdaliga, az NBA akkori legnagyobb csapatához, a Chicago Bullshoz, ahol Michael Jordan, Dennis Rodman, Scottie Pippen vagy épp Toni Kukoc szédítette a labdát. Ő a 206 centis center, Dávid Kornél.

2020. május 27., 12:122020. május 27., 12:12

2020. május 27., 12:142020. május 27., 12:14

– Hol érte a koronavírus-járvány kitörése, és jelenleg miképp tudja ellátni feladatait?

– Épp Németországban voltam, Berlinbe utaztam egy Euroliga-mérkőzést megnézni, amikor jelezték, hogy a járványhelyzet egyre erősödik. Igaz, már úgy mentem oda, hogy eléggé necces volt a helyzet. Legjobban attól féltem, hogy hazaérve Magyarországra nehogy karanténba zárjanak, de végül nem kellett házi elkülönítésbe vonulnom, mert sikerült időben hazajutni.

– Amikor hazajutott, minden munkáját félbe kellett szakítania?

– Március utolsó napjaiban értem haza, és sorra álltak le az európai országok kosárlabda-bajnokságai. Nálunk viszont nem állt meg a munka, hiszen készülünk az NBA-játékosbörzére (draft – szerk. megj.). Elvileg ez június 25-én lesz, majd meglátjuk, hogy járványügyben milyen intézkedéseket hoznak addig. Jelenleg kosárlabda-mérkőzések videófelvételeinek kielemzésével foglalkozunk, emellett mindennap konferenciabeszélgetéseket tartunk, játékosokat elemzünk ki, rangsoroljuk őket.

Idézet
Tehát nemhogy kevesebb munkám lenne, jelen pillanatban még több van.

Most kíváncsian várjuk, hogy folytatódik-e az NBA, mikor lesz a draft. Sajnos nagyon sok még a kérdőjel. Egyelőre az a biztos, hogy ebben a szezonban változtatni fognak az NBA rendszerén, azaz rövidített bajnokságban gondolkodnak.

– Székelyföldön, Erdélyben és Magyarországon is a legkedveltebb sportágak közé tartozik a labdarúgás, a jégkorong és a kézilabda, igaz, a kosárlabdát is sokan játsszák. Mi Dávid Kornél sztorija? Nem gondolkodott el azon, hogy beáll jégkorongozónak és célkitűzései között ott szerepel az NHL-be kerülés?

– Annak idején én is fociztam, mindenki labdarúgó akart lenni. De nagyon egyszerű a történetem: kinőttem a mezőnyből.

Idézet
Csatárként kezdtem, ám egyre magasabbra nőttem, és emiatt beállítottak kapuba. Kapus pedig nem szerettem lenni. Ezért választanom kellett egy másik sportágat.

Volt egy-két év, amikor mindenfélét kipróbáltam, és emiatt elég későn, 15 évesen kerültem közel a kosárlabdázáshoz. Ami a jégkorongot illeti, szerettem korcsolyázni, de ahhoz, hogy valaki versenyszintű jégkorongot űzzön, már gyerekkorban neki kell fogni hokizni, ez pedig nekem kimaradt. Így már akkor tudtam, hogy jó vagy profi jégkorongozó nem lehet belőlem.

– Végül a kosárlabdát választotta, megfordult jó néhány csapatban, sőt anno a Honvédtól el is küldték, mert nem tartották igazán tehetségesnek. Aztán más kluboknál jöttek az egyre jobb teljesítmények, és egyszer csak Amerikában találta magát, az NBA fellegvárában, az akkori Chicago Bullsban, ahol többek között Michael Jordannel edzhetett együtt. Mivel volt másabb az NBA, mint az európai topligák?

– Amikor kikerültem, a sebességgel kellett versenyfutásba kezdenem. Mindenki rendkívül gyors, atletikus volt.

Idézet
A világ ezzel az atletikussággal a kosárlabdában igazából 1992-ben szembesült, amikor az Egyesült Államok válogatott kosárlabdacsapata, a Dream Team megjelent a barcelonai olimpián. Erre aligha volt bárki is felkészülve.

Én öt évre rá kerültem az NBA-be, és nem telt el olyan sok idő az említett olimpiától, hogy én ezt felfogjam, megértsem. Ez a sebesség állított engem nagy kihívások elé, de szerencsére vettem az akadályokat.

A magyar center 109 NBA-meccsen szerepelt •  Fotó: Dávid Kornél fotóarchívuma Galéria

A magyar center 109 NBA-meccsen szerepelt

Fotó: Dávid Kornél fotóarchívuma

– Jordan mellett olyan világsztár csapattársai voltak, mint Dennis Rodman, Toni Kukoc, Scottie Pippen. Ők mindenkit haverként, „buddy”-ként kezeltek, vagy az edzéseken, mérkőzéseken megtartották a tisztes távolságot?

– Nagy szerencsém volt, mert amikor a Chicago Bullshoz kerültem, már ott játszott a horvát Toni Kukoc, szerves és kiemelkedő tagja volt a csapatnak, így ismerték az európai játékosokat.

Idézet
Amikor eljött a bemutatkozásom pillanata csapattársaim előtt, mindenki furcsán nézett, és kérdezgették egymástól: „Honnan jött? Melyik országból? Még egy európai?”

Szóval voltak beszólások, újoncként nekem is át kellett esnem a beavatáson, amit minden európai vagy amerikai ligában végigcsináltatnak az újakkal, de nem volt gáz vagy sértő. Ha Jordant vagy akár a többi nagy nevet említem, mindenki normálisan kezelte a csapattársait, ez pedig megtisztelő volt számomra is.

– Emlékszem, hogy amikor a német DSF-en vagy a magyar TV3 televíziós csatornán élőben követtem az akkori NBA-mérkőzéseket, előfordult, hogy Rodman nemes egyszerűséggel egy szál pizsamában megjelent a nézőtéren, és úgy vonult be a pályára, majd átöltözött, és felállt játszani. Dennis rájátszott erre az imidzsre?

– Mondhatnám, hogy igen, de mégsem. Ő ilyen volt. Emlékszem, egy októberi napon, amikor az időjárás abszolút nem indokolta azt, pizsamában, egy kalappal a fején és napszemüvegben érkezett meg az edzésre. Szerencsére Phill Jackson edző nagyon jól tudta kezelni játékosait, a kialakult helyzeteket. Amikor Rodman késve megérkezett, mi már edzettünk, izzadtunk, majd beállt ő is, és keményen folytatta velünk a tréninget. Akkoriban pályán kívül különc és viszonylag zárkózott ember volt Rodman. Amint elkezdődött egy mérkőzés, Dennis teljesen más szintre lépett. Hihetetlenül koncentráltan harcolt, játszott. Ezért is volt ő csapata egyik legjobbja.

– Mi történt, amikor először találkozott Michael Jordannel?

– Amikor még itthon játszottam, én is néztem a televíziós közvetítéseket, és nagyon érdekelt, hogy mit is tud ez a Jordan, amit más nem. Miután a Chicago Bullsba szerződtem, eljött a Media Day (közös csapatbemutató, amin több száz sajtóorgánum jelen van – szerk. megj.), és vártam, hogy Jordan is megérkezzen. Késve jött meg, nagyon lazán, egy melegítőben sétált be. Amint elhaladt mellettem, egyből megjelent bennem az a kutatási vágy, hogy mitől ennyire jó. Onnantól kezdve az öltözőben és a pályán is azt figyeltem, mi kell ahhoz, hogy az ember olyan magasságokba érjen, mint Michael Jordan.

Idézet
Aztán idővel rájöttem, hogy semmi olyan különös nincsen, ugyanolyan ember, mint én vagy te.

Ugyanúgy köti be a cipőjét, igaz, ő minden edzésen más cipőben lépett pályára, én pedig majdnem egy egész szezont lehúztam egy cipőben. Mindig közvetlen volt a csapattársaival, éppúgy az öltözőben, mint edzéseken, meccseken vagy utána.

Névjegy

Dávid Kornél 1971. október 22-én Nagykanizsán született, 127-szeres magyar válogatott kosárlabdázó. A 206 cm magas játékos a Honvéd és az Albacomp után 1999-ben szerződött a Chicago Bullshoz, egy évvel később a Cleveland Cavalierst és féléves albacompos időszakot követően 2000 augusztusától a Toronto Raptorst erősítette, majd 2001 februárjától a Detroit Pistons következett. Dávid 109 NBA-meccsen 11-szer volt kezdő, és átlagban 5 pontot dobott. Az NBA-t követően a francia Strasbourgnál és a litván Zalgiris Kaunasnál szerepelt, majd 2003-ban a spanyol Vitoriához igazolt, amellyel 2004-ben bejutott az Euroliga négyes döntőjébe, és ott ezüstérmes lett. 2008-ban vonult vissza a spanyol élvonalban szereplő Gran Canariában. A róla elnevezett Dávid Kornél Kosárlabda Akadémia vezetője.

 Horváth Gábor

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot május 26-án.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei