Május elején Székelyudvarhelyen gyűl össze a ralimezőny
Fotó: Veres Nándor
Jövőre is nyolc versenyt rendeznek a romániai ralibajnokságban. Bár korábban az a hír járta be a szaksajtót, hogy két hagyományos helyszín, Bákó és Brassó is kikerült a versenynaptárból, a Román Autósportszövetség (Federația Română de Automobilism Sportiv, FRAS) legutóbbi döntése szerint nem. A Hargita Gyöngye Rali is ott van a versenyhelyszínek között, és a 2020-as bajnokság egyik legfontosabb versenye lesz, mivel május 1–2-án Székelyudvarhelyen kezdődik majd a harc a pontokért. Ferencz Csaba főszervezővel beszélgettünk.
2019. december 03., 12:322019. december 03., 12:32
2019. december 03., 12:332019. december 03., 12:33
– Korábban késő ősszel, majd jó pár éven át nyáron rendezték a Hargita Gyöngye Ralit, most viszont a bajnokság első versenye lesz. Milyen feladatokkal jár ez?
– Volt szezonzáró a Hargita Rali, majd többször a bajnokság közepén, mindig nagy érdeklődés övezte, jövőre viszont szezonnyitó lesz. Érdekes a szövetség hozzáállása, hiszen a versenyek szervezőinek megkérdezése nélkül döntött akkor, amikor nyilvánosságra hozta a 2020-as versenynaptárt,
A korábbi évekhez hasonlóan nyári időpontra kértük a versenyt, ahogy már megszokta a közönség, ám végül ezt a drasztikus döntést hozták, nekünk pedig ehhez kell viszonyulnunk. Így két hónappal lerövidült a felkészülési idő, már gőzerővel tervezünk, hogy milyen pályarendszer legyen a májusi versenyen.
– Számíthatunk változásra?
– Szerintem lesz. Több helyről is hallottam – bár konkrét jelzést a szövetség részéről nem kaptam –, hogy szeretnék, ha a bucsini szakasz kikerülne a versenyből, mert szerintük igen gyors. Van, akinek tetszik, van, akinek nem. Szerintem nem volt gond vele, mivel a bucsini gyorssal is megfelelő volt a verseny átlagsebessége.
80 százalékban már megvan a rali összetétele, a második nap konfigurációja ugyanaz lesz, mint júliusban, azaz a Patakfalva, a Szentpál és a Lövéte gyorsasági szakaszokat fogja teljesíteni a mezőny. Még nem biztos, hogy ki fog kerülni Bucsin, de ha igen, akkor keresünk 35–40 kilométernyi gyorsaságit a környéken, akár Csíkszereda is szóba jöhet. Kérdés, hogy hol találunk az időtervnek is megfelelő pályarendszert.
A versenyfelület nem változik, aszfalton fognak száguldozni
Fotó: Pinti Attila
– Október végén már megjelent egy versenynaptár, amelyben hat verseny szerepelt, két hagyományos helyszín, Brassó és Bákó nem volt benne.
– Ezek voltak az első hírek. A szövetség önkényes döntése az egész ralis közösséget meglepetésként érte. Régi, neves versenyeket húztak ki egy egyszerű tollvonással. A hat verseny között így is ott volt a Hargita Gyöngye Rali.
Továbbá technikailag olyan versenyünk van évről évre, amibe nem tudnak belekötni. Természetesen vannak apróbb kellemetlenségek, az, aki ekkora embertömeget mozgat és rendezvényt csinál, ejt kisebb hibákat. De eddig is sikerült jól összeraknunk a Hargita Ralit. Ezen hibák többsége pedig idézőjelesen értendő, mivel nagy a részrehajlás a versenyek pontozói részéről.
Nehéz feladat előtt állunk, mivel a bajnokság első versenye lesz, az újdonságok, a friss szabályok itt fognak először életbe lépni. A csapatom fel van készülve a feladatra, azonban most sokkal kevesebb időnk van. A támogatóinkkal már tárgyalunk, megkötöttük az első szerződéseket. Igyekszünk összerakni a költségvetést, mivel a verseny előtt két hónappal már a szövetség asztalán kell legyen a Hargita Gyöngye Rali teljes dokumentációja, nincs időnk késlekedésre.
Fotó: Pinti Attila
– Mit jelent egy nyitóverseny?
– Előnyt és hátrányt is. A felkészülés során, ha normális mederben zajlik, nem érhet meglepetés.
Az első verseny mindig meghatározza az egész szezont. Mert mindenki igyekszik legalább elérni vagy túlszárnyalni azt a szintet, amit az első verseny elért. Több mint fél év szünet után lesz ismét rali, ennek pedig mindenki frissen, maximális gőzerővel vág majd neki, új csapatok és arcok jelenthetnek meg a szervizparkban. Egy első verseny mindig sokkal nagyobb érdeklődést generál, mint egy év közbeni vagy a végén lévő.
– A Hargita Ralit mindig is nagy érdeklődés övezte.
– Szerencsénkre minden évben megtisztelnek minket a román és a magyar versenyzők egyaránt. A május 1–2-ai időpont nem esik egybe magyar bajnoki futammal, így reményeim szerint a magyarországi ralisok jövőre is szép számban jönnek el hozzánk.
A 2020-as román ralibajnokság
Név Koefficiens Dátum Felület
1. Hargita Rali 1 május 1–2. aszfalt
2. Arad Rali 1,2 május 22–23. makadám
3. Argeș Rali 1,2 június 26–27. aszfalt
4. Nagyszeben Rali 1 július 17–18. makadám
5. Bákó Rali 1 augusztus 7–8. makadám
6. Jászvásár Rali 1,2 szeptember 4–5. makadám
7. Kolozsvár Rali 1,2 szeptember 25–26. aszfalt
8. Brassó Rali 1 október 23–24. makadám
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő nyolcoldalas sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot december 3-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!