A túrós zserbó mutatós, könnyed és tavaszias falat
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tejtermelő gazdák tudják, hogy az év folyamán a „fűhegyi tej” a legízletesebb – az, amit kihajtáskor legelnek a jószágok. Még a színük is más a májusi tejtermékeknek! Készítsünk hát házi tehéntúrót, és süssünk vele mutatós, páratlanul finom túrós zserbót, avagy málnalekváros, túrós tirolit. Némi odaszánt időt igényelnek ugyan ezek a falatok, ám a végeredmény és az üres süteményes tál a ráfordítás elégtétele lesz. A túrós sütemények elkészítését a Frieske Pan cukrászlaborban tanultuk, próbálják ki!
2020. május 24., 11:182020. május 24., 11:18
Süssünk, süssünk valamit, ezúttal tehéntúróból, kérleltük Băcescu Piroskát. Miközben visszaidéztük a házilag készült tehéntúró páratlan ízét, az azzal készült zserbó illetve a málnalekváros tiroli receptjét ajánlotta.
A saját készítésű alapanyaghoz használhatunk házi tejet, de pasztőrözöttet is. Hőmérséklettől függően két-három nap alatt megalszik a tej. Az aludttejes edényt helyezzük egy vízzel telt lábosba úgy, hogy az alja ne érjen le. Lassan kezdjük hevíteni a vizes edényt. Amikor az aludttej húsz fokos, késsel vagy fakanállal vágjuk fel, attól függően, mekkora szemcséket szeretnénk. Melegítsük tovább 40 fokig. Ekkorra már elválik a túró a savótól. Gézen vagy tiszta konyharuhán szűrjük le, és csepegtessük ki a túróból a savót. Kezdődhet is a sütögetés.
Hozzávalók a tésztájához: 40 dkg liszt, 20 dkg porcukor, fél deci tej, egy mokkáskanál szódabikarbóna, 20 dkg margarin, pici só, két tojás, egy evőkanál kakaópor, kevés zsír a tepsi kikenéséhez. Továbbá 10 dkg darált cukrozott dió, egy kis üveg baracklekvár.
Hozzávalók a krémhez: 50 dkg túró, 15 dkg cukor, 3 evőkanál búzadara, 2 tojás, egy citrom reszelt héja, 10 dkg olvasztott margarin, 1 csomag vaníliás cukor. A tetejére csokimáz vagy tortabevonó.
Elkészítés
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, a masszát három részre osztjuk. A tészta kétharmadába beledolgozzuk a kakaóport. Először a sárga lapot nyújtjuk ki, és belehelyezzük a kizsírozott tepsibe. A baracklekvárral bőségesen megkenjük, majd rászórjuk a cukrozott vagy mézzel lecsöpögtetett, darált diót és villával megszurkáljuk. Rátesszük az egyik barna lapot, aztán rásimítjuk a túrókrémet. A túrókrém elkészítése: a tojássárgákat habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk az áttört túrót és az egyéb hozzávalókat. Végül laza mozdulatokkal, óvatosan beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét. A túrókrémre ráhelyezzük a barna lapot, és villával, a tepsi aljáig megszurkáljuk. 160 fokon készre sütjük. Ha kihűlt, csokimázzal vagy ét tortabevonóval borítjuk be, de vaníliás porcukorral megintve is nagyon ízletes.
Jöhet egy túrós-málnás tiroli tízóraira vagy desszertként?
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hozzávalók két rúdhoz: két tepsinyi hájas tészta és egy vékony piskóta. Továbbá: egy csomag vaníliás pudingpor, 4 dl tej, 3 evőkanál cukor; 50 dkg tehéntúró, 12 dkg cukor, 2 egész tojás, 1 csomag vaníliás cukor, egy citrom lereszelt héja, 3 kanál gríz. Házi, sűrűre főzött málnalekvár; felvert tojás a kenéshez, mandulalapocskák a díszítéshez.
Egymás mellett fut a puding- és a túrócsíkok
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elkészítés: a pudingot a tejjel, cukorral megfőzzük és kihűtjük. A túrókrémet ugyanúgy készítjük el, mint a zserbóhoz. A kinyújtott hájas lapból levágunk tepsi hosszúságú és kb. 22 cm széles téglalapot. Lekenjük felvert tojással, és 16 cm széles piskótalapot helyezünk rá. Sima csőrű habzsákba szedjük a pudingot, és a piskótalap közepén végigfuttatjuk. Melléje két oldalt egy-egy azonos vastagságú túrókrémet nyomunk, a pudingcsík tetejére pedig a málnalekvárt. A hálósra vágott hájas lappal befedjük, lekenjük a felvert tojással, megszórjuk mandulapehellyel és készre sütjük. Kihűlés után szeleteljük.
Eme sütemény ékét és ízét a málna teljesíti ki
Fotó: Erdély Bálint Előd
Tipp: Akinek nincs gőzös sütője, tegyen az aljába egy kis lábos vizet, hogy szépen nyíljanak ki a hájaslevelek.
Tésztaháló borítja a beltartalmat
Fotó: Erdély Bálint Előd
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot május 20-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!