Vonat helyett repülő? Szerdán elindult az első Animawings-járat Kolozsvár és Bukarest között
Fotó: Facebook/Animawings
Érdemes vonat helyett repülőben gondolkodni itthon is, hiszen egyre kedvezőbb árajánlatokkal állnak elő a fapados légitársaságok belföldi járataikon, aminek köszönhetően egy-egy repjegy már közel annyiba kerül, mint egy vonatjegy ugyanarra a hosszabb távra, például Kolozsvár és Bukarest között. Viszont a vonat helyett repülő dilemma még távolról sem oldódott meg szakemberek szerint.
2025. január 17., 18:472025. január 17., 18:47
Egy román fapados légitársaság január 15-én indította útjára a Kolozsvár és Bukarest között közlekedő járatát, amely ténylegesen elgondolkodtat: vonat helyett repülőt válasszunk-e.
– jelezte a Clujenii.ro portál. Amely szerint a légitársaság járatai január 15-től hetente nyolcszor kötik össze Kolozsvárt Bukaresttel: hétfőnként (két járat), szerdánként (két járat), csütörtökönként, péntekenként (két járat) és vasárnaponként. Az oda- és visszaútra feljogosító olcsó repülőjegyek ára tavaszi foglalással 50-60 euró személyenként, az alapdíjcsomag egy kisebb és egy nagyobb poggyász felvitelét is lehetővé teszi.
Eközben a Tarom személyenként 176 euróért repíti utasait. Ha az Animawingsnek sikerül megtartania ezeket a viteldíjakat, akkor szinte költséghatékonyabb lehet repülni, mint vonattal Bukarestbe utazni – állapítja meg a kolozsvári portál.
Szintén feldolgozta a témát a Clubferoviar.ro vasutasportál, kiemelve: a fapados légitársaságok immár árban is felveszik a versenyt a CFR hosszú útvonalakon közlekedő vonatjárataival, igazi konkurenciát teremtve.
Az első példa szerint a Bukarestben, Kolozsváron, Nagyváradon, Temesváron és Jászvásáron (Iași) jelen lévő Animawings a Bukarest–Jászvásár útvonalon mindössze 150 lejért kínál egy jegyet, a CFR pedig 128 lej körüli összeget számol fel a 2. osztályon.
A menetidő a moldvai nagyvárosba 55 perc, míg a CFR IC-jével hét óra és három perc. Hozzáadva két órát a repülőtérre való eljutáshoz és további egy órát a leszálláshoz, a légitársaság mindent összevetve lehetővé teszi, hogy a két város között négy óra alatt utazzunk, három órával rövidebb idő alatt, mint az IC vonattal. A visszautat aznap este meg is lehet ejteni, tehát egy üzletember egyetlen nap alatt letudhatja ügyeit és az utazást. Ehhez képest vonat csak másnap lenne vissza, ami ottalvást feltételez.
Ha a Kolozsvár-Bukarest-járatot nézzük, a foglaláshoz közeli napokon még 100 euró körül mozog egy menettérti jegy ára, viszont mostani foglalással például márciusban már 50 euróba, azaz mintegy 250 lejbe kerülne egy oda-vissza út. Eközben a CFR vonatai közül a legrövidebb idő (9 óra 13 perc) alatt a fővárosba jutó IC-re szóló, csak odaútra feljogosító vonatjegy 142 lejbe kerül, ha másnapra vesszük, február közepére pedig 128 lejért vásárolhatunk most jegyet.
Bár a repülő mellett szóló érvek egyértelműek, a Clubferoviar által megszólaltatott vasúti illetékesek nem feltétlenül aggódnak: szerintük
Amelyek „csak néhány helyet kínálnak akciós áron”, a többség már jóval drágább. És az is a vonat mellett szólhat, hogy sokan ódzkodnak, félnek a repüléstől. Közben pedig ha lassan is, de fejlődik a vasúti infrastruktúra is, javulnak a körülmények, rövidülnek a menetidők. Ráadásul az Európai Bizottság is azt támogatja, hogy a rövid távú, 500-1000 kilométeres repülőutakat modern vasúti összeköttetéssel helyettesítsék.
Amint arról beszámoltunk, tavaly májusban új bel- és külföldi repülőjáratokat jelentett be az Animawings, mely immár száz százalékban román tulajdonban van. A Christian Tour turisztikai iroda tulajdonosai, Cristian és Marius Pandel által alapított légitársaság többségi, 51 százalékos tulajdonosa az Aegean Airlines volt, ám a testvérpár idén visszavásárolta a görögök részesedését, miután a Versenytanács is rábólintott a több millió eurósra becsült tranzakcióra. Az Animawings légitársaság csábító ajánlatokkal akarja növelni piaci részesedését.
Fokozott hangsúlyt kíván fektetni a kincses város önkormányzata az elsősorban Ázsiából érkező vendégmunkások integrációjára. Emil Boc polgármester arra figyelmeztet: ha nem sikerül kezelni a kérdést, Kolozsvár a nyugat-európai nagyvárosok sorsára juthat.
A román–magyar–szerb hármashatár mentén lévő Duna–Körös–Maros–Tisza (DKMT) Eurorégió közös mentőszolgálatának tervét vették elő ismét Aradon azután, hogy idén január elsejétől megszűnt az ellenőrzés a román–magyar határon.
Rekordlátogatottságot jegyeztek, ugyanis közel 250 000-en látogattak el 2024-ben Kolozsvár egyik legnépszerűbb helyszínére, az Alexandru Borza Botanikus Kertbe.
Szállítás közben elveszített egy holttestet Máramaros megyében egy temetkezési vállalkozás alkalmazottja.
Rabló-pandúr játékot űzött a margittai rendőrökkel egy 18 éves Bihar megyei fiatalember, akit több esetben is gépjárművezetői jogosítvány nélküli sofőrködésen kaptak rajta, végül a rendőr-főkapitányság fogdájában kötött ki.
Kolozsvár számos pontján adható le immár textilhulladék – jelentette be Facebook-oldalán Oláh Emese, a város alpolgármestere.
Az állami szülészet új székhelyre költöztetéséért tüntetett csütörtökön Temesváron az intézmény több száz alkalmazottja, azt állítva, hogy az eddigi épület bezárása kismamák és csecsemők életét sodorja veszélybe.
Részletekkel szolgált lapunknak a csütörtökre virradóra bekövetkezett kórháztűzről a csíkszeredai intézmény sajtóosztálya. Kiderült, hogy a kórháztűz egy cigarettázó beteg miatt következett be.
Tűz ütött ki csütörtök hajnalban a csíkszeredai sürgősségi megyei kórház sebészeti osztályának egyik kórtermében. Az egészségügyi személyzet kimenekített hat beteget, majd eloltották a lángokat.
Románia többszörös demográfiai átalakuláson ment és megy ma is keresztül. A jelenlegi irányzat az, hogy az egyre inkább elöregedő városokból a mind felkapottabbá váló „mágnesvárosokba” költöznek a fiatalok.
szóljon hozzá!