Büntetőjogi eljárást indított a rendőrség a kézdivásárhelyi tanácsosok és városházi alkalmazottak ellen a tavaly visszavont Wass Albert utcanév miatt. Bokor Tibor polgármester szerint ennek a lépésnek csak a feszültségkeltés a célja.
2017. február 12., 18:392017. február 12., 18:39
A rendőrség vizsgálatot indított ismét azon kézdivásárhelyi önkormányzati képviselők, illetve a polgármesteri hivatal azon köztisztviselői ellen, akik a Wass Albert utcanevet elfogadásra javasolták, és részt vettek az egy évvel ezelőtt visszavont határozattervezet kidolgozásában.
Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere lapunknak elmondta, a héten kapott egy átiratot az ügyészségtől, miszerint Sebastian Cucu prefektus megfellebbezte a névadással kapcsolatos tavalyi ügy lezárására vonatkozó döntést, újabb kivizsgálást kért. A polgármester szerint a kivizsgálás okafogyottá vált, hiszen a 2015 novemberében elfogadott határozatot tavaly februárban visszavonták. Az utcát egyébként a város díszpolgáráról, a tavaly elhunyt Dobolyi Aladár asztalitenisz-edzőről nevezték el. Akkor a rendőrség javaslatára az ügyészség lezárta az ügyet. Azt a döntést fellebbezte meg végül a prefektúra, és ezért indult most újra a kivizsgálás. A polgármester szerint ennek a lépésnek csak a feszültségkeltés a célja.
Amint arról a Krónika is beszámolt, Kézdivásárhely önkormányzata 2015 novemberében egyhangúlag megszavazta, hogy egy addig névtelen utcát Wass Albertről nevezzenek el. A névadást a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) kézdivásárhelyi szervezete javasolta. Az ifjúsági szervezet eredetileg a Millennium Park átnevezését szerette volna elérni, ám ezzel a tanácsosok többsége nem értett egyet. Végül arra jutottak, hogy egy eddig névtelen utca kapja az író nevét.
A névadás után botrány tört ki: az ügyben feljelentést tett a prefektus, Dan Tanasă és a Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma is. A románok a fórum megfogalmazása szerint azzal érveltek, hogy „Wass Albert bizonyítottan háborús bűnös volt, a Kolozs megyei népbíróság 1946-ban távollétében halálra ítélte”. A HVIM azonban korábban átadott egy dokumentumot az önkormányzatnak, amit 2004-ben a főügyészség adott ki egy kérvényezőnek, és amelyben megfogalmazzák, hogy a Kolozs megyei népbíróság határozatának elemzéséből kiderül, Wass Albertet sem a béke, sem az emberiség ellen elkövetett bűncselekményekért, sem háborús bűnökért nem ítélték el.
Egy év alatt 11,4 százalékkal csökkent a Romániában eladott borok mennyisége, ami a rendszerváltás óta az ágazat legnagyobb zsugorodása. A minőségi borokat készítő termelők szempontjából aggasztó jelenségről Balla Géza Arad-hegyaljai borászt kérdeztük.
Afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött disznókat találtak egy Temes megyei hizlaldában. Az állategészségügyi igazgatóság kilenc települést érintő intézkedést hozott sertéspestis terjedésének megfékezésére.
A májusi államfőválasztáson függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester támogatását tekinti a legjobb megoldásnak az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ).
Villámárvíz miatt riasztották a szombatról vasárnapra virradó éjszaka a Krassó-Szörény megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU).
Piotr Serafin költségvetésért és csalás elleni küzdelemért felelős európai uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt a helyi ARK Egyesület.
Újabb hatvan napra hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke, miután a Hargita Megyei Törvényszék elutasította a hatósági felügyelet meghosszabbítása ellen benyújtott panaszát.
Súlyos közlekedési baleset történt péntek délután Arad megyében: egy személygépkocsi és egy kamion ütközött össze, előbbiben egy anya és két gyermek ült, mindannyian eszméletüket vesztették.
Halálos baleset történt csütörtök délután a Kovászna megyei Bodzafordulóhoz tartozó Bredét faluban: egy 42 éves motorost előzés közben elsodort egy utánfutóval közlekedő haszonjármű.
Orvos- és egészségtudományi képzéssel bővül a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kínálata. Az orvos- és egészségtudományi kar megalapítását az április 24-én elfogadott kormányhatározat hagyta jóvá.
Záporokra és viharokra figyelmeztet pénteki időjárás-előrejelzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének mintegy háromnegyedére.
szóljon hozzá!