Fotó: Rostás Szabolcs
Késélen táncol az erdélyi magyarság európai parlamenti képviselete az RMDSZ szóvivője szerint, aki a szövetség kolozsvári elnökségén berendezett eredményváróján nyilatkozott újságíróknak.
2024. június 09., 20:252024. június 09., 20:25
2024. június 09., 22:082024. június 09., 22:08
Csoma Botond parlamenti képviselő elmondta, az esti órákban országszerte megugrott a román részvétel, emiatt az RMDSZ értékelése szerint „késélen mozog” az öt százalékos küszöb teljesítése. „Úgy gondoljuk, hogy a nap folyamán talán most először került veszélybe a magyar képviselet. Ezért arra kérek mindenkit, hogy menjen el szavazni, a nagyvárosokban nagyon megnövekedett a részvétel, az emberek most jöttek haza a hétvégi kirándulásról és mennek szavazni” – állapította meg az alakulat képviselőházi frakcióvezetője.
„Közel két óra áll rendelkezésre a szavazókörzetek 22 órás bezárásáig, ezért menjen mindenki szavazni, és erre buzdítsák barátaikat, szomszédaikat is” – fogalmazott az eredményvárón az RMDSZ szóvivője. Csoma Botond korábban megemlítette, hogy a felvidéki magyarok sajnos ismét nem jutottak be az Európai Parlamentbe. „Ez intő jel kell legyen az erdélyi magyaroknak. Nem juthatunk a sorsukra, menjünk el szavazni minél többen!” – szögezte le a Kolozs megyei honatya.
A szövetség egyébként kora este telefonhívásokkal és sms-üzenetekkel is mozgósítani igyekezett a romániai magyar szavazópolgárokat. „Veszélyben a magyar képviselet Kolozsváron, kérje meg a szomszédot is, hogy szavazzon!” – szerepelt a szöveges üzenetek egyikében.
Egyébként a Központi Választási Iroda (BEC) tájékoztatása értelmében 20 órakor – két órával urnazárás előtt – 47,82 százalékos volt a választási részvétel a romániai EP-választáson, a magyarok által is lakott megyék nagyjából az országos átlag fölött teljesítenek. A helyhatósági megmérettetésen a szavazásra jogosultak 45,82 százaléka vett részt 20 óráig. Mindkét arány magasabb, mint a legutóbbi, 2019-es EP-választáson és a 2020-as helyhatósági
megmérettetésen.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!