Sorkatonaság már nincs, de jelenleg hivatásos katonák szolgálnak az aradi várban
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba, ezáltal a hadsereg kezelésébe, hogy felújíthassák az épületet, és az aradi várból kiköltöztethessék a helyőrséget. Călin Bibarț aradi polgármester szerint ezzel a lépéssel „a távoli álom kézzelfogható lehetőséggé” vált, vagyis hamarosan civil használatba adják a várat, amelyben kulturális központot terveznek kialakítani.
2024. április 05., 20:012024. április 05., 20:01
Az aradi polgármester szokásos heti sajtótájékoztatóján hozta a közvélemény tudomására, hogy március végén a 18. századi aradi vár műemléképületében protokollumot írt alá Eduard Bachidével, a védelmi tárca államtitkárával arról, hogy a minisztérium visszakéri a gáji városrészben lévő egykori laktanyát, és saját forrásból felújíttatja azt, hogy oda költözzön a várból a Radu Golescu ezredesről elnevezett 191. számú gyalogos zászlóalj.
Az aradi vár madártávlatból
Fotó: Aradi önkormányzat
Egy másik feltételt már korábban teljesített az önkormányzat: telket biztosított az Országos Lakásügynökségnek (ANL), hogy 40 szolgálati lakást építsen a tiszteknek. „Gyakorlatilag nem kell húszmillió eurót elköltenünk egy régi kaszárnyára, ez tulajdonképpen azt jelentette volna, hogy visszavásároljuk a várat” – értékelte Călin Bibarț, hozzátéve azonban, hogy a helyhatóság magára vállalta a több mint harminc éve használaton kívüli gáji laktanya 17 hektáros területének megtisztítását az elvadult növényzettől, illetve biztosítja a közművesítést a létesítményben.
Az 1781-ben átadott ferences vártemplom menthetetlen állapotban van, omlásveszély miatt tilos oda belépni
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Most, hogy a hadsereg lemond a – város szempontjából – legköltségesebb követeléséről, Călin Bibarț szerint „a távoli álom kézzelfogható lehetőséggé” vált, még ha konkrét határidőkről nem is esett szó. Annak, hogy védelmi minisztériumnak a gáji laktanya átvételére vonatkozó kérését tudomásul vette a kabinet a csütörtöki kormányülésen, azért van jelentősége, mert ezáltal módosíthatják a 2010-es kormányhatározatot oly módon, hogy belefoglalják: a költségeket a hadsereg állja – magyarázta a polgármester. Hozzátette, hogy a legközelebbi képviselőtestületi ülésen a városi tanácsnak is jóvá kell hagynia a „minimális vállalást”, vagyis a gáji laktanyában a bozótirtás és a közművek bekötésének költségeit.
Katonai múzeum is működik a várban
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Dél-Kelet-Európa egyedüli épségben maradt Vauban-vára
Az aradi vár 1763–1783 között épült, Mária Terézia parancsára kezdődtek a munkálatok, és II. József uralma alatt fejeződtek be. Az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején ellenállt a honvédseregek ostromainak, és a császárhű katonák innen ágyúzták a szabadságharcosokkal szimpatizáló várost.
Ujj János aradi helytörténész szerint Dél-Kelet-Európa egyedüli épségben megmaradt Vauban-típusú vára. A várak jellege és építészeti megoldásai tekintetében fontos a bástyaműves kultúra, amely csúcspontját a Vauban-rendszer időszakában érte el: Sébastien Le Prestre, Seigneur de Vauban (1633 –1707) Franciaország marsallja, kora leghíresebb hadmérnöke és hadi építésze volt.
Az aradi filharmónia 2016-ban szimfonikus rockkoncertet tartott a várban
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A várban található az egyik legrégebbi aradi barokk műemléképület, az 1781-ben átadott vártemplom – abban az évben költözött át oda a régi török várból a ferencesek kolostora –, amely ma már használhatatlan állapotban van. Az épületbe omlásveszély miatt tilos belépni, a tetejét és az ikertornyokat felverte a gaz, már fák is nőttek rajta.
Az aradi vár kapuja. Hamarosan civil használatba adják az épületet
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A várat civilek csak kivételes esetben látogathatják, amíg a helyőrség székhelye: a városnapok vagy a hadsereg napja alkalmából szervezett nyílt napok alkalmával. Román állampolgárok a személyi igazolványuk felmutatásával léphetnek be, míg
Az önkormányzat a vár civil hasznosításával kulturális központot szeretne létrehozni a létesítményben, emellett az idegenforgalmi vonzerejét is kihasználná. Bár a vár múltja mindig az elnyomó hatalommal kapcsolódott össze, a mai aradiak – főleg a magyarok – nosztalgiával vegyes büszkeséget éreznek iránta.
Március 15. nemcsak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója, hanem az aradi Ereklyemúzeum megnyitásának is: 131 évvel ezelőtt ezen a napon nyílt meg először a relikviagyűjtemény, ami az Arad Megyei Múzeum alapját jelenti.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!