Fotó: clujbird.ro
Napok óta üres a gólyafészek a Kolozs megyei Magyarfenesen, így immár biztosra állítják a fészek megfigyelői, hogy az ott fészkelő gólyacsalád valamennyi tagja útra kelt – olvasható a clujbird.ro honlapon.
2023. augusztus 25., 11:482023. augusztus 25., 11:48
Amint a gólyamegfigyelési programban részt vevők közölték, amiként más években, az idén sem egyszerre hagyták el a fészket a vándormadarak. Mint részletezik,
Ezúttal is Leske indult el hamarabb. Őt augusztus 8-án hajnalban 6:47-kor látták utoljára a fészekben. Miska még tíz napig őrizte egyedül a családi hajlékot. Ő 18-án 9:30-kor indult.
A hím gólya csendesen meghúzta magát, augusztus 11-én este, amikor egy körülbelül száz tagú gólyacsapat éjszakázott a faluban, és a fészket is ellepték az átutazók.
Mint később kiderült, a vonuló gólyacsapatnak három tagja járt szerencsétlenül a faluban. Egy közép-feszültségű villanyoszlopon áramütést szenvedett, és a még aznap este megtalált fiatal gólya tetemét másnap tudományos célokra átadták a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) illetékesének.
Napokkal később egy másik gólya – immár oszlásnak indult – teteme is előkerült. Ezt is ugyanazon a középfeszültségű villanyoszlopon érte áramütés, amelyen az elpusztult társát. „Bízunk benne, hogy a magyarfenesi gólyákkal nem történik hasonló tragédia. Köszönjük, hogy idén is velünk együtt követték a gólyacsalád életét! Az idei gólyamegfigyelési programot a Kolozs Megyei Tanács támogatta” – olvasható a honlapon.
Gyűrűt kaptak kedden reggel a Kolozs megyei Magyarfenesen található fészekben nevelkedő kisgólyák – olvasható a clujbird.ro honlapon.
A korábbi évekhez képest idén tavasszal több gólya érkezett a Hargita megyei Csíkcsicsóba. Csakhogy nem mindenki örvend a jelenlétüknek, ezért különböző eszközökkel próbálták elriasztani a madarakat a fészekrakástól.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!