A Tamási Áron emlékév alkalmából felmatricázott TRAXX mozdony
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Két járvány sújtotta év után pénteken hajnalban újra elindulhat a csíksomlyói búcsúba az össznemzeti zarándokvonat, újra erőt meríthetünk magyarságunkból, a találkozásokból – mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának kabinetfőnöke szerdán Budapesten.
2022. június 01., 14:182022. június 01., 14:18
Szilágyi Péter a Keleti pályaudvaron – a zarándokvonatokat húzó Tamási Áron-mozdony avatásán – emlékeztetett arra, hogy az erdélyi író öröksége előtti tisztelgésből hirdették meg, születésének 125. évfordulója alkalmából a Tamási Áron-emlékévet. Az MTI által idézett kabinetfőnök az emlékév céljának nevezte, hogy olyan programokat tartsanak az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpóramagyarságnak, amelyek bemutatják Tamási Áron életművét, és „kapcsot tudnak teremteni” az elszakított nemzetrészek között. A zarándokvonatot húzó mozdonyt az író arcképe, egy tőle származó idézet és farkaslaki táj díszíti – ismertette Szilágyi Péter, jelezve, hogy június 4-én tartják a nemzeti összetartozás napját.
A csíksomlyói kegytemplom mellett Tamási Áron életét bemutató kiállítás nyílik, Tamási Áron szülőfalujában, Farkaslakán június 4-én az író életművét megidéző színházi előadást tartanak. Szilágyi Péter az ukrajnai háborúra utalva jelezte, hogy az búcsú idei jelmondatában benne van a béke iránti vágy. A legfőbb célnak azt nevezte, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból és megőrizze a békét a magyarságnak.
Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának kabinetfőnöke az össznemzeti zarándokvonat indulásáról tartott sajtótájékoztatón Budapesten
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
A. Szabó Magda, a Magyarság Háza munkatársa, a Tamási Áron-emlékév projektvezetője elmondta, Magyarországon, a Kárpát-medencében és a diaszpórában egyaránt tartanak eseményeket, köztük színházi előadásokat, kiállításokat, irodalmi esteket, próza- és esszéíró versenyt, novellapályázatot és illusztrációs pályázatot.
augusztus második hetében a Gyulai Várszínházban öt színház Tamási Áron-előadásait láthatja a közönség – sorolta, arra is kitérve, hogy az év végén Budapesten a XII. kerületben felavatják az író köztéri szobrát. Az emlékév záróeseményeként decemberen a Tamási Áronra nagy hatást gyakorló Kodály-művet, a Székelyfonót jeleníti meg különleges módon közös produkcióban a Nemzeti Színház és a Kodály Zoltán Kórusiskola – tette hozzá.
amelyet idén a Tamási Áron-mozdony húz majd, csatlakozva az emlékévhez. A Csíksomlyó Expressz Szombathelyről indul, majd Sopron, Kapuvár, Csorna, Győr, Komárom, Tatabánya érintésével érkezik Budapestre, a Keleti pályaudvarra. Ott a Csíksomlyó Expresszt összekapcsolják a Székely Gyorssal, és a két vonat együtt, „össznemzeti zarándokvonatként” indul Erdélybe.
Ezzel egy időben hosszabb pandémiás szünet után elindul a Boldogasszony-zarándokvonat is a csíksomlyói búcsúba. A szerelvény a Misszió Tours Utazási Iroda szervezésében június 2-án, csütörtökön hajnalban fut ki a budapesti Keleti pályaudvarról, és Erdély számos települését (Nagyvárad, Kolozsvár, Marosvásárhely, Gyergyószentmiklós és a Gyimesek) érintve érkezik a céltelepülésekre, hogy a zarándokok szombaton részt vehessenek a pünkösdi búcsún. A Boldogasszony-zarándokvonattal 300 Kárpát-medencei és nagyvilágban élő középiskolás is utazik Csíksomlyóra. Június 3-án, pénteken indul Budapestről a Misszió-zarándokvonat Böjte Csaba ferences szerzetes lelkivezetésével, az útra kelők között lesz további 110 kárpátaljai zarándok is. A szervezők szerint a két zarándokvonat összesen több mint 1100 utasa egészen különös, nagy lelki élményeket és megújulást ígérő, rendhagyó lélekutazáson vehet részt.
A hagyományokhoz híven Edély több településén ismét ünnepséggel és útravalóval fogadják a zarándokvonatokat, Kolozsváron például a szervezők idén is kulturális műsorral kedvezkednek a csíksomlyói búcsúra utazóknak. A Csíksomlyó Expressz és Székely Gyors össznemzeti zarándokvonatok június 3-án, pénteken 14.20 órakor futnak be a kincses városi pályaudvarra, ahol a zarándokok ismét ízelítőt kapnak majd a Kolozs megyei hagyományokból, hiszen a Mérai Cifra Néptáncegyüttes előadását a Tokos zenekar kíséri majd.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
szóljon hozzá!