Fotó: Archív
Az érdekvédelmi szervezetek ugyanakkor teljes egészében visszakérik a megszorító intézkedések tavaly júliusi bevezetésekor elveszített összegeiket. Mint ismeretes, a közszférában dolgozók fizetéséből a kormány tavaly júliusban 25 százalékot faragott le, ám az akkori bejelentések szerint ezeket az összegeket az érintettek januártól visszakapták volna.
A Kovászna megyei szakszervezeti vezetők szerint elfogadhatatlan, hogy a tavaly 25 százalékkal csökkentett bérek januártól csupán 15 százalékkal emelkednek. Csatlós Mihály Levente, a Felső-háromszéki Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke a Krónikának elmondta, a 15 százalékos béremelés után valójában csak 10-12 százalékkal több pénzt vihetnek haza a pedagógusok, hiszen a fizetésemelést is megadózzák, ugyanakkor nem vették figyelembe az inflációt, az áfaemelést. Szerinte a kormány próbálkozása csupán kampányfogás, lehetséges, hogy októberben újabb fizetésemelésre kerül sor, de ezzel nem teszik jóvá, hogy tavaly 25 százalékkal csökkentették a fizetéseket, megvonták a szabadságpénzt. A tanügyi szakszervezet vezetője szerint egyre nagyobb az elkeseredés, a tanárok azt várják, hogy a csökkentés előtti szintre állítsák vissza a béreket, ugyanakkor minél hamarabb egy összegben fizessék ki a 2008-ban elfogadott jogszabállyal megígért 50 százalékos fizetésemelést.
Ferencz Tibor, a Kovászna megyei önkormányzati dolgozókat képviselő Nova Vita szakszervezet vezetője hangsúlyozta, munkakonfliktust kezdeményeznek, hiszen a kormány már az elmúlt évben törvénytelenül vette ki a pénzt a zsebükből, és megígérte, hogy ez év január elsejétől visszaadják a „megnyirbált” 25 százalékot. „Kérjük, hogy a béreket állítsák vissza a tavaly januári szintre” – szögezte le Ferencz. A szakszervezeti bizalmi kifejtette, hogy a fizetésük visszaállításáért be fogják perelni a polgármesteri hivatalokat. Az önkormányzati dolgozók fizetését nem a kormány határozza meg, közvetett módon mégis megtette, hiszen kormányhatározattal kötelezte a polgármestereket a bérek csökkentésére, magyarázta Ferencz.
A Fehér megyei egészségügyi alkalmazottakat tömörítő Sanitas érdekvédelmi szövetség képviselői is úgy döntöttek, tiltakozó akciókat szerveznek az elkövetkező napokban. Marius Sepi szakszervezeti elnök közölte, a szakszervezeti tagok felróják, hogy a tulajdonképpeni 15 százalékos béremelés számításaik szerint valójában alig éri el a 11,5 százalékot. „A Boc-kormány újra hazudott a közalkalmazottaknak, és nem nézhetjük karba tett kézzel. Aláírásgyűjtést kezdeményeztünk a területi szakszervezetek közreműködésével a tiltakozások megszervezése érdekében. Napok kérdése, hogy mikor robbantunk ki munkakonfliktust” – jelentette ki tegnap sajtótájékoztató keretében a Sanitas Fehér megyei vezetője.
Vasile Tuns, a Szatmár megyei önkormányzat szakszervezeti felelőse lapunk kérdésére elmondta, az intézmény alkalmazottjai is 25 százalékos béremelést szeretnének kiharcolni. „Természetesen mi sem lehetünk megelégedve a 15 százalékos emeléssel – ami az adók levonása után kevesebb lesz –, ám sajnos egyelőre nem tudunk mit tenni, ez nem itt, hanem Bukarestben fog eldőlni” – fogalmazott az érdek-képviseleti vezető. Ana Hereş, a szatmárnémeti polgármesteri hivatal szakszervezetének vezetője közölte, a munkatársai sem elégednek meg a tavaly drasztikusan csökkentett közalkalmazotti bérek 15 százalékos emelésével, de egyelőre nem kívánnak munkakonfliktust kezdeményezni. „Úgy gondoljuk, amíg a fővárosban nem lépnek, nincs értelme tiltakozni itt, az ország távol eső régiójában. A legnagyobb elégedetlenséget az váltja ki, hogy az intézmény egyes dolgozói tavaly október óta hatalmas többletjuttatásokat kapnak, amelyeket hozzászámolnak az alapfizetésükhöz, mások pedig csak a minimálist vihetik haza” – fogalmazott az önkormányzati dolgozó. Hereş szerint az ő fizetése irodavezetőként 2600 lej, míg a helyi adók és illetékek osztályán ugyanabban a funkcióban dolgozó kollégája 7 ezer lejt keres havonta. „Folyamatosan az egységes bérezést emlegetjük, azért harcolunk foggal-körömmel, miközben ugyanabban az intézményben ekkora eltérések tapasztalhatók. Igazságtalannak érezzük ezt a megkülönböztetést” – adott hangot nemtetszésének Hereş.
Pert nyert a munkaadó ellen a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Kórház TESA szakszervezete, melynek tagjai a kórházi alkalmazottak bérének 25 százalékos csökkentése miatt fordultak az igazságszolgáltatáshoz. A bírósági döntés értelmében a kormány tavaly júliusban törvénytelenül csökkentette 25 százalékkal a kórházi alkalmazottak bérét. Sorin Văcăruş szakszervezeti képviselő lapunknak elmondta, azért indítottak pert, mert a kórházak működését az egészségbiztosítási pénztár finanszírozza, így a kórház alkalmazottai nem tartoznak a közalkalmazotti szférához, ezért a kormány nem rendelheti el a fizetésük csökkentését.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.