2010. július 30., 09:232010. július 30., 09:23
A tanulólétszám csökkenése miatt három szatmárnémeti iskolaépület szabadult fel, ezek célszerű hasznosításáról döntött csütörtöki ülésén a város képviselő-testülete. A nagyrészt külvárosi negyedekben lévő ingatlanok – ahogy azt a városvezetőség korábban már többször hangsúlyozta – továbbra is oktatási célokat szolgálnak majd, illetve közérdekű intézményeknek adnak majd helyet. Így az egyik épületben a kolozsvári Műszaki Egyetem kihelyezett tagozata kap helyet, a másikba pedig az Élelmiszer-ipari Szakközépiskola költözhet, mivel az általuk jelenleg használt ingatlanért magas bért kell fizetnie az önkormányzatnak. A tanácsülésen elhangzott, csaknem 90–100 ezer eurót spórolhat meg így évente a város, s ez a jelenlegi gazdasági helyzetben jelentős összeg. A harmadik iskolaépületbe a közösségi rendőrség költözik, amely jelenleg az egyik tömbház földszintjén működik, és tevékenységével zavarja az ott élőket.
Kereskényi Gábor alpolgármester a szavazás előtt felhívta a képviselő-testület figyelmét arra, hogy a Szatmár megyei kormánybiztosi hivatal a gyűlés előtt félórával küldött a városvezetőségnek egy átiratot, amelyben kéri, halasszák el ezt a napirendi pontot, és a kérdésben kérjék ki a prefektúra szakértőinek véleményét. „Nem hiszem, hogy sokat kellene gondolkodni ezen a javaslaton. Nincsen időnk várni, mivel az épületek karbantartásra szorulnak, és minél hamarabb át kell adni őket új rendeltetésüknek. Mivel mindegyik ingatlan a város tulajdonát képezi, jogunk és kötelességünk dönteni a sorsukról” – szólalt fel az elöljáró. A tanácsosok döntő többsége megszavazta a költözésekről szóló határozattervezetet, figyelmen kívül hagyva a prefektúra átiratát.
„Nem helyénvaló az, hogy egy hivatal 2010-ben ilyen szovjet módszerekkel élve, fentről leszólva érvényesítse az akaratát. Nem vesszük figyelembe az átiratot, amelyet Radu Giurca prefektus és Mariana Popa főtanfelügyelő láttamozott” – tette hozzá lapunk kérdésére Kereskényi Gábor.
Egyébként az utóbbi egy évben ez a harmadik eset, hogy a kormánybiztos kétségbe vonja a szatmárnémeti önkormányzat kompetenciáját, és vissza kívánja vonatni az általa hozott határozatot. Első alkalommal ez a kétnyelvű, román és magyar utcanévtáblák kihelyezésekor fordult elő.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.