Számos új gyorsforgalmi út hálózhatja be a Partiumot és Közép-Erdélyt a Cristian Pistol által közzétett térkép szerint
Fotó: Facebook/Cristian Pistol
Megvan a Kolozsvár és Dés között tervezett gyorsforgalmi út megvalósíthatósági tanulmányának elkészítője.
2024. augusztus 28., 17:522024. augusztus 28., 17:52
„Újabb gyorsforgalmi út épül Erdélyben!” – adta hírül Facebook-oldalán Cristian Pistol. A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) elnöke szerint nyertest hirdettek a Kolozsvár és a tőle északra fekvő Dés között tervezett aszfaltcsík megvalósíthatósági tanulmánya elkészítéséért kiírt versenytárgyaláson. A Specialist Consulting Kft. által vezetett cégcsoportosulás
Pistol emlékeztetett: a Kolozsvár–Dés-gyorsforgalmi korszerű összeköttetést biztosít majd a kincses város tervezett déli körgyűrűjével, mely Gyalu és Apahida között húzódik majd úgynevezett Transregio besorolású útként (a TR jelzésű utak nem gyorsforgalmik, „csupán” a régi európai vagy országutak korszerűsített, biztonságosabb változata, melyek menetirányonként akár kétsávosak is lehetnek).
A dési gyorsforgalmi Apahidánál csatlakozhat rá a már meglévő terelőútra is, mely jelenleg a Kolozsvártól délre fekvő Bányabükknél fut be a Torda és Marosvásárhely felé húzódó E60-as európai útra – viszont itt, Tordatúr határában épül az a gyorsforgalmi is, mely összeköttetést biztosít az észak-erdélyi autópályával (februárban várható az 5 kilométeres szakasz átadása), tehát ha mindkét aszfaltcsík elkészül, Déstől könnyen elérhetővé válik a sztráda is.
a Szatmárnémeti–Nagybánya–Dés–Beszterce–Suceava-gyorsforgalmi része. Ám ez a terv még nagyon kezdetleges szakaszban van.
Egyébként a Kolozsvár–Dés-gyorsforgalmit is régóta tervezik. 2021-ben már egyszer kiírták a versenytárgyalást a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, amelyre négy cégcsoportosulás jelentkezett, előrelépés azonban ennek ellenére nem történt az elmúlt három évben.
Már öt hónapja felfüggesztették a Szatmárnémeti–Óvári közötti aszfaltcsík versenytárgyalását, így egyhamar nem remélhetünk előrelépést az első olyan gyorsforgalmi úton, amely átlépi a magyar–román határt.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) adatai szerint jelenleg 781,38 kilométernyi autópályán és expressz úton dolgoznak Romániában, amelyből 263,43 kilométer a tervezési, 517,95 kilométer pedig a kivitelezési szakaszban van.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
Hétfőtől digitális változatban is kiállítják a Kolozs megyei hivatalok a születési, házasságkötési, válási és a halotti bizonyítványokat – jelentette be a Kolozs Megyei Tanács.
Az Európai Bizottságnak szeptember 4-éig kell ismertetnie az európai nyilvánossággal a Székely Nemzeti Tanács nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezésével kapcsolatos jogi és politikai következtetéseit – közölte hétfőn az SZNT.
szóljon hozzá!