Készültség. Az orvosok már érzik az esetszám-növekedést, és készülnek a nagyobb nyomásra
Fotó: Veres Nándor
Nem félnek különösebben a járvány ötödik hullámától az erdélyi kórházak vezetői, szakemberei, és bár bevallásuk szerint egyelőre kevés a tapasztalatuk az omikron variánsról, ugyanakkora nyomásra számítanak, mint korábban. „Már sok covidos beteget ápoltunk. Mindenki teszi a dolgát” – fogalmazott a Krónikának dr. Szöllösi Attila, a székelyudvarhelyi kórház ideiglenes orvos igazgatója.
Több tapasztalattal vágnak neki, így kevésbé félnek az ötödik hullámtól, a kórházakra nehezedő várható nyomástól az erdélyi egészségügyi szakemberek, kórházvezetők. Bár az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a koronavírus omikron variánsa kevésbé okoz súlyos tüneteket, mint a korábbiak, a Krónikának nyilatkozó szakemberek azt vetítik előre, hogy
Elsősorban az alapbetegségekkel rendelkezők és oltatlanok kerülhetnek nagy eséllyel ide, és mivel az omikron az oltottak körében is fertőz, a terjedés csökkentése érdekében fontos a maszkviselés és az óvintézkedések betartása.
Senkit ne tévesszen meg, hogy a delta-variánshoz képest enyhébb tüneteket okoz a koronavírus omikron mutációja – hívta fel a figyelmet dr. Radu Țincu, a bukaresti Floreasca kórház intenzív osztályának munkatársa. Elmondta, Románia különbözik a nyugat-európai országoktól, nálunk alacsony az átoltottság, ezért nem állítható nagy bizonyossággal, hogy az ötödik hullám tetőzésekor nem szorulnak nagyon sokan kórházi ellátásra.
– jelentette ki Țincu, arra kérve a lakosságot, hogy kerülje a zsúfolt helyeket, hordjon védőmaszkot a szabadban és zárt helyen egyaránt.
Dr. Szederjesi János, a Maros megyei sürgősségi kórház intenzív osztályának szakorvosa a Krónikának elmondta, hogy az ötödik hullámra készülve ismét beüzemelik a marosvásárhelyi orvosi egyetem udvarán felállított moduláris egységet. Emellett a kórház intenzív osztályán is igyekeznek több helyet szorítani a covidos pácienseknek.
„Nagyon tele vagyunk nem covidos betegekkel, nem csak Maros megyéből, hanem a környező megyékből is” – mondta az orvos, aki szerint
„Van egy kórterem, amit a covidos páciensek részére tartunk fel, egyelőre két pácienssel” – mondta a szakember, aki abban bízik, hogy az esetszám növekedésével a többi kórház is besegít az intenzív terápiára szoruló koronavírusos betegek kezelésébe.
Szederjesi János szerint a marosvásárhelyi kórházakban már most érzékelhető az esetszám növekedése, egyre több a páciens a sürgősségi osztályokon. „A jó hír azonban, hogy kevesen jönnek súlyos tünetekkel” – mondta az orvos, aki szerint a járvány újbóli fellángolása abból is érzékelhető, hogy a kórházban is egyre több alkalmazott fertőződik meg. Hozzátette azonban, hogy az omikron-mutációval fertőzöttek körében egyelőre még nem volt szükség intenzív terápiás ellátásra, vagy ha mégis, kevesebb.
– mondta Szederjesi.
A szakemberek szerint a krónikus betegek és oltatlanok miatt ismét megtelnek a kórházak
Fotó: Veres Nándor
Az intenzív terápiás orvos szerint a legtöbb fertőzött lázra, torokfájásra, köhögésre panaszkodik, azaz enyhe tünetekre, melyek egy hűlés esetében is előfordulhatnak. Épp emiatt fontos, hogy aki hűlési tüneteket észlel, az kerülje a társaságot, illetve teszteltesse magát – mondta.
– osztotta meg a Krónikával az omikronnal kapcsolatos eddigi tapasztalatokat a szakember. Elmondta, azoknál a pácienseknél is enyhék a tünetek, akiknél a korábbi megfertőződéskor légzési nehézségek, légszomj állt fenn, és a sürgősségi osztályra is többnyire enyhe tünetekkel jönnek a páciensek. Hozzátette, hogy tapasztalataik szerint
Ugyanakkor továbbra is fontos a beltéri és kültéri maszkviselés, távolságtartás, a gyakori szellőztetés, fertőtlenítés, kézmosás.
A személyes felkészülés kapcsán a szakember elmondta, a negyedik hullámnál javasolta, hogy a lakosság szerezzen be oxigénszintmérőt (pulzoximétert), mellyel követni lehet a vér oxigénszintjét, ugyanis ha ez 90 százalék alá csökken, javallott kórházi segítséget kérni. Azt, hogy most mennyire lesz szükség erre, nem tudni, ugyanis az omikron-variánsról nincs elegendő tapasztalat. „Egyelőre azt látjuk, hogy a tünetek nem annyira egyértelműek, és a páciensek nem szorulnak olyan nagy számban intenzív terápiás ellátásra” – mondta a szakember. De
„Azok a páciensek, akiknek van társbetegségük, könnyen kerülhetnek intenzív osztályra” – magyarázta a szakember. Szederjesi János szerint az ötödik hullámban nagy előnyük, hogy több tapasztalattal rendelkeznek a járvány kezelése terén, a menedzsment, gyógykezelés szabályosabbá vált, az intenzív terápiás orvosok is számos szakmai találkozót tartottak, ahol új protokollokat dolgoztak ki.
Azonban az orvosi személyzetnél egyfajta kifáradás érzékelhető az elmúlt két évben rájuk nehezedő állandó nyomás miatt.
– jelentette ki.
Dr. Rosu Mátyás, a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház orvos igazgatója is arra számít, hogy a következő hetekben emelkedik majd a kórházi kezelésre szorulók száma. A radiológus főorvos rámutatott: országszerte alacsony az átoltottság, és Kovászna megyében még az országos átlagnál is rosszabbak a mutatók, így az ötödik hullám valószínűleg ismét leterheli a kórházakat.
– jelentette ki. Mint mondta, a sepsiszentgyörgyi kórházban decemberben volt egy kéthetes időszak, amikor nem érkeztek a sürgősségre koronavírus-fertőzöttek, ám az elmúlt napokban újra napi 4–5 esetet regisztráltak.
Fotó: Beliczay László
Rosu Mátyás arra is kitért, hogy az egészségügyi minisztérium állapotfelmérő központok létrehozását javasolta, ahol a fertőzötteket vérvizsgálatnak, radiológiai vizsgálatnak veti alá, illetve megvizsgálja őket egy fertőző betegségek kezelésére szakosodott orvos. „Ha növekedik az esetszám, a központ működtetése is valamilyen szinten a többi beteg ellátásának rovására megy, megnövekedik a várakozási idő” – mutatott rá az orvos-igazgató.
Saját szakterületéről elmondta: nem tudnak külön röntgengépet biztosítani a fertőzötteknek, így felváltva dolgoznak, két órát vizsgálják a koronavírus-fertőzötteket, majd fertőtlenítenek, utána készítik a röntgenfelvételeket a többi betegnek.
– mutatott rá. Radiológiai szempontból az eddig domináns delta-variáns az esetek 15 százalékában okozott súlyos tüdőgyulladást, roncsolta a tüdőt, mondta, az omikronról azonban egyelőre nincs személyes tapasztalatuk, az általános szakvélemény szerint kevésbé súlyos a lefolyása.
– vetítette elő Rosu Mátyás.
Dr. Szöllösi Attila, a székelyudvarhelyi városi kórház ideiglenes orvos igazgatója lapunknak azt mondta, személyesen és kollégái körében is azt tapasztalja, hogy mivel már megtapasztaltak négy hullámot, melyek közül az utolsó „eléggé kemény volt”, különösebben nem félnek az ötödiktől. Ettől függetlenül minden eshetőségre felkészülnek.
Fotó: Olvasói felvétel
Ez elsősorban a személyzet állóképességére, teherbírására vonatkozik, hiszen ahogy az ország legtöbb kórházában, a székelyudvarhelyi intézményben is elérték az ágyak maximális számát, 527 ágy van. Ugyanez érvényes az alkalmazottak számára is, ezt korábban bővítették a szükségállapot által megengedett maximálisra.
Dr. Szöllösi Attila szerint már a negyedik hullámban is érzékelték a székelyföldi alacsony átoltottság következményeit, és most sem számítanak jobb helyzetre, hiszen a térségben csak rövid ideig nőtt meg az oltakozási hajlandóság.
– fogalmazott. Rámutatott, meglátása szerint a zöldigazolvány kötelezővé tétele már nem változtatna az ötödik hullám lefolyásán, ám korábban alkalmazni kellett volna.
Dr. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere a Krónika megkeresésére hangsúlyozta, hogy komolyan veszik az Egészségügyi Világszervezet és az egészségügyi minisztérium előrejelzéseit a következő hullám kapcsán. „Nem megijedni kell, hanem, amennyire lehet, felkészülni. Nagy beteglétszámot jeleznek előre a számítások, ezért intézményként megtesszük a szaktárca által előírt, illetve a kórház szakemberei által szükségesnek látott lépéseket azért, hogy ahogy eddig is, ezután is minden beteget ellássunk” – nyomatékosította.
Fotó: Veres Nándor
„A negyedik hullám során a kórházunkban ellátott betegek 80 százaléka nem volt beoltva, ez bizonyítja, hogy a védőoltás véd a Covid-19 súlyos formái ellen. A kórház szakemberei továbbra is javasolják az oltás felvételét” – mondta Konrád Judit. A beharangozott nagy esetszán kapcsán kifejtette: a kórháznak van egy terve, mely alapján a betegek számának növekedése esetén vissza tudnak rendeződni a negyedik hullám során alkalmazott ellátási szintre, ennek alapján fognak lépni, ha szükséges lesz.
„Meg van annak a sorrendje, hogy melyik osztály fogadja a betegeket, hány ágyon, és ha ez a kapacitás betelt, akkor mi a következő lépés, milyen ütemben bővítjük az intenzív terápiás ágyak számát.
– részletezte. Dr. Dombi István Levente, a kórház tüdőgyógyászati osztályának vezetője arról számolt be, hogy bár fárasztóak ezek az időszakok, amikor túlterhelt az egészségügyi rendszer a sok fertőzött miatt, erőt is ad a munkájuk. „Aki betegeket gyógyít, az hivatásán keresztül segít ott, ahol kell. Ha van is testi fáradtság, az a tény, hogy segíthetsz, legyőz minden testi határt. Sokszor láttuk, hogy egy gyógyult ember újra erőt ad meggyógyítani egy következőt. Ebből tartalékolunk a nehezebb időkre is” – fogalmazott.
Augusztus 31-én, szombaton reggel 9 órakor átadják a forgalomnak az élesdi körgyűrű valamennyi szakaszát, tehát a teljes nyomvonalon lehet majd közlekedni a Bihar megyei kisvárost kikerülő új aszfaltcsíkon.
Heves felhőszakadás csapott le kedden délután a kincses városba, számos helyen okozva fennakadást az autóforgalomban.
A legtöbb európai uniós pénzt lehívó kisebb romániai városok top 5-ös rangsorában négy erdélyi település található, azaz nemcsak a megyeszékhelyek „húzzák” felfelé a régiót a fejlődés útján.
Az eredetileg tervezett összeg kétszeresére ugorhatnak az ország legnagyobb gördeszkaparkjának megvalósítási költségei Brassóban.
A székelyföldi és a moldvai magyarságra is egyformán figyelne Dolhai István, Magyarország új csíkszeredai főkonzulja – közölte a diplomata a kedden Csíkszeredában tartott bemutatkozó sajtótájékoztatóján.
Kéztöréssel került kórházba kedden Maroshévíz megválasztott polgármestere, Sebastian Buzilă, miután fizikai összetűzésbe került a Hargita megyei város főépítészével.
Szerda reggelig viharok várhatók Erdélyben, a hegyvidéken, Moldvában és Munténia északi részén – közölte kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Továbbra is marad a hőség, de légköri instabilitásra is számítanunk kell a következő két hétben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 26-ától szeptember 8-áig érvényes előrejelzéséből.
Több mint 5000 nyugdíj-újraszámítási végzés kikézbesítését állította le a Fehér megyei nyugdíjpénztár, miután felmerült a gyanú, hogy tévedés csúszott be.
A járványövezetekből érkező leveleket lyuggatással és füstöléssel, a pénzérméket ecetes vízzel fertőtlenítették a 18-19. században Erdélyben és Magyarországon, és az országba érkezőknek legkevesebb 21 napot vesztegzárban kellett tölteniük.
szóljon hozzá!