A tanügyminisztérium március 6-áig közvitára bocsájtotta az új középiskolai kerettanterveket, amelyek széles körben vitát váltottak ki
Fotó: Makkay József
Széles körben vitát váltott ki a bukaresti oktatási minisztérium által március 6-áig közvitára bocsájtott új középiskolai kerettanterv. Egyelőre főként az általános, azaz a többségi új kerettantervek vannak fókuszban, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) pedig nyilván a magyar oktatás szemszögéből fogja megközelíteni a kerettantervi javaslatokat – mondta el a Krónikának a szövetség általános alelnöke. Ferencz-Salamon Alpár történelemtanár kifejtette, szerinte az új kerettantervek kidolgozása során szakítani kellene a merev óraszámokra épített követelményekkel, és ehhez pedagógiai mentalitásváltás is szükségeltetik.
2025. február 04., 18:562025. február 04., 18:56
2025. február 05., 00:312025. február 05., 00:31
Vitát váltottak ki az új kerettantervek, azaz a középiskolák jelenlegi, 2009-ben jóváhagyott tanterveinek megváltoztatására tett javaslatok, amelyeket a tanügyminisztérium bocsájtott közvitára. A középiskolai kerettanterveket módosító javaslatok értelmében több profilban is megszüntetnék 9–12. osztályban a kötelező történelemórákat. A Bukaresti Egyetem Történelem Karának képviselői a javaslatra úgy reagáltak, hogy ha csökken a történelemórák száma, az fölerősíti a romániai társadalomban már most is jelen lévő jelenségeket.
A történelemtudományi kar képviselői azzal érvelnek, hogy a történelemnek „alapvető szerepe van a társadalom megerősítésében és a fiatalok nevelésében”. Daniel David oktatási miniszter úgy reagált a történelem kar által megfogalmazott kritikákra, hogy azok számára „teljesen természetesnek és normálisnak tűnnek”.
Az új kerettanterv kisebbségi verziója esetében fontos, hogy a magyar gyermekeket ne terhelje több óra, mint a többségieket
Fotó: Borbély Fanni
A módosító javaslatok közt szerepel, hogy a nyelvtant bevezetik a román nyelvórákon – derül ki az oktatási minisztérium által közvitára bocsátott középiskolai kerettantervekből. A kerettanterveket módosító javaslatok közt szerepel még, hogy a latin nem lesz többé kötelező tantárgy a középiskolások számára, csak a teológiai szakokon marad meg speciális vagy választható tantárgyként. Az új kerettantervekről szóló közvita 2025. március 6-áig tart.
Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) általános alelnöke a Krónika megkeresésére elmondta, egyelőre többségében az általános kerettantervekről, azaz a többségi kerettantervekről van szó, a pedagógusszövetség pedig nyilván a magyar oktatás szemszögéből fogja kezelni ezeket a kerettantervi javaslatokat. „Ha az a cél, hogy csökkenjenek a heti óraszámok, akkor mi ezt úgy közelítjük meg, hogy a kisebbségi oktatásban a románnyelv-órák többletet jelentenek ahhoz képest, mint ami a román ajkú diákok tantervében szerepel.
Hozzátette, a közvita, a konzultációk eredményeképpen el kell készülnie majd valamennyi kerettanterv kisebbségi verziójának.
Ferencz-Salamon Alpár történelemtanár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) általános alelnöke
Fotó: Veres Nándor
„A kisebbségi verzió esetében fontos, hogy a magyar gyermekeket ne terhelje több óra, mint a többségieket. Mi folyamatában kezeljük ezt a kérdést, az RMPSZ együttműködik a kisebbségi államtitkársággal és mindenkivel, akinek ebben döntésbefolyásolási szerepe, szakmai véleménye van.
Hozzátette, nyilván ezáltal véleményezik azt is, hogy milyen a jelenleg közzétett többségi kerettanterv.
Ferencz-Salamon Alpár szerint meg kell határozni, hogy melyek az elsődleges fejlesztendő kompetenciák és melyek a másodlagosak egy adott profilú osztályban
Fotó: Borbély Fanni
Ferencz-Salamon Alpár történelemtanár, így megkérdeztük, mi a véleménye arról, hogy a módosítás szerint kevesebb történelemórájuk lenne a középiskolásoknak. „Most még korainak tartanám megítélni, hogy ez mit jelent, mert nem látjuk az új tananyagot. Meglátásom szerint egy curriculáris reform logikus sorrendje az lenne, ha egyszer rendet teremtünk a tekintetben, hogy mit, mennyit, és hogyan akarunk tanítani a középiskolai szinten, milyen kompetenciákat és készségeket kell fejleszteni, kilencediktől tizenkettedik osztályig mondjuk egy matek-infó osztályban. Meg kell határozni, hogy melyek az elsődleges fejlesztendő kompetenciák és melyek a másodlagosak egy adott profilú osztályban” – fogalmazta meg Ferencz-Salamon Alpár.
„A másodlagos kompetenciák azok, amelyek az általános műveltségünkhöz tartoznak, az életkompetenciákat, a finom készségeket célozzák meg, egyszóval az egész embert hivatottak fejleszteni. És ehhez kellene hozzárendelni óraszámokat” – mondta az alelnök.
Mint magyarázta, ahhoz, hogy el lehessen dönteni, az így kialakult tananyag-volument mennyi óraszám alatt tanítjuk meg, ahhoz azt kéne tudni, hogy mit akarunk megtanítani a diákoknak, mit akarunk fejleszteni. „Történelem terén a komplex jelenségeket és ezeknek az emberiség-, közösség-, nemzetformáló hatásait kellene tanítani.
S ezáltal már a tantárgyköziség talajára is érkeztünk, ahol másfajta tananyagot és pedagógusi szerepet kell körvonalazni” – állapította meg a pedagógus.
Ferencz-Salamon Alpár szerint túl kell lépni a tantárgyak szerint elkülönített rendszeren, szakítani kell a merev óraszámokra épített kerettantervi követelményekkel
Fotó: Borbély Fanni
Az általános alelnök arról is beszélt, hogy az új tanügyi törvény előírja egy új nemzeti alaptanterv kidolgozásának kötelezettségét. A nemzeti alaptantervnek részét képezi a kerettanterv és a program, a tananyag is. „Tanácsosabb lett volna, ha a közoktatás teljes vertikumára vonatkozóan indított volna el a szaktárca közvitát, hisz a különböző oktatási szintek fejlesztési követelményeinek egymásra kellene épülniük. Ha teljesen új nemzeti alaptanterv megírása a cél az új törvény szerint, akkor a STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics, a román törvényi megfelelője Ș.T.I.A.M.) megközelítést is komolyabban kellene a tananyag és kerettanterv szintjén kezelni.
Mint fogalmazott, dinamikusan, könnyen és hatékonyan alkalmazható kerettervre van szükség, amely a mindennapi oktatásszervezés szintjén támogatja a pedagógusi együttműködéseket – projektpedagógiát, társas tanítást, kooperatív módszereket, tantárgyközi együttműködéseket stb. „Nem túl meredeken, hanem fokozatosan kéne szakítani a tantárgyi megközelítésekkel, alaposan és folyamatosan kell képezni, átképezni a pedagógusokat annak érdekében, hogy az átmenet, a paradigmaváltás ne teher, hanem fejlődési lehetőség lehessen. Ellenben egy ilyen kerettanterv – mindazonáltal, hogy minden bizonnyal igyekszik előre tekintőbb lenni az előzőkhöz képest – mindezt nem támogatja,
Mint magyarázta, például a természettudományok szakon az emberi szervezet komplexitását, működését, a környezet hatását nem lehet megértetni a gyermekekkel úgy, hogy külön, egymástól mereven elválasztva kezelik a biológiát, kémiát, a fizikát.
A kerettanterveket módosító, közvitára bocsájtott javaslatok közt szerepel, hogy a nyelvtant bevezetik a román nyelvórákon
Fotó: Borbély Fanni
„Én azt a szemléletet támogatnám, hogy holisztikusabban kéne kezelni mindezt. Az RMPSZ munkacsoportokat fog alakítani annak érdekében, hogy előretekintő szemléletű kerettantervek születhessenek, olyanok, amelyek egyrészt a rendszerben dolgozók számára is elfogadhatóak és vállalhatóak, másrészt megvalósíthatóak és tényleg előre tekintőek. Visszatérve:
hogy azokról a jelenségekről beszélgessenek – együttműködve –, amelyeknek fontos komponense a történelem” – magyarázta Ferencz-Salamon Alpár. Mint kifejtette, ez ideális lenne, viszont egy ilyen kerettanterv nagyobb költségvetési ráfordítást igényel: ehhez tananyagot, tankönyveket és egyéb eszközöket kellene fejleszteni, vásárolni európai alapokból, ugyanakkor pedagógiai mentalitásváltásra is szükség lenne ehhez. „Mentalitásváltást előidézni hosszú távú és folyamatos befektetést igényel, ezt az államnak a saját forrásaiból kell biztosítania, hogy következetesen biztosítva legyen” – fejtette ki Ferencz-Salamon Alpár.
A történelem oktatása keretében a diákok eddig egyetemes történelmet, románságtörténelmet tanultak, aztán bevezették a holokausztról és a kommunizmusról szóló külön tárgyakat. A mai keretterv-tervezetek szerint reál osztályokban a történelmet csak a középiskola alsó évfolyamain oktatnák.
Ferencz-Salamon Alpár lapunknak azt is kiemelte, meglátása szerint nem jó az, hogy középiskolában mindössze heti egy testnevelés órájuk van a diákoknak – hiszen ugye az a cél, hogy az egészséges életmód felé kell terelni az ifjúságot. Ugyanakkor hozzátette, hogy a pályaorientációs fejlesztés továbbra is a kerettantervek egyik „mostohagyermeke” marad, holott nagyobb hangsúlyt kellene kapnia.
A pályaorientációs fejlesztés továbbra is a kerettantervek egyik „mostohagyermeke” marad, holott nagyobb hangsúlyt kellene kapnia
Fotó: Borbély Fanni
Az új középiskolai kerettantervek nagyobb autonómiát biztosítanak az iskoláknak, bizonyos tantárgyak esetében a tanintézeteknek és a diákoknak nagyobb beleszólásuk lesz abba, hogy milyen óraszámot rendelnek ezekhez.
Úthasználati díjat vezet be a Brassói önkormányzat április 15-től. A 3,5 tonnánál nagyobb autók sofőrjei/üzemeltetői különböző tarifákat kell majd fizessenek a 16 olyan szakasz úthasználatáért, amelyeken jelenleg súlykorlátozás van érvényben.
A rendőrség továbbra is keresi azt a két kamasz lányt, akik a szilágycsehi családi típusú szociális központból megszöktek. A szilágycsehi gyermekvédelem egyik munkatársa a Krónikának elmondta, hogy az utóbbi években több megrögzött távozójuk is volt.
Kitoloncoltak hat vietnámi és egy bangladesi állampolgárt Romániából, emellett öt évre kiutasították őket az Európai Unió. A férfiak munkavállalási vízummal, legálisan érkeztek Romániába, de Nyugat-Európába akartak „dobbantani”, csakhogy elfogták őket.
A mindössze 9 éves kézdivásárhelyi műkorcsolyázó, Nagy-Rozsnyai Lotti Belgrádban is bizonyította tehetségét.
Tizenhárommillió eurós uniós forrásból újították fel a kolozsvári vasutas parkot, az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség ma zárta le a pályázatot.
Szilágycsehben vasárnap eltűnt két kislányt keres a rendőrség, a fiatalok egy szociális intézmény lakói.
Márciusban lesz négy esztendeje, hogy kinevezték Arad megye prefektusává Tóth Csabát. Eddigi tevékenységéről, a közintézményekben általa elképzelt szemléletváltás meghonosításáról és a négy választás által dominált tavalyi évről beszélt a Krónikának.
Árokba borult a lopott kocsival az a szilágysági fiatalember, aki egy zilahi ház udvaráról kötötte el a járművet. A bíróság elrendelte 30 napos előzetes letartóztatását, a lopott kocsi megkerült.
A következő két hétben csapadékos időjárás várható a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékleti értékekkel – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat február 3–16. közötti előrejelzéséből.
Új, ingyenes prémiumszolgáltatást indított a Krónika Online szerkesztősége: egyedi hangvételű, exkluzív tartalmakat kínáló hírlevéllel jelentkezünk hetente.
szóljon hozzá!