Sokan tavakban hűsölnek a hetek óra tartó kánikulában
Fotó: Haáz Vince
Az ország egész területét sújtó kánikula elől sokan a hegyekben keresnek menedéket, vagy a kellemesen hűvös vizű tavakban, folyókban próbálnak felfrissülni. Ám mindkét „menekülési terv” veszélyeket hordozhat magában, ha nem a megfelelő felkészültséggel és elővigyázatossággal indulunk útnak. Kovács Zoltán Róbert, a Maros megyei hegyimentő-szolgálat vezetője a tragédiák megelőzésére irányuló tanácsokat adott a túrázóknak, a hőségben csobbanóknak a Krónikán keresztül.
2024. július 17., 09:582024. július 17., 09:58
A kánikulára való tekintettel a hegyimentők azt tanácsolják a turistáknak, hogy kerüljék a megerőltető túraútvonalakat, ugyanis az országot sújtó rendkívüli hőség a következő napokban a hegyvidékre is kiterjed – hívta fel a figyelmet a hétvégén a Salvamont. Kovács Zoltán Róbert szerint ez azt jelenti, hogy
Ugyanakkor a Maros megyei hegyimentő-szolgálat vezetője rámutatott, képtelenség annyi liter vizet szállítani a hátizsákunkban, amennyire szükségünk lenne, és bár sokszor azt reméljük, hogy egy bizonyos szakaszon újratölthetjük a kulacsunkat, az a kellemetlenség érhet, hogy a nagy szárazság miatt már kiapadt az adott magashegyi forrás. „Mindenképpen azt javaslom, hogy amíg a vörös riasztás érvényben van, olyan túraösvényeket válasszunk, ahová megfelelő mennyiségű vizet tudunk magunkkal vinni. Szintén fontos, hogy legyen nálunk napkrém, amivel bekenjük az arcunkat, füleinket, karjainkat, és a fejünket kalappal, sapkával védjük az erős napsütéstől” – osztotta meg tanácsait a Krónika érdeklődésére a marosvásárhelyi hegyimentő.
A hegyimentők azt tanácsolják a turistáknak, hogy kerüljék a megerőltető túraútvonalakat
Fotó: Rostás Szabolcs
Arra a kérdésünkre, hogy mitévők legyenek a túrázók, ha hirtelen vihar csap le rájuk, a szakember elsősorban azt javasolta, hogy a kirándulást megelőzően nézzék meg az időjárás-előrejelzést, és ha vihart jósolnak arra a napra, halasszák el a természetjárást. „Ha már a hegyen észleljük, hogy vihar közeleg, elsősorban hagyjuk el a hegygerincet, húzódjunk lentebb. Ugyanakkor ha csapatban vagyunk és a közvetlen közelünkben villámlik, szóródjunk szét, hogy villámcsapás esetén ne legyen több sérült” – magyarázta a Maros megyei Salvamont Salvaspeo vezetője.
„Ez az egyetlen helyes pozíció, amit csak pár percig kell kibírni, hiszen a hegyvidéki viharok nagyon gyorsan átvonulnak a fejünk felett, így érdemes ezt a pár percet ebben a testtartásban kivárni. Ha a vihar elvonulta után nem tudunk átöltözni, javasolt lejönni a hegyről, ugyanis a hegyvidéken ilyenkor még nyáron is nagyon lehűlhet a levegő, és egy ázott felszereléssel rendelkező turista 10 fokban akár hipotermiás állapotba is kerülhet” – hívta fel a figyelmet a hegyi-, barlangi és búvármentő.
A szintkülönbség és a megfelelő vízmennyiség is fontos szempont kiránduláskor
Fotó: Cjbihor.ro
A hetek óta fokozódó hőségben ugyanakkor sokan a kellemesen hűvös vizű tavakban, folyókban próbálnak felfrissülni. Azonban a csobbanást megelőző felkészületlenség, az elővigyázatosság hiánya sok esetben emberéleteket követel. Vasárnap a Kolozs megyei Tarnica gyűjtőtóba fulladt egy 18 éves fiatal, ugyanaznap egy 30 éves férfi lelte halálát Szeben megyében, az Olt folyóban.
Kovács Zoltán Róbert szerint ez az időszak a mentőcsapatok számára is kellemetlen, hiszen a fürdőzős baleseteknél hosszú percek telnek el, amíg kiér az egység, így sajnos sokszor már nem mentőakcióról van szó, hanem egy holttest felkutatásáról.
Természetesen sokan mégis a hűvösebb folyópartokat, tópartokat választják” – magyarázta a mentőszolgálat vezetője. Hozzátette, nagyon fontos, hogy ebben a hőségben ne egyből ugorjunk a vízbe, hanem előtte mártózzunk meg, vizezzük be a fejünket, testünket, és utána menjünk be a mélyebb vízbe.
A strandok a legbiztonságosabbak a csobbanáshoz, hiszen ismert a vízmélység és van vízimentő-szolgálat
Fotó: Csató Andrea
Szintén lényeges, hogy előzetesen ellenőrizzük például a folyómedreket, nézzük meg, nincs-e benne akadály. „Ne kövessük el azt a hibát, hogy érkezés után közvetlenül a partról fejest ugrunk, megkockáztatva, hogy a víz alatt van egy kő, fadarab, amibe beleütközünk, és nagyon súlyos sérüléseket szenvedhetünk. Ha nem vagyunk jó úszók, kerüljük a gyors folyóvizeket, és azokat a helyeket, ahol tudjuk, hogy előtte kotrógépekkel dolgoztak, így például a térdig érő víz egy lépés után 3-4 méter mélységű lehet” – magyarázta a marosvásárhelyi szakember. Rámutatott, ha tavakat választunk, de nem megfelelő az úszótudásunk, ne távolodjunk el nagyon a parttól, maradjunk a közelében, így ha valami baj történik, gyorsan ki tudunk úszni a sekélyebb vízbe.
„Ezek az örvények hirtelen a mélybe rántanak, de nagyon gyorsan el is engednek, és ki lehet úszni. Sajnos ha bepánikolunk, az első dolog, ami történik, hogy vizet nyelünk a víz alatt, és ilyenkor egy korty is annyira le tudja blokkolni a légzőrendszerünket, hogy még ha fel is jutunk a víz felszínére, akkor sem tudunk megfelelően levegőt venni. Ezt követően még több vizet nyelünk, és hirtelen azon vesszük észre magunkat, hogy nem tudunk segítségért kiáltani, bepánikolunk, és sajnos nagyon gyorsan, akár egy perc alatt is megfulladhatunk a víz alatt” – mondta a búvármentő, megosztva azokat a tanácsokat is, amelyekkel ilyen esetben segíteni lehet.
Fontos, hogy ebben a hőségben ne rögtön ugorjunk a vízbe, hanem előtte mártózzunk meg
Fotó: Bede Laura
Mint kifejtette, ahhoz, hogy egy fuldokló embert kimenekítsünk a vízből, nagyon jó úszástudásra van szükség, illetve előtte meg kell bizonyosodnunk róla, hogy képesek vagyunk megoldani a helyzetet. „Ilyen esetekben azt ajánljuk, hogy például a partról tört hosszabb ággal, saját ruháinkkal közelítsünk meg az illetőt, amibe belekapaszkodva ki tudjuk húzni a vízből.
Eszébe se jut, hogy azzal rosszat okoz annak a személynek, aki éppen meg akarja menteni” – hívta fel a figyelmet Kovács Zoltán Róbert.
Hozzátette, ilyenkor ajánlott a víz alatt úszva a fuldokló háta mögé kerülni, mindenképp hátulról benyúlni a hónalja alá, és úgy kihúzni a partra. „Persze ezeket könnyű elmondni, de a helyszínen annál nehezebben lehet megvalósítani. Fontos, hogy higgadtan végezzük ezeket a mentési akciókat, és mielőtt elkezdenénk, mindenképpen szóljunk valakinek a parton, hogy hívja a 112-es egységes segélyhívószámot, így a mentőcsapatok a legrövidebb időn belül kiérhetnek a helyszínre” – tanácsolta a Maros megyei hegyimentő-szolgálat vezetője.
Az elmúlt hétvégén, amikor az ország több mint fele vörös kánikulariasztás alatt állt, 96.597 hívás érkezett az 112-es egységes segélyhívószámra – közölte hétfőn a Különleges Távközlési Szolgálat (STS).
Vörös riasztás van érvényben Románia nagy részén, egyre többen kerülnek kórházba, az orvosok óvatosságra intenek.
Először állt szolgálatba Afrikából érkezett diakónus Erdélyben, a fiatal piarista az első afrikai a Gyulafehérvári Főegyházmegyében.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Szakács-Paál Istvánt, Székelyudvarhely új polgármesterét, és a székelyföldi város közgyűlése is megalakult.
Országszerte felmelegedés várható a következő napokban, a Bánságban 21 Celsius-fok is lehet, jövő héten azonban fokozatosan lehűl az idő; esőre október utolsó és november első napjaiban lehet számítani – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Őrizetbe vett hétfőn a rendőrség egy 23 éves marosbogáti fiatalembert, aki a gyanú szerint vasárnap este késszúrással megölt egy 55 éves férfit Radnót egyik utcáján.
Beutalták a besztercei megyei klinikai kórház ortopédiai osztályára azt a férfit, akire medve támadt vasárnap délután egy legelőn Beszterce-Naszód megyében – írja az Agerpres hírügynökség.
Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.
Óránként 210 kilométeres sebességgel száguldott egy autós vasárnap az A1-es jelzésű dél-erdélyi autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán – közölte a rendőrség.
Alig félszáz lelkes református szórványgyülekezet temploma újult meg a magyar kormány támogatásával a Kolozs megyei Noszolyon. Kató Béla erdélyi református püspök különleges alkalomnak nevezte a vasárnapi templomszentelést.
Meghalt vasárnap egy barcaszentpéteri siklóernyő-oktató, akinek repülés közben kikapcsolódott a felszerelése és lezuhant a magasból – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Medve támadt egy férfira Beszterce-Naszód megyében vasárnap.
szóljon hozzá!