Fotó: Jánossy Alíz
2010. december 21., 08:442010. december 21., 08:44
Ők inkább lépcsőházakban, sátrakban, pincékben vészelik át a telet. A hideg időnek már több áldozata van a régióban: Beszterce-Naszód megyében kihűlés miatt vesztette életét egy 86 éves borgóprundi nő és egy 77 éves nyírmezői férfi, Nagyváradon pedig egy elhagyatott épületben fagyott halálra egy hajléktalan.
„Egyre többen jelentkeznek a nagyváradi önkormányzat által fenntartott hajléktalanszállóban az utóbbi hetekben, és az ünnepekig valószínűleg tovább fog növekedni a bentlakók száma” – mondta el a Krónika kérdésére Ferencz István, a szálló igazgatója. A bihari megyeszékhelyen valamivel több mint egy hete állt be az igazi télies, hideg idő. Az igazgató azt mondja, természetes, hogy ilyenkor sokkal többen kérik a segítségüket, mint máskor, de a Gutenberg utcai hajléktalanszálló eddig egyik évben sem utasított vissza senkit helyhiányra hivatkozva.
„Fel vagyunk készülve arra, hogy akár 120–130 százalékos telítettséggel is működjünk, más években is meg szokott ez történni ebben az időszakban” – fogalmazott Ferencz István. Elmagyarázta: decemberben nemcsak az időjárási viszonyok miatt kérezkednek be a szállóra, hanem azért is, mert az ünnepek közeledtével mindenki vágyik társaságra, a fészek melegére. A váradi szállón minden évben állítanak karácsonyfát. Az igazgató szerint az ünnepek elmúltával, akár már január közepén is sokan elmennek a szállóból, a bentlakók létszáma normalizálódik.
Ferencz István hangsúlyozta: bárkit befogadnak, aki nagyváradi, de krízishelyzetben a más településekről érkezetteket sem küldik el. „Csak akkor utasítjuk el az érkezőt, ha ittasan hozza be a mentő vagy a rendőrség, vagy súlyos pszichés betegségben szenved – utóbbi esetben a pszichiátriai klinikára küldjük” – magyarázta el. Megtudtuk: átlagban tíz jelentkezőből nyolcat biztosan fogadni tudnak. Jelenleg 66 lakója van a szállónak.
A gyergyószentmiklósi hajléktalanszállónak jelenleg hét állandó lakója van, közülük két nő és öt férfi. Ők éjjel-nappal bent tartózkodhatnak az átmeneti szállásnak átalakított egykori kórházépületben, addig is, amíg sikerül az intézményt működtető Ora International Segélyszervezetnek befejezni a felújítási munkálatokat az önkormányzattól bérelt ingatlanon. „Mindenkinek igyekszünk javítani a sorsán, aki együttműködik velünk” – szögezte le érdeklődésünkre Jeszenszky Teréz, a segélyszervezet vezetője, kifejtve, hogy szívesen befogadnak minden utcára került embert, aki hajlandó a meleg szállásért cserébe lemondani az alkoholfogyasztásról és betartja a házirendet. Hogy ez menynyire igaz, tanúsítja Gábor Róza néni, aki immár hét éve lakója a hajléktalanszállónak.
„Jó itt, meleg van, és élelmet is adnak bőségesen” – magyarázta a hetvenes éveiben járó aszszony, aki hét évvel ezelőtt döntött úgy, hogy inkább a hajléktalanszállóba vonul, mint hogy a fiával egy háztartásban éljen. „Nem volt ott jó, túl sokan laktak abban a házban” – zárta rövidre, majd a friss újságot mutatta, kifejtve, hogy napjait olvasással tölti. A 74 éves Orbán Ferenc két hete lakik a szálláson, korábban elmondása szerint embertelen körülmények között élt egy padlástérben, miután saját lakásából az utcára került. Mint magyarázta, közeli ismerősének adta a lakását, aki megígérte, hogy gondoskodik róla, azonban, amikor elkészült az új ház, kiderült, Feri bácsinak nincs ott helye.
„Ahány lakó, annyi tragédia” – magyarázta Benedek Magdolna, az intézmény gondnoka, kifejtve, hogy a bentlakókkal nincs gondja, csupán a rendre kell vigyáznia. Elmondta, mindenki takarít a szobájában, és mos magára. A reggelit és a vacsorát egy hétre adják ki mindenkinek, ami többnyire konzervekből és tartós élelmiszerből áll, ebédelni pedig átjár a társaság a Szent Márton Egyesület működtette szeretetkonyhára. Mint mondta, a házirendnek egyetlen szigorú szabálya van, az pedig az alkoholfogyasztásra vonatkozik, ugyanis ittas állapotban nem szabad bejönni a szállásra, és alkoholt sem szabad behozni. Megtudtuk: a hideg téli éjszakákon rendszerint növekszik a létszám, ugyanis beengedik a folyosón elhelyezett ágyakra azokat is, akik nem óhajtanak bevonulni a szállásra. Az ügyeletet egyébként két személy látja el, napközben Benedek Magdolna gondnoknő tartózkodik a hajléktalanszállón – ő szokott hétvégeken főzni is a bentlakókra –, éjszaka pedig éjjeliőr vigyázza a csendet és nyugalmat a szálláson.
Sepsiszentgyörgyön is túlzsúfolt az éjjeli menedékhely, az 55 férőhelyes szállón már hatvanan húzzák meg magukat éjszakára. Tankó Vilmos, a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal szociális irodájának vezetője szerint meg kellene kétszerezni a helyek számát, hogy minden igényt kielégítsenek. Az önkormányzat már évekkel ezelőtt elkészítette a tervet, hogy a felszámolt Csíki negyedi kazánházat százhúsz férőhelyes hajléktalanszállóvá alakítsák.
A Regionális Operatív Program keretében benyújtott pályázatuk azonban várólistára került, mert elfogyott a lehívható alap. A polgármesteri hivatal ingyenkonyháján naponta 130 adag meleg ételt főznek, de a költségvetési megszorítások miatt az elmúlt évekhez viszonyítva felére csökkentették a jogosultak számát. Elsősorban a gyerekeknek, az időseknek, a rokkantaknak biztosítják a meleg ételt, egy adagot 3,50 lejből állítanak elő.
A konyhán egy fogást főznek, általában babot, borsót vagy gulyást. A helyi Rotary Klub 14 ezer euró értékű adományt juttatott az ingyenkonyhának, a pénzből kályhát, tárolókat, hűtőszekrényt, mélyhűtőt vásároltak, így higiénikusabb és biztonságosabb a főzés és a tálalás. A nagy hidegekben megengedik a hajléktalanoknak, hogy napközben a szociális étkezdében üldögéljenek egy csésze forró tea mellett. A Máltai Szeretetszolgálat hetente három alkalommal szendviccsel és teával vendégeli meg a hajléktalanokat. Sepsiszentgyörgyön általában férfiak a hajléktalanok, ők a válás után veszítették el lakásukat. Nyáron napszámosmunkát vállalnak vidéken, télen viszont a város lépcsőházaiban és a vasútállomás környékén húzódnak meg.
A szatmárnémeti hajléktalanszállón jelenleg 36 férfit és 24 nőt tudnak elszállásolni. A hidegre való tekintettel azonban az utóbbi napokban több mint nyolcvanan találtak menedéket a szociális intézményben. A szállót a szatmárnémeti helyi önkormányzat Szociális Közszolgáltatási Osztálya (SPAS) működteti, és az anyagi lehetőségeikhez mérten a rászorulókat zsíros és lekváros kenyérrel, valamint forró teával várják. Az utóbbi években több alkalommal is korszerűsítették az épületet, és számos szakmai továbbképzést szerveztek az itt dolgozó személyzet számára. A szálló a tisztálkodási és pihenési lehetőségek mellett közösségi rendezvényeket is biztosít a betérő hajléktalanoknak, akik nemrég kulturális műsort állítottak össze, és a helyi filharmónia előadótermében mutatták be a városlakóknak.
Csíkszeredában egyelőre még nem telített a városi önkormányzat által működtetett, több mint negyven férőhelyes hajléktalanszálló, annak ellenére, hogy tegnap éjszaka –25 Celsius-fokot mértek a megyeszékhelyen. Antal Attila alpolgármester szerint az ország melegebb vidékein jellemzőbb, hogy a tél beálltával hirtelen megnő a hajléktalanszállót igénybe vevők száma. A jelenség oka az lehet, hogy a csíkszeredaiak tudatában vannak a téli zord időjárásnak, így sokan időben igyekszenek tetőt keresni a fejük fölé. „A hajléktalanszállót csak éjszakára lehet igénybe venni, nagy hideg esetén pedig a melegedőt, ami biztosít ideiglenes tartózkodási lehetőséget” – magyarázta az alpolgármester.
A hajléktalanszálló épületében működik az ugyancsak a városi önkormányzat által fenntartott szociális konyha is, de ennivalót csupán a csíkszeredai személyazonosságival rendelkezők igényelhetnek. „A rászorulók három hónapig étkezhetnek díjmentesen a szociális konyhán, azt követően térítés ellenében” – fejtette ki Antal Attila. Hozzátette, a szociális osztály munkatársai személy szerint ismerik a hátrányos helyzetben lévőket, tudják a problémáikat és gondoskodnak arról, hogy ellátásuk zökkenőmentes legyen.
Megtudtuk: az ünnepek alkalmával egy kiadósabb, töltött káposztás karácsonyi vacsorában és egy 70 lej értékű, alapélelmiszerekből álló csomagban is részesülnek a rászorulók.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.