Az IRUM TAGRO 102 típusjelzésű, 102 lóerős erőgép az új TAGRO traktorok közül a legnagyobb teljesítményű
Fotó: irum.ro
Felfigyeltek a gazdák a szászrégeni IRUM traktorgyár új erőgépsorozatára. Tavaly novemberben a hannoveri Agritechnica mezőgazdasági szakkiállításon bemutatott új erdélyi traktorcsaládról kiderült, hogy mind árban, mind minőségben felveszik a versenyt a nagy nyugati mezőgépgyártó cégek kínálatával.
2024. január 09., 17:242024. január 09., 17:24
2024. január 09., 21:202024. január 09., 21:20
A romániai gazdák számára egyre nagyobb kihívást jelent a túl drága, nyugati gyártmányú traktorok és mezőgazdasági gépek beszerzése. Kisebb családi agrárvállalkozás vagy egyéni gazda uniós pályázat nélkül nem tud önerőből sok tízezer, vagy százezer eurós erőgépet vásárolni, a mezőgazdasági termelők inkább a régi, használt traktorok mellett döntenek. Aminek sok a hátulütője, hiszen a folyamatos szervizelésre és pótalkatrészekre szoruló erőgépek is sokba kerülnek.
Próbálkozások ugyan történtek, de nem jutottak el a sorozatgyártásig. Két-három romániai vállalat a néhány lóerős erőgépek gyártásában látott fantáziát, közülük a krajovai (Craiova) Ruris cég futott be kiemelkedő teljesítményt. Termékei minőség-ár kategóriában igen népszerűek az országban.
A négykerék-meghajtású, nagyobb kapacitású traktorok kategóriájában az olténiai gyár sikertörténetére ,,hajaz” a szászrégeni IRUM vállalat. A Maros megyei traktorgyárat 1953-ban alapították azzal a céllal, hogy az erdészet számára gépeket és berendezéseket gyártson, illetve javítson. TAF néven 1969-től itt gyártották az első törzscsuklós erdészeti traktorokat.
A TAG 60 C légkondicionált vezetőfülkével ellátott erőgépet kisebb gazdaságok számára tervezték
Fotó: irum.ro
A Belarus traktorok forgalmazásával kezdték
A szászrégeni Oltean család által 1993-ban alapított, mezőgazdasági és erdészeti gépekhez cserealkatrészeket forgalmazó Maviprod vállalat 1999-ben vásárolta meg az IRUM többségi részvénycsomagját. Az új tulajdonos a mezőgazdasági traktorok gyártásában látott fantáziát, azonban egyértelművé vált, hogy egy új márka piacra dobásához nagy tőke és jól képzett szakembergárda szükséges. Első lépésben a négykerék-meghajtású MTZ-traktorokat gyártó minszki Belarus vállalattal kötöttek együttműködési szerződést.
A szászrégeni vállalat számára azonban az igazi kihívás egy saját cégjelzésű traktor előállítása volt. Erre a célra hozták létre 2015-ben a gyár mellett működő iFOR Kutatási és Fejlesztési Központot, amely 2018-ban elvezetett az új, saját tervezésű IRUM TAGRO négykerék-meghajtású, tengelycsonk-kormányzású mezőgazdasági traktorszériához. 2020-ban jelent meg a kisebb teljesítményű, legújabb IRUM TAG négykerék-meghajtású traktorcsalád.
A TAG 24RH a 24 lóerős kistraktorok családjába tartozik
Fotó: irum.ro
Nyugati minőség elérhető árakon
A sorozatgyártást megért traktorjaikat tavaly novemberben mutatták be a nemzetközi nyilvánosság számára a hannoveri Agritechnica mezőgazdasági szakkiállításon. A magyar mezőgazdasági szaksajtó szerint nagy érdeklődés övezte az ár-érték arányban kiemelkedően jó teljesítményt nyújtó szászrégeni traktorcsaládot. A 20 és 30 ezer euró közötti traktorok árban jóval alatta vannak nyugat-európai versenytársaiknak: romániai – és általában a kelet-európai – vásárlók számára rendszerint a megfizethetőbb árak a perdöntőek.
A közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület honlapja, a falugazdasz.ro részletesen bemutatja a szászrégeni IRUM vállalat traktorait, amelyek Erdélyben is népszerűek.
Kompakt, könnyen kezelhető négykerék-meghajtású, tengelycsonk-kormányzású, mechanikus meghajtású, kényelmes vezetőfülkével rendelkező, könnyen karbantartható mezőgazdasági erőgép.
A TAGRO 102 erőforrása egy F36 típusjelzésű, FPT Industrial gyártmányú, 4 hengeres, soros hengerelrendezésű, 3,6 liter lökettérfogatú, folyadékhűtésű, közvetlen befecskendezésű, turbófeltöltött, intercooler visszahűtésű dízelmotor. A motor névleges teljesítménye 75 kW (102 LE). Az erőgép legnagyobb haladási sebessége 40 km/h. Tágas, légkondicionált vezetőfülkéje ROPS és FOPS 2. kategóriás védelemmel rendelkezik. A kezelőkarok ergonomikus elhelyezése, a fűthető légpárnás rugózású ülés a vezető kényelmét szolgálja. A TAGRO 102 traktor főbb mérete: hossz 3900 mm, szélesség 2300 mm, magasság 2850 mm, tengelytáv 2320 mm, a gép tömege 4000 kg.
A sorozat jelenleg 7 típusból áll, a fülke nélküli TAG 24R, TAG 24RH és a fülkés TAG 50C, TAG 50CH, TAG 60C, TAG 60CH jelölésű, négykerék-meghajtású és első tengelycsonk-kormányzású univerzális kistraktorokból áll. A típusjelzésben a számérték a motor teljesítményére vonatkozik, a „H” pedig arra utal, hogy a sorozat erőgépei hidrosztatikus sebességváltóval rendelkeznek.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!