A válaszúti Bánffy-kastély
Sokadjára volt kénytelen meghosszabbítani a válaszúti Bánffy-kastély restaurálására kiírt licitet a Kolozs megyei önkormányzat. Vákár István alelnök maga sem érti, miért nem akad jelentkező.
2019. november 30., 12:162019. november 30., 12:16
Nem akadt jelentkező a válaszúti Bánffy-kastély uniós forrásokból történő felújításához, így a Kolozs megyei önkormányzat meghosszabbította a licitet – mondta el a Krónikának Vákár István.
„Még nem késtünk sokat, de persze árt az ügynek, hogy nem akad jelentkező” – mondta Vákár arra utalva, hogy kivitelező hiányában akár az uniós finanszírozást is elveszítheti az önkormányzat. Hangsúlyozta, augusztusban 30 százalékkal megemelte a munkálatokra szánt pénzkeretet, így nem értik, miért nem akarja senki bevállalni a munkálatot.
Az eredetileg 42 hónaposra tervezett kivitelezési idő alatt kívül és belül egyaránt felújítanák az épületet, és parkosítanák a körülötte lévő területet. A kihívást azonban kétségkívül a belső munkálatok, a neoreneszánsz faburkolat és bútorzat helyreállítása jelenti, a felbecsülhetetlen értékű berendezés egyedülálló Erdélyben.
A kastély neoreneszánsz berendezése
Fotó: Facebook / Hegedüs Csilla
A tervek szerint a felújítás után a kastélyban kulturális központ működik majd, az új, ezután létrehozandó intézmény a megyei tanács fennhatósága alá tartózik és saját alkalmazottai lesznek.
Harmadjára is meghirdette a közbeszerzési eljárást a válaszúti Bánffy-kastély felújítására a Kolozs megyei önkormányzat. Az első két licit iránti érdektelenség fő oka az eredetileg túl szűkösre szabott költségvetés lehetett, mondta el a Krónikának Vákár István alelnök.
A válaszúti Bánffy-kastély Kolozsvártól 26 kilométerre, a Kallós Zoltán által létrehozott válaszúti néprajzi múzeumtól pár száz méterre található. A 4,5 hektáros területet felölelő, neoklasszikus eklektikus stílusban épült kastély és környéke a Bánffy család nyári rezidenciája volt. A főúri családnak már a 18. század második felében állt az udvarháza Válaszúton, de az 1848-as forradalomban nagyon megrongálódott, és a 19. század második felében nyerte el jelenlegi formáját.
Az ebédlőben a fafaragványok mellett a berendezési tárgyak nagy része is fennmaradt. A terem fő ékessége a zöld mázas cserépkályha, melynek a két oldalfalán a magyar történelem jelentős pillanatait ábrázoló domborművek láthatók.
A kommunizmus idején államosított épületben 2007-ig kisegítő iskola működött, azóta nincs használatban. A Bánffy család bárói ágához tartozó utolsó tulajdonosai örökösök nélkül haltak meg, így a kastélyt a rendszerváltozás után senki nem igényelte vissza.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!