Tovább lehetnek védettek, akik elkapták a vírust – Folytatódik az antitestek számának alakulását vizsgáló kutatás

Átfogó kutatás. A projekt során 122 egészségügyi dolgozó vérmintáját elemezték •  Fotó: Beliczay László

Átfogó kutatás. A projekt során 122 egészségügyi dolgozó vérmintáját elemezték

Fotó: Beliczay László

A koronavírussal előzőleg fertőzött személyek védőoltásra adott immunválasza napokon belül mérhető, míg a fertőzésen át nem esetteknél az immunválasz fokozatos, az antitestszint a második dózis után ugrik meg – igazolta egy friss tanulmány. A részletekről Fejér Szilárd kutató számolt be.

Bíró Blanka

2021. március 29., 12:012021. március 29., 12:01

2021. március 29., 17:162021. március 29., 17:16

Az eddigi eredmények alapján valószínűsítik, hogy azok a személyek, akik átestek a koronavírus-fertőzésen, majd megkapták a védőoltást, hosszabb ideig lesznek védettek, mint azok, akik „csak” védőoltást kaptak – közölte Fejér Szilárd kutató. A Pro Vitam diagnosztikai központ vezetője arról tájékoztatott, hogy elérhető online a kolozsvári járványkórházzal közösen indított, BioNTech–Pfizer védőoltásra adott immunválaszt monitorozó projekt alapján írt publikációjuk.

Jelentős eltérés

A projekt egy évvel ezelőtt kezdődött koronavírus PCR-teszteléssel; az volt a cél, hogy kifejlesszék a saját antitesttesztet, amivel nyomon követhetik a fertőzés utáni antitest-immunválaszt, valamint a védőoltásokra adott immunválaszt. A fejlesztés sikeres volt, a tesztet piacra dobták, ugyanakkor az elmúlt évben gyűjtött adatok alapján tudományosan releváns eredményekről számolnak be.

A projekt során 122 egészségügyi dolgozótól vettek vérmintát hetente, a védőoltás napjától kezdve 30–35 napig a laboratóriumban kifejlesztett teszttel mérték a SARS-CoV-2 IgG antitestek mennyiségét.

A tanulmányukban az immunválasz-dinamikai adatok az eddigi legnagyobb felbontásúak, az eddig leközölt publikációkban sokkal kevesebb mintavétel történt. „Amit találtunk, összhangban van az eddig publikáltakkal: az előzőleg fertőzött személyek védőoltásra adott immunválasza napokon belül mérhető, nagyon megnövekszik az IgG antitestek száma, míg a fertőzésen át nem esetteknél az immunválasz fokozatos, az antitestszint a második dózis után ugrik meg. A két csoport IgG antitestszintje között még 35–70 nappal a védőoltás után is jelentős különbség marad” – magyarázta Fejér Szilárd.

Ebből kiindulva arra számítanak, hogy

hosszabb ideig lesznek védettek, akik az oltás előtt már átestek a fertőzésen, mint azok akik csak a vakcinára produkáltak immunválaszt.

Az eredmények azt is sugallják, elvileg lehetséges még erősebb immunválaszt kiváltani a fertőzésen át nem esetteknél, ha az emlékeztető dózist elcsúsztatják pár héttel.

A vakcinák hatékonyságát is mérik

Fejér Szilárd elmondta, a projekt folytatódik, egyelőre hat hónapos, de tovább hosszabbítható időtartamot érint; a következőkben nem hetente, hanem havonta vizsgálják ugyanazoknál a személyeknél, hogyan alakul az antitestszám. A projekt során arra nem derült fény, hogy milyen immunválaszt produkálnak, akik több hónappal az oltás beadása előtt fertőződtek meg, ugyanis a vizsgált személyek többsége a tavaly őszi hullámban esett át a betegségen, tehát két-három hónappal azelőtt, hogy bekapták a vakcina első dózisát.

A kutató arra is kitért, a második dózis esetleges elcsúsztatásához nagyon komoly tanulmányokra lenne szükség; hogy a protokollváltás megtörténhessen, olyan személyeknél kellene vizsgálni az immunválaszt, akik korábban biztosan nem betegedtek meg.

Kérdésünkre arra is kitért, legkorábban decemberben lesznek adatok arról, hogy mennyi időre biztosítanak védelmet a különböző védőoltások. A klinikai tesztelésben résztvevőket is követik, de attól számítva lesznek releváns adatok, hogy tavaly decemberben megkezdték a lakosság immunizálását. Bonyolult lesz annak a vizsgálata, hogy mennyi ideig biztosít védelmet a vakcina, mert a különböző vírusmutációk is bezavarhatnak. Releváns lehetne, ha azt figyelik, a beoltottak közül hányan fertőződnek újra, de ehhez minden beoltottat folyamatosan kellene tesztelni, hiszen nagyobb a valószínűsége, hogy az immunizáltak tünetmentesen vészelik át, ha újra megfertőződnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök
2025. június 30., hétfő

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián

Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián
2025. június 30., hétfő

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon

Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon
2025. június 30., hétfő

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg

Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg
2025. június 30., hétfő

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala

Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala
2025. június 30., hétfő

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron

Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron
2025. június 29., vasárnap

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”

Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”