2011. január 05., 09:462011. január 05., 09:46
Mint ismeretes, Mezei János polgármester 2009. január 30-án előbb polgármesteri rendelettel menesztette Barti Tihamért és Kolcsár Bélát arra hivatkozva, hogy az akkoriban lezajlott belső ellenőrzés során több rendellenességet észleltek az intézményben. Többek közt egy hétmillió lejes fedezet nélküli szerződést, amelyet a művelődési ház felújítására kötöttek meg. Akkoriban a két igazgató jogi úton kereste igazát, és a közigazgatási bíróságon pert is nyertek. Korábban már beszámoltunk arról, hogy a Hargita megyei közigazgatási bíróság a március 4-én hozott 443-as határozatában megalapozatlannak ítélte a felfüggesztésükre vonatkozó polgármesteri rendeletet. Ezzel párhuzamosan azonban a helyi tanács meghozta a 2009/31-es határozatát, amely többek közt a művelődési központ személyzetére vonatkozó módosításokat tartalmazza, ebben azonban nem szerepel a két igazgatói tisztség. A határozatot előbb Constantin Strujan prefektus támadta meg, illetve ezzel párhuzamosan a két menesztett igazgató is a határozat érvénytelenítését kérte. Lényegében ez utóbbi keresetre hozott jogerős ítéletet a marosvásárhelyi táblabíróság, elutasítva Bartinak és Kolcsárnak a határozat érvénytelenítésére vonatkozó kérelmét. „Ez a határozat is bizonyítja, hogy a helyi tanács jól végzi a munkáját és nem mi áskálódunk, hanem éppen fordítva, mások akadályozzák a mi munkánkat” – szögezte le Mezei János polgármester a tegnapi sajtótájékoztatóján. Barti Tihamér ezzel szemben tegnap úgy nyilatkozott, „egy-egy a helyzet állása: egy pert nyertünk mi, egyet pedig az önkormányzat.” Mint mondta, igazából a perrel nem az volt a célja, hogy visszaszerezze egykori állását, hanem az, hogy bebizonyítsa, jogtalanul jártak el, amikor eltávolították az állásából. Ezt a célt lényegében elérte a közigazgatási bíróság által hozott döntéssel, és mivel a hivatalos kiértesítést még nem vehette kézbe, az utóbbi határozattal kapcsolatosan érdemi véleményt csak azután mondhat, miután az ügyvédjével konzultált.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.