Fotó: Román határőrség
Bogdan Aurescu román külügyminiszter bejelentése szerint a magyar kollégájához intézett kérése nyomán a budapesti hatóságok eltekintettek attól, hogy biometrikus útlevelet kérjenek a Romániából Magyarország területére belépő ukrán állampolgároktól.
2022. március 02., 20:452022. március 02., 20:45
2022. március 02., 22:552022. március 02., 22:55
A bukaresti diplomácia vezetője szerda esti Twitter-bejegyzésében közölte, az este folyamán megbeszélést folytatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel a témában. „Szijjártó Péter arról tájékoztatott, hogy Románia kezdeményezése nyomán a magyar hatóságok annak a mai nap folyamán bejelentett intézkedésnek a visszavonása mellett döntöttek, amelynek értelmében a biometrikus útlevéllel nem rendelkező ukrán állampolgárok nem utazhattak be Magyarországra” – olvasható Aurescu bejegyzésében.
A délután folyamán megnőtt a várakozási idő a román–magyar határszakasz kilépő oldalán, miután a magyar határrendészet új feltételekhez kötötte az ukrán állampolgárok Magyarországra való beléptetését.
Az országos román határrendészet (IGFP) szerda este közölte, hogy a magyar hatóságok arról tájékoztatták a nagyváradi és a máramarosszigeti határrendészetet, miszerint március 2-án, romániai idő szerint 15.45 órától a román-magyar határszakaszon át Magyarország területére csak olyan harmadik országbeli állampolgárok (beleértve az ukrán állampolgárokat vagy más, Ukrajnából érkező személyeket) léphetnek be, akik megfelelnek a schengeni térségbe való belépés feltételeinek.
Közölték, jelenleg a román–magyar határszakasz átkelőhelyein nagy a várakozási idő, mivel nagyon sok személygépkocsi, teherautó és személy jelentkezik határellenőrzésre. „Felhívjuk figyelmet, hogy a határellenőrzést a magyar hatóságokkal közösen végezzük, így további ellenőrző sávok megnyitása a szomszédos ország hatóságaitól is függ. Ebből a célból felvettük a kapcsolatot a magyar hatóságokkal” – szögezi le a román határrendészet.
Marin Bondar, a nagyváradi határrendészet főfelügyelője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, a magyar hatóságok 15 óra körül tájékoztatták őket, hogy a harmadik országbeli állampolgárok vagy biometrikus útlevél, vagy régi típusú útlevél esetében vízum birtokában léphetnek Magyarország területére.
A román határrendészet honlapján elérhető Trafic Online internetes alkalmazás szerda esti adatai szerint a román–magyar határszakasz átkelői közül a Nagylak 2 átkelő kilépő oldalán 150 perc, a nagylaki közúti átkelőnél 50 perc, Borsnál (magyar oldalon Ártánd) 90 perc, Székelyhídnál 60, Érmihályfalvánál 80, Csanálosnál 80, Peténél pedig ugyancsak 80 perc a várakozási idő. A többi átkelőnél – Magyarcsanád, Tornya, Varsánd, Nagyszalonta – 10 perces várakozási időt jelentenek. A román határrendészet a Bors/Ártánd átkelő esetében azt is hozzáfűzi, hogy a magyar hatóságoknál észlelhető személyzethiány is hozzájárul a várakozási idő megemelkedéséhez.
Dan Cărbunaru, a bukaresti kormány szóvivője szerdán közölte, menedékjogot kérhetnek azok az ukrán menekültek, akik Romániába belépve, a határátlépéskor nem tudnak útlevelet vagy személyazonossági igazolványt felmutatni. Szerinte ez az egyetlen módja, hogy beléphessenek az ország területére és a román állam védelmét élvezzék. Cărbunaru elmondta, az országba érkező ukrán menekültek négy kategóriába sorolhatók: akinek biometrikus útlevele van, akinek hagyományos útlevele van, akinek nincs útlevele, de valamilyen dokumentummal tudja igazolni személyazonosságát, és akinek semmiféle dokumentuma nincs.
Menedékjogot kérhetnek azok az ukrán menekültek, akik a határátlépéskor nem tudnak útlevelet vagy személyazonossági igazolványt felmutatni; ez az egyetlen módja, hogy beléphessenek az ország területére és a román állam védelmét élvezzék.
Mintegy 894 ezer lejt (mintegy 179 ezer euró) utal ki a Marcel Ciolacu vezette kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.
Csaknem hárommillió eurós beruházás eredményeképpen szerda délután felavatták az Arad megyei Pécska határában Románia első sűrített földgázzal (CNG) és folyékony földgázzal üzemelő kamionokat kiszolgáló (LNG) töltőállomását.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.
Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.
Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.
Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.
Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.
szóljon hozzá!