Továbbra is zárva marad a nagyközönség előtt a gyergyószárhegyi Lázár-kastély, a tulajdonjogi viták miatt pedig a műemlék épület egyre rosszabb állapotba kerül, cserepek hiányoznak a tetőzetről, a falak pedig rendszeresen eláznak.
2015. szeptember 07., 20:502015. szeptember 07., 20:50
A kastély bejáratára másfél évvel ezelőtt került lakat, mivel a három tulajdonosi csoportnak nem sikerült megegyeznie a birtok elosztásáról. A jogi eljárás még folyamatban van. Az egyik tulajdonos, Vormair István – aki a műemlék épület szomszédságában lakik – azt mondta munkatársunknak, nem hajlandó átvenni mindaddig a polgármesteri hivatal által őrzött kastélykulcsot, míg a korábbi bérlő, a Hargita megyei önkormányzat alárendeltségében működő Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ eleget nem tesz a szerződésben foglaltaknak.
A felek által aláírt dokumentum ugyanis a javítások elvégzéséről, az épület állagának megőrzéséről szólt. Vormair egy módon értene egyet a kastély újranyitásával, ha működtetésébe tulajdonosként beleszólása lenne.
Nem nézhette tétlenül
Nincs kapunyitás tehát egyelőre, apróbb munkálatok viszont zajlanak az egykori Lázár-birtokon. „Embermagasságú volt a gaz, látszott, napról napra mennek tönkre az épületek. Egy gazda ezt nem állja meg tétlenül” – magyarázza Vormair István, aki fiával, Tivadarral együtt gondoskodott arról, hogy az udvar rendezettebb legyen. Az oldalkapun átlépve látszik, frissen kaszálták le a füvet – mint megtudjuk, idén nyáron immár másodjára. Az első munkálat, a gaz kiirtása közel két hetet vett igénybe az apának és fiának, a sarjúkaszálással három nap alatt végeztek.
„Az egyik társtulajdonosi csoporttal, a Berczely család képviselőivel egyetértettünk abban, hogy ez az állapot tarthatatlan. A munkát mi végezzük, az árát sem számoljuk. Semmi roszszat nem tettünk, hiszen a bírósági végzésben és a műemlékvédelem átiratában is az áll, mindegyik örökösnek joga és kötelessége az ingatlan védelmezése” – szólt a munkálatok jogi alapjáról Vormair. Hozzátette azt is, üzemeltetésre külön-külön egyiküknek sem lenne joga, de nincs is olyan állapotban az ingatlan, hogy turisták fogadására alkalmas legyen.
A bérlők vittek, amit vihettek
Számos helyiség záratlan a kastélyban, néhányat be is jártunk. Vormair bosszankodva mutatta, hogy a korábbi bérlő távozásakor még a villanykapcsolókat is magával vitte. Az lehet, hogy azért tettek így, mert a leltárban szerepeltek, de arra nem talál magyarázatot, hogy a huzalokat helyenként miért szaggatták le. Mint mondja, a helyiségekben sok volt a szemét, így kaszálás után takarítottak, tataroztak is.
„Ha a megyeháza elvégezte volna a javításokat, úgy kaphattuk volna vissza az ingatlant, ahogy a 2012-ben kötött szerződés szerint elvárható lett volna. Nem máról holnapra mentek tönkre itt a dolgok, de a javítás nem tűr halasztást. Télre így nem maradhat, hiányos cseréppel” – fogalmazott Vormair. Az udvar végében, a lovagteremmel szemben lévő bástyához megyünk. A földszinti helyiségbe könnyű bemenni, kilincs sincs.
Vormair úgy tudja, azt is magával vitte a korábbi bérlő. Megmutatta a frissen kisepert helyiségeket, a tetőzeten pótolt cserepeket. A befolyó víz több cserép alá való lécet is elkorhasztott, azokat is újakra cserélte fia segítségével. Jól látszik, a falak feláztak. Ennek okát is megszüntették Vormairék. „A javítást folytatni kell. Jó gazda nem nézheti, hogy megy tönkre a birtoka. Hogy a harmadik tulajdonos, a Lipthay család mit fog tenni, az ő bajuk. Én mindenképp jeleztem a bíróságon, hogy semmit nem tesz a műemlék védelméért” – mondta Vormair István.
Szerinte Lipthay Antalnak többségi tulajdonosként feladata lenne a javítás, hiszen a megyei tanács és a Lipthay család által kötött szerződés alapján a karbantartási munkálatok a tulajdonos feladatkörébe tartoznak, erre kell visszafordítania a kapott bérleti díjat. „Nem hiszem, hogy egy lejt is ráfordított volna. Én, amit kaptam annak idején, bankba tettem. Visszafordítom, mihelyt megfelelő keretek lesznek hozzá” – jelentette ki Vormair, aki hallani sem akar arról, hogy az épület ismét a megyei tanács kezelésébe kerüljön.
„Részemet el nem adom, ez legyen világos. Nem ellenzem, hogy újranyíljon a kastély. De annak a bérlőnek, aki sok kárt tett, én nem vagyok hajlandó újra a kezére adni. Csak úgy működhet, ha nekünk közvetlen beleszólásunk van. Mi, a családunkkal együtt adminisztrálnánk a kastélyt” – tette hozzá.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.
Több mint 60 tűzoltó dolgozik a szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedd délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!