Súlyos döntés. Megvonták a margittai városi kórház akkreditációját
Fotó: Spitalulmarghita.ro
Megdöbbentő egészségügyi visszaélésekkel vádolja a Bihar megyei ügyészség Balogh Évát, a margittai városi kórház főgyógyszerészét, aki fiktív otthoni betegápolások elszámoltatása révén évek alatt több mint 300 ezer lejjel károsíthatta meg az államot. Közben kiderült, a margittai kórháznak megszűnt az egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződése, azaz az állam péntektől nem finanszírozza a betegek ellátását az észak-bihari régióban mintegy 100 ezer főt kiszolgáló intézményben.
2022. február 04., 16:102022. február 04., 16:10
2022. február 05., 10:102022. február 05., 10:10
A margittai Dr. Pop Mircea Városi Kórház vezetősége csütörtökön arról értesítette az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt (CAS), hogy az egészségügyi szolgáltatások minőségét vizsgáló országos hatóság 2022/32-es határozatában akkreditáció nélküli kategóriába sorolta a Bihar megyei intézményt. Ez pedig azt jelenti, hogy nem kaphat állami finanszírozást, a CAS azonnali hatállyal, péntek reggeltől kezdődően megszüntette a két fél között élő szerződést.
Az Ebihoreanul.ro portál szerint pénteken válságstábot hívtak össze a margittai kórházban. Bradács Alíz kórházigazgató megerősítette a portálnak, hogy megszűnt a szerződésük, de egyéb sürgős elfoglaltságaira hivatkozva többet nem mondott.
Az egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződés megszűnte azt jelenti, hogy a kórház nem tudja elszámoltatni a betegek ellátásával járó költségeit. Az intézmény 267 ággyal rendelkezik, jelenleg 19 koronavírusos fertőzöttet is kezelnek benne.
Az sem ismert, hogy az egészségügyi szolgáltatások minőségét vizsgáló országos hatóság miért vonta meg a margittai városi kórház akkreditációját, de ilyen drasztikus intézkedést csakis olyan esetben hozhatnak meg, amikor számos alapvető előírásnak nem felel meg egy-egy intézmény.
A margittai Dr. Pop Mircea Városi Kórház pénteken hivatalosan kérvényezte az újraakkreditálási folyamat elkezdését az egészségügyi szolgáltatások minőségét vizsgáló országos hatóságnál.
A sokkoló hír nem sokkal azután látott napvilágot, hogy az Ebihoreanul.ro portál közölte: az ügyészek vádat emeltek Balogh Éva, a margittai kórházban főgyógyszerészként alkalmazott szakember ellen anyagi haszonszerzés céljából véghez vitt informatikai visszaélés, okirat-hamisítás és hamis nyilatkozattétel alapos gyanúja miatt.
A törvény szerint az ágyhoz kötött betegek otthoni gondozásra jogosultak; az ellátást engedéllyel rendelkező szolgáltatók végezhetik el, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár pedig fedezi a munka ellenértékét. A hasonló jellegű egészségügyi szolgáltatásokat végző vállalkozásokra – elméletileg – szigorú szabályok vonatkoznak, az előírások betartását pedig „rendszeresen ellenőrzik”.
Azonban nem így történt a margittai kórház főgyógyszerészének cége esetében. A vádirat szerint
Az Ebihoreanul.ro portál által idézett vádirat szerint a margittai kórház alkalmazottja hosszú évek óta érdekelt az egészségügyi magánszektorban is. 2015-ben saját céget alapított Hospice Kft. néven, amelynek – mint kiderült, szintén fiktív – székhelye a margittai városi kórházban volt, ahol a rendelő – papíron – valamennyi előírásnak megfelelt. Az ügyészek szerint Balogh Éva megkereste a betegeket vagy azok hozzátartozóit, és ingyenpelenkákat ígért azért, hogy adják meg az ágyhoz kötött páciensek személyes adatait. Mindezt úgy, hogy a pelenkaadás nem is szerepel a CAS-nál elszámoltatható szolgáltatások listáján.
A vádirat szerint a cégvezető gyógyszerész a fiktív szolgáltatások elvégzőiként olyan asszisztensnők nevét vezette be a rendszerbe, akik nem is tudtak erről, ráadásul az otthoni ellátások jelzett idejének nagy részében valójában a kórházban teljesítettek szolgálatot.
Az ügyészek szerint a vádlott 2015-től kezdődően négy év alatt havonta ötezer és tizenötezer lej közötti összeg elszámoltatását kérte és kapta meg a CAS-tól, a pénz pedig – összesen 301 325 lej – a zsebében „kötött ki”. Az Ebihoreanul.ro megkereste Balogh Évát is, aki úgy fogalmazott, nem is tudja, mivel vádolják, és nem érti, hogy ez miért tartozik a nyilvánosságra. Később megtagadta a nyilatkozattételt, ahogyan az ügyészek előtt is.
A portál ez ügyben korábban megszólaltatta Bradács Alíz margittai kórházigazgatót is, aki elmondása szerint csak segíteni akart egy cégen – amelynek szolgáltatásaira nagy szükség van –, amikor engedélyezte, hogy az intézményben Balogh Éva rendelőt működtessen, és bérleti szerződést kötöttek. Az ügyészek több éve vizsgálódnak az ügyben. Balogh Éva már 2018-ban, a nyomozás kezdetének évében felszámoltatta cégét. Az Ebihoreanul.ro „beszédes” adatai szerint azóta számos hasonló tevékenységű vállalkozást önként bezártak a megyében: miközben 2017-ben még 15 ilyen cég volt bejegyezve, mára számuk háromra csökkent.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
Az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a romániai közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet – hangsúlyozta Antal Árpád és Tamás Sándor szerdán Sepsiszentgyörgyön sajtótájékoztatón.
Felavatták szerdán Tordán a német Stada új gyógyszergyárát – adta hírül a Ziarul Financiar gazdasági portál.
Kiírta szerdán a közbeszerzési eljárást a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) az A8-as autópálya Gyergyóditró és a Neamţ megyei Grinţieş közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
szóljon hozzá!