Fotó: Veres Nándor
Több székelyföldi szennyezett bányavidék is felkerült azon települések listájára, ahol a környezeti károk miatt két évvel korábban mehetnek nyugdíjba a lakosok, az erről szóló törvénymódosítást szavazattöbbséggel fogadta el szerdán a képviselőház.
2022. április 27., 21:572022. április 27., 21:57
2022. április 27., 22:312022. április 27., 22:31
A nyugdíjtörvény módosítását két Hunyad megyei település, Alváca és Reketyefalva miatt kezdeményezték szociáldemokrata és liberális törvényhozók. A korkedvezményes nyugdíjazásra jogosító települések listája azonban a szenátusi elfogadáskor és a képviselőházban is tovább bővült.
A szövetség szerdai közleménye Csép Éva Andrea képviselőre, a szövetség munkaügyi szakpolitikusára hivatkozva azt írta: a törvénymódosítás kihirdetését követően két évvel korábban vonulhatnak nyugdíjba azok, akik legalább harminc éven át valamelyik érintett településen, vagy annak nyolc kilométeres körzetében éltek.
„Balánbánya Románia egyik legnagyobb rézbányászati központja volt 2006-ig, a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván a kilencvenes évek közepéig működött a ritkafémek feltárását szolgáló bánya, Gyergyótölgyes és a Neamt megyei Gerinces település között uránbánya működött, Gyergyóhollón pedig radioaktív hulladék keletkezett az uránkitermelés következtében. Ezáltal a települések kiemelt ökológiai károkat szenvedtek, a nehézfémek pedig maradandó szennyezést okoztak a környező településeken is” – idézte az RMDSZ közleménye a törvénymódosítás szükségességéről Hajdu Gábor Hargita megyei parlamenti képviselőt.
Az MTI emlékeztet, a hatályos szabályozás szerint Romániában azon területek lakói kérelmezhetik két évvel korábban nyugdíjazásukat, amelyek fokozottan szennyezettek szén vagy olajpala kitermelése, előkészítése és elégetése, uránércek kitermelése és előkészítése, port vagy üvegházhatású gázokat, ammóniát és származékait tartalmazó ércek, réz-, ólom-, kén-, kadmium-, arzén-, cink-, mangán-, fluor-, klór-, földpát- és szilíciumtartalmú vasércek vagy ércek, radioaktív ércek, hidrogén-szulfid, háromértékű króm, hat vegyértékű króm, cianidok, fémporok és/vagy koksz, kénes kőolaj kitermelése és feldolgozása, benzin kéntelenítése, kőalajfinomítás miatt.
A szerdán megszavazottakkal 110-re bővült a törvény által nevesített, érintett romániai települések listája.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
szóljon hozzá!