2012. február 07., 08:252012. február 07., 08:25
Fejlesztésre 18,7 millió lejt fordít az önkormányzat, a polgármester azonban arra számít, hogy az év végéig 100 millió lejre duzzad a költségvetés. Mint mondta, az európai uniós pályázatokból, kormányprogramokból befolyó különbözetet ugyancsak fejlesztésekre költik. Az elöljáró hangsúlyozta továbbá, a költségvetés összeállításáról a bizottságokban egyeztettek, és figyelembe vették a frakciók javaslatait is. Bálint József alpolgármester, a Magyar Polgári Párt (MPP) frakcióvezetője azt kifogásolta, hogy a zenés-táncos rendezvények tekintetében túl bőkezű a költségvetés, majd sérelmezte, hogy pártja javaslataira túl kevés pénzt különítettek el. Bálint József példaként említette a Nagy György utcai kazánházat, amelyet bérlakásokká alakítanának: 2008 óta minden évben elkülönítenek 300 ezer lejt erre a célra, majd mindig másra költik – mutatott rá az alpolgármester.
Bálint József javasolta, hogy a hőszigetelésre szánt egymillió lejből 300 ezer lejt csoportosítsanak át a kazánház átalakítására. Antal Árpád polgármester szerint a kazánház területének tulajdonjoga továbbra sincs teljesen tisztázva, emiatt nem tudtak pénzt költeni az átalakítására, de az volna a legjobb, ha ezt nem a város pénzéből, hanem pályázatokból oldanák meg. A román pártok nevében Valeriu Şerban képviselő kifogásolta, hogy oktatásra és kultúrára költik a pénzek 55 százalékát, kevesebb jut gazdasági fejlesztésekre. A polgármester hangsúlyozta, nem emelték az adókat a törvény által megengedett szintre, ezzel 40 millió lejt hagytak a cégeknél, másrészt úgy véli, nemcsak „vasra és betonra”, hanem az emberekre is kell költeni: meg kell találni az egyensúlyt a fejlesztés és a közösségépítés között. n Bíró Blanka
Tűz ütött ki szombaton a kolozsvári megyei kórház pszichiátriai osztályának egyik kórtermében.
Románia egyik legnagyobb, szintetikus kábítószerek illegális előállítására szolgáló laboratóriumát fedezte fel a rendőrség és az ügyészség egy Brassó megyei raktárban.
Csökken a Kis-Küküllőbe és a Marosba a parajdi bánya elárasztása nyomán jutott só mennyisége – közölte szombaton a román vízügyi hatóság (ANAR).
Az oktatási minisztérium döntésével hoznák létre újra a marosvásárhelyi katolikus iskolát, amire az új tanügyi törvény egyik cikkelye nyújt lehetőséget – nyilatkozta az MTI-nek pénteken Marosvásárhelyen Tamási Zsolt volt igazgató.
Rovarok és más gerinctelenek tetemeinek százai hevernek a parajdi bányaszerencsétlenség utáni magas sótartalom által érintett patakszakaszokon. Gyakorlatilag a teljes makroszkópikus vízi gerinctelen fauna elpusztult az erőteljesen érintett vízfolyásokban.
A román–magyar határon átnyúló együttműködéseket támogató európai uniós programból 2,5 millió eurós finanszírozást nyert az Arad megyei Borosjenő és a Békés vármegyei Tarhos önkormányzatainak közös pályázata.
Megszervezték a Kistérségek napját az európai uniós helyreállítási alapból (PNRR) finanszírozott Kolozs megyei helyi akciócsoportok a kalotaszegi Magyarfenesen.
Egy nő meghalt péntek délben, miután Petrilla város egyik utcáján felgyújtotta magát; azonosítása még folyamatban van – tájékoztatott a Hunyad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Huszonegy évvel a hírhedt amerikai Bechtel vállalat első kapavágásai után úgy tűnik, a jelenlegi útépítők megtörik az átkot, és jövőre elkészülhetnek az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Berettyószéplak–Bisztraterebes–Bihar közötti szakaszai.
A közel 90 százalékos átmenési aránnyal a Kolozs megyei érettségizők teljesítettek a legjobban a 2025-ös nyári vizsgaidőszakban az oktatási minisztérium frissen végzettek eredményeit összesítő adatok szerint tágabb értelemben vett erdélyi összevetésben.