Tizenöt éve a kortárs művészet szolgálatában: a sepsiszentgyörgyi MAGMA közösségi küldetése

MAGMA

A MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér küldetése túlmutat a hagyományos esztétikai kereteken

Fotó: MAGMA

Sepsiszentgyörgy belvárosában, az úgynevezett Bazár épület sarkán működik Erdély egyik legkarakteresebb kortárs művészeti tere: a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér. A 2010 óta létező, idén 15 éves tér nemcsak kiállításokat szervez, hanem olyan szellemi műhely, amely a kortárs vizuális művészet társadalmi szerepét, kérdésfelvetéseit, nevelő és formáló erejét érvényesíti. A jubileum alkalmából a MAGMA alapítóival, Kispál Attilával és Kispál Ágnes Evelinnel, valamint a csapatukhoz frissen csatlakozott új munkatárssal, Miklós Szilárddal beszélgettünk.

Tóth Gödri Iringó

2025. május 12., 08:042025. május 12., 08:04

A sepsiszentgyörgyi MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér küldetése túlmutat a hagyományos esztétikai kereteken. A kiállítások témaválasztása, a társadalmi kérdések újragondolása mindig is fontos szerepet kapott az alapítók elképzeléseiben, legyen szó identitásról, technológiáról, testképről, vagy a környezethez fűződő viszonyunkról, a MAGMA programjai immár 15 éve segítenek értelmezni a kort, amelyben élünk.

A MAGMA létrejöttét egyfajta kulturális űr hívta életre: akkoriban Sepsiszentgyörgyön nem volt kortárs, az új médiumokra fókuszáló művészeti kiállítótér.

Más művészeti formák megjelentek, de a kortárs vizualitásnak nem volt saját tere, így az alapítók azzal a szándékkal vágtak bele, hogy legyen egy hely, ahol ez az alkotói szemlélet is meg tud jelenni. A kiállítótér nem pusztán helyszínt biztosít, hanem aktív szereplője a romániai és nemzetközi kortárs művészeti diskurzusnak.

MAGMA Galéria

A VACSORA-CSERE című bankett

Fotó: MAGMA

Az elmúlt 15 év alatt több mint 120 kiállítás valósult meg a MAGMÁ-ban, román, magyar és nemzetközi alkotók bevonásával. A programot rendszeres kreatív műhelymunkák gazdagítják, amelyek középiskolásokat, diákokat és fiatal művészeket vonnak be. A város köztereit is használják, mint például Sugár János „Időjárőr” projektje, ahol a járókelőket történeteik megosztására ösztönözték, és ezekből kötetet jelentettek meg.

A kiállítások nemcsak esztétikai tapasztalatok, hanem gondolati térképek is

Kispál Attila és Kispál Ágnes Evelin az alapítás óta szívügyüknek érzik a kiállítótér minden eseményét, projektjét, másfelől szerintük az egyik legfontosabb eredmény, hogy a MAGMA mindvégig megőrizte autonómiáját.

„Soha nem engedtük, hogy tevékenységünket bármely politikai vagy gazdasági csoport befolyása alá rendelje. Ez sokszor a nehezebb utat jelenti, de hosszú távon ez biztosítja a szakmai hitelességünket” – magyarázták a Krónikának. Hozzátették, hogy még állandó fenntartó mellett is nehézséget okoz egy autonóm program fenntartása, mivel a pályázati rendszerek hosszú távon nem képesek pótolni az országos szintű, átgondolt szakpolitika hiányát, ami komolyan befolyásolja a programok tervezhetőségét és megvalósítását. Mindezek mellett a MAGMA képes volt folyamatosan megújulni.

MAGMA Galéria

A MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér a VACSORA-CSERE című bankett eseményével emlékezett meg Daniel Spoerri galaci születésű képzőművészről

Fotó: MAGMA

Kispál Attila és Kispál Ágnes Evelin elmondásuk szerint leginkább a közönség és a szakmai közeg visszajelzései alapján tudják megítélni az elmúlt 15 évet. Elmondták, hogy a munkájuk hatása nem mindig azonnal érzékelhető, és ennek következményei inkább fokozatosan válnak értékelhetővé.

Kiemelték, hogy a szakavatott elemzések és kritikák azonban nem túl gyakoriak, a szaksajtóban is gyakran csak felkérésre készülnek, ezek a napilapokban pedig szinte teljesen hiányoznak.

MAGMA Galéria

Az Időjárőr projekt megnyitotta a teret

Fotó: MAGMA

A kurátori munkával kapcsolatosan Kispál Attila leszögezte, hogy több vetületből próbálják megszólítani a közönséget, és a kiállítótér határait is folyamatosan feszegetik, például egy olyan programmal, amelyben a látogató péntek esti vacsoráját is a térben fogyaszthatta el. Hangsúlyozták, hogy céljuk a jövőben is ezeknek a határoknak a tágítása, és hogy ehhez a tevékenységi körük bővítését is tervezik.

Kispál Ágnes Evelin szerint a MAGMA kiállítótér ötlete 15 évvel ezelőtt még csupán néhány fiatal képzőművész közös víziója volt, ma viszont már szinte intézményszerű kiállítótérként működik, és egy digitális archívum fejlesztésén is dolgoznak.

Bár talán titkon már a kezdetekkor is reménykedtek ebben az ívben, a fejlődés legfőbb mozgatórugója mindig is az együttműködés volt – a közös hit abban, hogy amit csinálnak, az nem csak a szakma, hanem a szélesebb társadalom számára is fontos. 2010-ben az első kiállítással olyan következetes programot indítottak el, amely a vizuális művészet kifejezési módokban és gondolatiságban megmutatkozó sokféleségét igyekszik képviselni. A MAGMA célja azóta is az, hogy olyan művészeti tartalmakat mutasson be programszerűen, amelyek máshol nem, vagy csak ritkán kapnak teret.

MAGMA Galéria

A kiállítótér a gyerekekre is figyel: sok izgalmas tevékenységet szerveznek számukra

Fotó: MAGMA

A két alapító arról is beszélt, hogy a kiállítótér közönségének alakulása is egy fokozatos folyamat eredménye volt.

Szerintük alapvetően Sepsiszentgyörgy nyitott közönséggel rendelkezik, amit részben a város kulturális életének már meglévő szereplői – például az AnnART nemzetközi performanszművészeti fesztivál vagy a Tamási Áron Színház innovatív programja – is formáltak,

így a MAGMA nem teljesen a nulláról indult. Ugyanakkor fontos volt az is – fontos ma is –, hogy a fiatalabb generációkat tudatosan bevonják a kortárs művészet világába. A csapat nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy megadja a szükséges „mankókat” a művek értelmezéséhez: segédanyagokat, magyarázatokat adnak, tárlatvezetéseket tartanak, amik segítik a látogatókat eligazodni a gyakran kihívást jelentő tartalmak között. Úgy látják, hogy ennek következtében ma már a fiatalok bátrabban térnek be kiállításokra.

MAGMA Galéria

A MAGMA több mint kiállítótér, közönsége mára közösséggé formálódott

Fotó: MAGMA

Ugyanakkor nem céljuk a közízlés kiszolgálása, hiszen a kiállítások sokszor kritikusabb hangvételűek, nem a hagyományos szépségesztétikára épülnek, és gyakran kényelmetlen társadalmi kérdéseket is érintenek.

A kortárs művészet – a színházhoz vagy más művészeti ágakhoz hasonlóan – célja azonban éppen az, hogy tükröt tartson és kérdéseket tegyen fel. A problémát Kispál Ágnes Evelin szerint sokszor az jelenti, hogy a kortárs művészeti nevelés hiányzik az oktatásból, így a művészetről kialakult kép gyakran nehezen kapcsolható össze mindazzal, amivel a közönség a MAGMÁ-ban találkozik.

MAGMA Galéria

Miklós Szilárd, a MAGMA csapatának legújabb tagja

Fotó: MAGMA

Kispál Ágnes Evelin személyes, megható történetet emelt ki: egy óvodai műhelyfoglakozás után egy gyerek hétvégén visszatért a kiállítótérbe a szüleivel vagy nagyszüleivel, hogy megmutassa nekik, hol járt. Ez a pillanat számukra különösen fontos visszajelzés volt, mert azt mutatja, hogy a kiállítótér valóban képes közönséget nevelni – sőt, a legfiatalabb generáció képes továbbadni az élményt idősebbeknek is, akik maguktól talán nem léptek volna be a térbe.

A MAGMA, illetve munkatársai munkáját az utóbbi években több szakmai elismeréssel is méltatták: nemzetközi kiadványokban, magazinokban és díjak formájában is visszatükröződik a munkájuk értéke.

Új projekteken dolgoznak a MAGMA munkatársai

A csapathoz nemrég csatlakozott Miklós Szilárd elmondta, hogy amit a MAGMA Sepsiszentgyörgyön megvalósított, országos szinten is egyedi teljesítménynek számít. Kiemelte, hogy máshol nem sikerült kortárs művészetnek dedikált nonprofit kiállítóteret fenntartani olyan módon, hogy önkormányzati vagy megyei támogatással működhessen.

Elmondta, sok hasonló kezdeményezés – még a nagy múltú, kolozsvári Tranzit Ház is – óriási önfeláldozással működik a jelenlegi támogatási struktúrák között. Ezzel szemben a MAGMA részben intézményesen beágyazott: fenntartója Kovászna Megye Tanácsa, és a Székely Nemzeti Múzeum alegységeként működik. Ez az intézményi háttér székhelyet és alapfizetést biztosít a munkatársak egy részének, ami jelentős támogatást nyújt a fenntarthatóság szempontjából.

MAGMA Galéria

Fotó: MAGMA

E beágyazottságra alapozva a jövőre nézve egy új célt is megfogalmaztak: szeretnének létrehozni egy kutatási laboratóriumot, egyfajta mini kutatóintézetet, amely a modern és kortárs művészet területén a korábbi generációk kevéssé kutatott művészeti tevékenységeit dolgozná fel. Miklós Szilárd hangsúlyozta, hogy ebben a szegmensben nagy hiány van a szakemberekből, mivel az elméleti oktatás sem elég naprakész, és rendszerint maguk a művészek próbálják meg önerőből fenntartani az intézményeiket és feldolgozni kulturális örökségüket.

Az újonnan létrehozandó kutatási részleg első projektje az AnnART Performansz Fesztivál archívumának feldolgozása lesz, egy nyertes pályázat támogatásával. Ez a fesztivál, melyet a Szent Anna-tó mellett rendeztek meg 1990 és 1999 között, Miklós Szilárd szerint országos szinten is katalizátorszerepet töltött be, és jelentős hatással volt a helyi kulturális életre. Az archívum feldolgozása révén szeretnék e fesztivál örökségét közkinccsé és a kollektív emlékezet részévé tenni.

Idézet
Ez nemcsak dokumentálás, hanem művészettörténeti kutatás is egyben. Az AnnART a maga idejében hiánypótló volt, és most még idejében meg kell menteni azokat a tartalmakat, mielőtt elvesznek”

– magyarázza, hozzátéve, hogy számukra a legfontosabb talán, hogy kialakult egy közösség. Látogatók, alkotók, diákok, művészek, tanárok – akik ehhez a meghatározó élményhez rendszeresen visszatérnek. „Ez az, ami valóban hosszú távú hatás” – tette hozzá Kispál Attila.

MAGMA Galéria

Egyeztetés Ütő Gusztáv képzőművésszel az AnnArt fesztivál anyagainak digitalizálása kapcsán

Fotó: MAGMA

Az alapítók azt is leszögezték, hogy a kortárs művészet Erdélyben sokszor küzd a „láthatatlansággal”, de az olyan terek, mint a MAGMA, bizonyítják: van igény az újra, a bátorra, a gondolkodtatóra. És ameddig ez az igény jelen van, addig lesz MAGMA is.

A MAGMA története nem csak egy intézmény története – hanem egy közösségé is. Művészek, kurátorok, látogatók, tanárok és diákok, mind hozzátettek valamit ehhez a tizenöt évhez. Az alapítók számára ez az egyik legnagyobb eredmény: hogy létrejött valami, ami több egy helyszínnél, és időnként „otthona” lehet a kortárs gondolatoknak, a kérdéseknek, a vizuális kísérleteknek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 11., vasárnap

EMSZ: azért is Nicușor Danra kell szavazni, hogy Dan Tanasă ne lehessen kulturális miniszter

Nicușor Dan független jelölt támogatására buzdít újfent az Erdélyi Magyar Szövetség, amely az államfőválasztás első fordulója előtt is kiállt Bukarest főpolgármestere mellett.

EMSZ: azért is Nicușor Danra kell szavazni, hogy Dan Tanasă ne lehessen kulturális miniszter
2025. május 11., vasárnap

Életfogytiglant kaptak a nagyváradi Tóth Henrietta gyilkosai, húgának megkínzói

Életfogytiglani szabadságvesztéssel sújtotta a Bihar megyei törvényszék azt a háromtagú nagyváradi bűnbandát, amelynek tagjai tavaly brutálisan meggyilkolták az általuk prostitúcióra kényszerített fiatal magyar nőt, húgát pedig súlyosan sanyargatták.

Életfogytiglant kaptak a nagyváradi Tóth Henrietta gyilkosai, húgának megkínzói
2025. május 10., szombat

Orbán egyeztetett Kelemennel a miniszterelnök Simionról tett kijelentése után

Magyarországról semmilyen módon nem kívánjuk befolyásolni a romániai elnökválasztást – posztolta szombaton Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.

Orbán egyeztetett Kelemennel a miniszterelnök Simionról tett kijelentése után
2025. május 10., szombat

Gőzerővel dolgoznak a parajdi sóbányánál

Szombaton is több mint 130-an dolgoznak a parajdi sóbányánál a hét eleje tartó vízszivárgások megállításán.

Gőzerővel dolgoznak a parajdi sóbányánál
2025. május 10., szombat

Kelemen Hunor: Simion se nem szuverenista, se nem keresztény, ő magyarellenes

Aki földúlta dédapáink sírjait, aki támadja a székely és a magyar zászlót, az anyanyelvhasználatot, iskoláinkat, az nem a mi emberünk – jelentette ki az RMDSZ elnöke szombaton, a szélsőségesen nacionalista George Simion államfőjelöltre utalva.

Kelemen Hunor: Simion se nem szuverenista, se nem keresztény, ő magyarellenes
2025. május 09., péntek

Az új pápának tanúságtétel által kell a hitben járásra buzdítania – Interjú Oláh Zoltán nagypréposttal

A konklávé május 8-án Robert Francis Prevost amerikai bíborost választotta meg a katolikus egyház vezetőjének, aki XIV. Leó pápa néven kezdi meg szolgálatát. A pápaválasztásról Oláh Zoltán nagyprépost, kanonok beszélt a Krónikának.

Az új pápának tanúságtétel által kell a hitben járásra buzdítania – Interjú Oláh Zoltán nagypréposttal
2025. május 09., péntek

Nem csak az illegális faszállítmányt, hanem a teherautót is lefoglalták a rendőrök

A 33,6 köbméter illegálisan szállított faáru mellett egy Suceava megyében bejegyzett utánfutós tehergépkocsit is lefoglalták a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai egy ellenőrzés során Nagyürödgdön.

Nem csak az illegális faszállítmányt, hanem a teherautót is lefoglalták a rendőrök
2025. május 09., péntek

Középiskolásoknak drogot áruló szatmári férfiakat vettek őrizetbe

Előbb 24 órára, majd bírósági döntés alapján 30 napra őrizetbe vettek két szatmárnémeti férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kiskorúaknak árult drogot.

Középiskolásoknak drogot áruló szatmári férfiakat vettek őrizetbe
2025. május 09., péntek

Két személy meghalt egy közúti balesetben Kolozs megyében

Két ember meghalt, ketten pedig súlyosan megsérültek egy pénteki balesetben a Kolozs megyei Nádasszentmihályon.

Két személy meghalt egy közúti balesetben Kolozs megyében
2025. május 09., péntek

Vezetett barangolás a kolozsvári Keleti parkban

Természetbarátokat és környezetvédelem iránt érdeklődőket várnak szombaton a kolozsvári Keleti parkba, ahol egy különleges vezetett túra keretében szakértők mutatják be a terület értékeit, biodiverzitását.

Vezetett barangolás a kolozsvári Keleti parkban