Tiszta Balkán: tizenkettedszer is halasztottak a Belgrád felé tervezett nyugat-romániai sztráda ügyében

Útmutató. Egy jelképes kilométerkövet állítottak fel a román–szerb határ azon pontján, ahová az új átkelőt tervezik •  Fotó: Facebook/DRDP Timişoara

Útmutató. Egy jelképes kilométerkövet állítottak fel a román–szerb határ azon pontján, ahová az új átkelőt tervezik

Fotó: Facebook/DRDP Timişoara

Újabb szégyenletes rekordokat döntöget egy nyugat-romániai autópálya: tizenkettedszer is tovább tolták a Temesvár–Belgrád-sztráda itteni szakasza megvalósíthatósági tanulmányának leadási határidejét. Így azzal „dicsekedhetnek” az A9-es elképzelői, hogy ez az előzetes munkafázis hosszabb ideig eltarthat, mint maga az építés. A nem mindennapos totojázás már csak azért is kiemelkedő még a közismert romániai viszonyok ismeretében is, mert a két országot összekötő aszfaltcsík – mely a Nyugat-Balkán és Dél-Európa közötti közúti kapocs felé is utat nyitna – könnyű, sík terepen futna, ráadásul éppen a közlekedési miniszter „választókörzetében”.

Páva Adorján

2024. január 10., 09:592024. január 10., 09:59

A határon átívelő, évtizedek óta várt és tervezett összeköttetésről – hosszas várakozások után – 2022 júniusában született hivatalos megállapodás a két ország között, a dokumentumot a két szakminiszter, Sorin Grindeanu és Tomiszlav Momirovics írta alá. Eszerint Románia autópályát épít Temesvártól a határig, Temesmóra térségéig, amit összekapcsolnak a határmenti vajdasági település, Versecvát (Vatin) és a szerb főváros között mintegy 65 kilométeren át húzódó gyorsforgalmi úttal (ennek nagy része még szintén tervezés alatt áll).

Nehéz elképzelni

A romániai részen 73 kilométeren keresztül húzódó A9-es megvalósíthatósági tanulmányának elkészítési jogát még jóval korábban, 2020 márciusában ítélték oda a Search Corporation nevű amerikai–román tervezőcégnek, az iratcsomót eredetileg 2022 májusában kellett volna leadni – emlékeztetett összeállításában az Economedia.ro portál. Ez azonban nem sikerült – nem csak elsőre, hanem sokadjára sem. A közúti infrastruktúráért felelős országos társaság (CNAIR) a minap tizenkettedik alkalommal is jóváhagyta a határidő meghosszabbítását, amelyet immár 2024 októberére tűztek ki. Annak ellenére, hogy Sorin Grindeanu az elmúlt év végén azt ígérte, nem lesz több halasztás.

Ha az új időpontra netalántán valóban elkészülne a tervezőcég, akkor több mint négy és fél éves munka „gyümölcsét” mutathatja be, ami jócskán meghaladhatja magára az építésre szánt időt, hiszen a sík terepen, több szakaszon párhuzamosan folyó munka esetén 24-30 hónap alatt befejezhetnék a kivitelezők – persze ha semmi nem jön közbe.

Házi feladat. Sorin Grindeanu (jobbra) a határon átívelő gyorsforgalmi összeköttetésről szóló megállapodás aláírásakor •  Fotó: Facebook/DRDP Timişoara Galéria

Házi feladat. Sorin Grindeanu (jobbra) a határon átívelő gyorsforgalmi összeköttetésről szóló megállapodás aláírásakor

Fotó: Facebook/DRDP Timişoara

Egyébként ellenzéki, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) korábban a szállításügyi minisztériumot vezető politikusai szerint messze nem csak a tervezőcég a felelős a történésekért. Ugyanis a helyi és központi hatóságok sokáig nem tudtak zöld ágra vergődni a legelfogadhatóbb útvonal tekintetében, majd – Grindeanu 2021. novemberi miniszteri kinevezése után – jó ideig folyt a vita arról, milyen besorolást kapjon az aszfaltcsík, autópályát vagy gyorsforgalmit építsenek. Közben pedig emelgetni kellett a tanulmány elkészítésére szánt összeget is.

Egyébként az A9-es autópálya a dél-erdélyi A1-esből ágazódik majd le Temesremete térségében, és Gyüreg, Vejte érintésével „érkezik meg” a szerb határra, Temesmóra mellett, ahol új gyorsforgalmi határátkelő létesül, a meglévő közútitól nem messze. A két ország illetékeseinek tavaly május végi egyeztetése nyomán egy jelképes kilométerkövet is felállítottak a határ azon pontján, ahová az új átkelőt tervezik.

További gyakorlati előrelépés azóta nem történt, csupán újabb és újabb halasztások. A totojázás többszörösen zsenáns lehet a szociáldemokrata (PSD) közlekedési miniszternek, hiszen Temes megyében választották parlamenti képviselővé. A 2017-ben a kormányfői tisztséget is betöltő Grindeanu miniszterelnökként is beszélt a Temesvár–Belgrád-sztráda projektjéről, amely akkori beszámolója szerint a szerb fél „érdektelensége” miatt nem haladt előre.

•  Fotó: Facebook/DRDP Timişoara Galéria

Fotó: Facebook/DRDP Timişoara

Azóta történtek előrelépések, de messze nem olyan ütemben, mint maga Grindeanu is szerette volna. Akit amúgy Marcel Ciolacu jelenlegi kormányfő éppen a sztrádamegvalósítások miatt dicsér folyamatosan.

A közlekedési miniszter tavaly tavasszal még úgy képzelte el, a Temesvár–Temesmóra-sztráda megvalósítása a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi útéval párhuzamosan haladhat. Viszont ebben sem volt igaza,

hiszen a partiumi aszfaltcsík ügye – romániai viszonylatban – villámgyorsan halad előre, hamarosan kiírhatják a versenytárgyalást a kivitelezési jog odaítélésére. Mint ismeretes, Nagyszalonta térségében itt is gyorsforgalmi összeköttetést biztosítanak Magyarország és Románia között. Ez lenne a negyedik ilyen „kapocs”: először 2015-ben adták át a magyar M43-as és az A1-es autópályát összekötő utat (Csanádpalota–Nagylak II.), majd 2020-ban a magyar M4-es sztrádát és az A3-ast kötötték össze egy átkelővel (Nagykereki–Bors II.). A tervek szerint Csenger és Óvári térségében épülhet meg a harmadik, mely Szatmárnémeti körgyűrűjét kapcsolja majd össze az M3-as autópályából leágazó autóúttal.

Eközben Szerbia felé az A9-es lesz az első, mely gyorsforgalmi összeköttetést biztosítana a szomszédos országgal.

Ugyanakkor – ha megépül a szerbiai rész is – a Belgrádtól elágazó sztrádahálózat révén pályakapcsolatot teremt a Nyugat-Balkánnal és Dél-Európával.

korábban írtuk

Lassan behozott lemaradás: lássuk, mit hozhat az új év autópályák terén
Lassan behozott lemaradás: lássuk, mit hozhat az új év autópályák terén

Az év végére összesen körülbelül 81 új kilométernyi autósztráda, illetve gyorsforgalmi út nyílt meg a forgalom előtt Romániában.

Sztrádaproblémák a magaslatokon is

Nem kezdődhetnek el a sztrádaépítési munkálatok a legnehezebb – leszerződött – romániai szakaszon sem, mivel a Nagyszeben–Pitești-autópálya Bojca (jelenleg egy kisebb megszakítással idáig vezet Nagylaktól az A1-es dél-erdélyi sztráda) és Cornetu közötti 31 kilométeres részének építője nem készült el határidőre a földmunkálatokat megelőző tervezési teendőkkel.

A Pro Infrastruktúra Egyesület beszámolója szerint a cég munkatársai sok helyen nem kaptak engedélyt belépni a nyomvonalon található, magán- és köztulajdonban lévő erdőkbe. Az Alpokat idéző magaslatokon számos helyen ki kell vágni a fákat vagy el kell költöztetni őket, miközben többtucatnyi viaduktot, hidat és 7 alagutat kell építeni.

Az infrastrukturális nagyberuházásokat figyelő civil szervezet azt követelte a hatóságoktól, tegyék lehetővé, hogy ott, ahol már elkészültek a tervek, részlegesen adjanak engedélyt a munkálatok helyi elkezdéséhez.

A 4,2 milliárd lejbe kerülő szakasz megépítésére eredetileg 50 hónapot írtak elő, amelynek most kellene elrajtolnia. A pesszimista verzió szerint azonban megtörténhet, hogy 2030-ig sem készül el az aszfaltcsík, ami uniós előírásokkal is szembemegy, hiszen a szakasz a 4-es páneurópai folyosó része, a kiemelten fontos kontinentális utaknak pedig az évtized végéig el kell készülniük.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Eközben büntetésre számíthat a Brassó és Ploiești között tervezett autópálya első, Feketehalom és Keresztényfalva közötti szakasza megvalósíthatósági tanulmányát elkészítő cég, mert nem adta le időben a szükséges dokumentációt, így tavaly nem tudták kiírni a versenytárgyalást a kivitelezésre. Hasonló késést jegyeztek a Comarnic–Ploiești-szakaszon is. A teljes, 112,7 kilométeres táv megvalósíthatósági tanulmányát eredetileg 2024 szeptemberére kellett volna elkészíteni, ám nemrég egészen 2026 januárjáig tolták ki a határidőt. Szakemberek szerint megtörténhet, hogy a hatóságok nem kezelik prioritásként a sztráda megvalósítását.

Közben némi előrelépést is jegyeztek sztrádaügyben:

a már meglévő dél-erdélyi pálya Marzsina és Holgya között hiányzó szakaszán (Lugos és Déva között) közelebb kerültek az alagutak megépítését lehetővé tévő engedély megszerzéséhez, miután év végén kikerült az állami erdőalapból a nyomvonalon található, 18,48 hektáros fás terület. A kivitelezési szerződés 2022. októberi megkötésekor összesen 45 hónapot írtak elő a munkálatokra, azonban máris késéseket jegyeznek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Alagsortól a pazar kilátásig: be lehet járni Kolozsvár emblematikus főtéri épületének tereit

Olyan nagy volt az érdeklődés a Kolozsvári Magyar Napok keretében szervezett épületbejárások iránt, hogy most – művészettörténész vezetésével – újra megmutatják a nagyközönségnek a felújított egykori Központi Szállót.

Alagsortól a pazar kilátásig: be lehet járni Kolozsvár emblematikus főtéri épületének tereit
2024. november 17., vasárnap

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége

Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége
2024. november 17., vasárnap

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára

Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára
2024. november 17., vasárnap

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban

A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban
2024. november 16., szombat

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát

Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát
2024. november 16., szombat

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást

Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást
2024. november 16., szombat

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben

Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben
2024. november 16., szombat

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében

Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében
2024. november 16., szombat

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal
2024. november 15., péntek

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel

Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel