Főkolomposok. Constantin Toma dormánfalvi polgármester és Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului vezetője az úzvölgyi katonatemetőben
Fotó: Pinti Attila
Természetesen nem sokat váratott magára a szélsőséges románok reakciója sem, miután kiderült, hogy elbontották az Úzvölgyében illegálisan felállított betonkereszteket.
2023. június 29., 16:182023. június 29., 16:18
2023. június 29., 17:542023. június 29., 17:54
„Ma éjszaka, titokban lebontották a Román Hősök Keresztjeit az Úzvölgyében! A harc csak most kezdődik igazán. A hőseink nem maradnak kereszt nélkül! Úton vagyok az Úzvölgyébe” – írta csütörtök délutáni Facebook-bejegyzésében Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) szélsőséges szervezet elnöke.
Mint ismert, Mihai Tîrnoveanunak és az általa irányított szélsőséges szervezetnek a dormánfalvi önkormányzathoz hasonlóan oroszlánrésze volt abban, hogy román parcellát alakítottak ki az úzvölgyi temetőben. Bár a magyarellenes megnyilvánulásairól és provokációiról elhíresült aktivista úgy próbálja beállítani, mintha a betonkereszteket a magyarok távolították volna el, a Ziarul de Bacău portál csütörtöki cikkében rámutat: a bírósági ítélet végrehajtása érdekében
A portál tudni véli azt is, hogy a szintén 2019-ben emelt román emlékművet Dormánfalvára költöztetik, míg a betonkeresztek a bákói katonai temetőben kapnak helyet.
Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke csütörtökön azzal a kéréssel fordult a magyarokhoz, hogy csütörtökön és az elkövetkező napokban ne menjenek az úzvölgyi katonai temetőbe. „Értesítést kaptam, hogy újabb provokációra készülnek. Ne adjunk okot nekik a cirkuszra. Hagyjuk a szervek végezzék a dolgukat. Az ítéletet végre kell hajtani. Ma ne menjen senki Úzvölgyébe” – olvasható a tanácselnök felhívásában.
A román nacionalisták a jogerős ítélet kihirdetése óta többször leszögezték: meg fogják akadályozni a betonkeresztek lebontását, és azon dolgoznak, hogy az úzvölgyi katonatemetőt „eredeti állapotába” állítsák helyre.
Fotó: A Hargita Megyei Tanács sajtószolgálata
Ezen nem a 2019 előtti állapotot értik, hanem a sírkert 1926-27-es kinézetét, amikor a Mária román királyné védnöksége alatt működő Hősök Kultusza Társaság ide temette az első világháborús úzvölgyi harcokban elhunyt, különböző nemzetiségű katonák földi maradványait. Tîrnoveanu szerint a román védelmi minisztérium 1985-ben egy obeliszket is állított a román katonák emlékére, de szerinte 1994-ben az RMDSZ és néhány csíkszentmártoni lakos „eltörölte” a más nemzetiségű katonák emlékjeleit, és „magyarosította” a temetőt. A nacionalista vezető azt állította, hogy a Hargita megyei község engedély nélkül állította fel a magyar katonák emlékjeleit, így 2019-ben Dormánfalva „nem tett mást, mint visszaállította a korábbi állapotot”.
Tîrnoveanu több alkalommal hangsúlyozta: ha sor kerülne a betonkeresztek lebontására, ők is jelen lesznek valamennyi romániai nacionalista szervezettel, és a „sírok elé térdelve” próbálják majd megakadályozni. Továbbá a Vatikánhoz, nagykövetségekhez és nemzetközi szervezetekhez fordulnak, hogy „megmutassák a romániai magyar szélsőségesség arcát”.
Úzvölgye! Lebontották! Elvitték! – adta hírül csütörtöki Facebook-bejegyzésében Tamás Sándor, a Kovászna megyei közgyűlés elnöke.
Franciaországból lopott személygépkocsival bukott le Krasznán egy 29 éves fiatalember, aki el akart menekülni a rendőrök elől a Szilágy megyei falu utcáin.
Az Arad Megyei Törvényszék életfogytiglani börtönbüntetésre és 2,5 millió lejes kártérítésre ítélte azt a férfit, aki tavaly egy aradi áruház parkolójában féltékenységből lelőtt és nyakon szúrt egy másik férfit, élettársát pedig félholtra verte.
A Temes megyei közgyűlés a Csongrád-Csanád Vármegyei Közgyűléssel közösen nyújt be pályázatot vissza nem térítendő európai uniós támogatásra a határon átnyúló együttműködés programja keretében.
Havazásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat 11 megyére.
Munkálatok miatt kiásott gödörbe borult egy autó csütörtök reggel Felsőboldogfalva térségében – számolt be a Hargita megyei rendőrség.
Kettős jubileumot ünnepeltek a népzene és néptánc szerelmesei a kincses városban múlt hét végén: 20 éves a Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó, és 25 éves a rendezvényt szervező Ördögtérgye Néptáncegyüttes.
A kommunista diktatúrát megdöntő temesvári forradalom 35. évfordulója alkalmából háromnapos megemlékezést szerveznek a december 13–15. között a Bánság fővárosában.
Néhány ezren vonultak utcára szerdán este Kolozsváron, hogy tiltakozásukat fejezzék ki a szélsőségesség előretörése, a romániai államfőválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu ellen. Incidenstől sem volt mentes a tiltakozás.
Egy videóval rukkoltak elő az EMSZ Bihar megyei vezető politikusai szerdai nagyváradi sajtótájékoztatójukon, ami állításuk szerint egyértelműen tanúsítja, hogy a június 9-ei önkormányzati választásokon Székelyhídon választási csalás történt.
Minden, a magyarság megmaradása érdekében tett erőfeszítés végső soron azért van, hogy a magyarság meg tudja őrizni kultúráját, és a kultúra őrzésére a nehézségek közepette is pénzt kell fordítani – mondta Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!