Négy évig tartó pereskedés, tüntetések, tiltakozások és politikai huzavona után „eltakarították” az ortodox betonkereszteket és a román emlékművet az úzvölgyi sírkertből
Fotó: A Hargita Megyei Tanács sajtószolgálata
Úzvölgye! Lebontották! Elvitték! – adta hírül csütörtöki Facebook-bejegyzésében Tamás Sándor, a Kovászna megyei közgyűlés elnöke, és a poszthoz egy fotót is mellékelt, amelynek tanúsága szerint már nem állnak ott az illegálisan felállított keresztek a temetőben.
2023. június 29., 15:132023. június 29., 15:13
2023. június 29., 16:472023. június 29., 16:47
Lapunk telefonon kereste Csíkszentmárton polgármesterét, Birtalan Sándort, de nem tudtuk elérni: az alpolgármesterrel együtt kiment az úzvölgyi katonatemetőbe, ahol nincs térerő. A betonkeresztek eltávolítása érdekében zajlott peres ügyet képviselő kolozsvári ügyvédnő, Kis Júlia sem tudott egyelőre többet mondani. A polgármester ugyanakkor a Székelyhon portálnak megerősítette, hogy nincsenek már betonkeresztek az úzvölgyi haditemetőben.
A Tamás Sándor háromszéki tanácselnök által közzétett felvételen a keresztek hűlt helye és egy Bákó megyei rendszámú kisteherautó látható
Fotó: Facebook/Tamás Sándor/Török Csaba
Mint a községvezető elmondta, a nap folyamán kapott értesítést arról, hogy a katonatemetőben bontják a törvénytelenül elhelyezett betonkereszteket, amelyeket a jogerős bírósági ítélet értelmében el kellett távolítani onnan. 15 óra után érkezett ki a helyszínre, és a Székelyhonnak nyilatkozva elmondta, már csak a nyomok emlékeztetnek a 2019-ben engedély nélkül felállított jelképekre.
„A zászlótartó, a keresztek, az emlékmű, minden el van takarítva” – számolt be a látottakról. Mivel nem találkozott ott senkivel, nem tudta megmondani, hogy kik végezték el a bontást, de valószínűsíthető, hogy a dormánfalvi polgármesteri hivatal megbízásából tették ezt, végrehajtva a jogerős bírósági végzést.
Így néz ki a „betonkeresztmentes” úzvölgyi sírkert
Fotó: A Hargita Megyei Tanács sajtószolgálata
A Brüsszelben tartózkodó elöljáró közösségi oldalán csütörtökön kora délután posztolt videós bejelentkezésében közölte: „ebben a pillanatban” szállítják el a törvénytelenül felállított betonépítményeket az Úz-völgyi haditemetőből. „Az örömöm látható, hiszen az erőfeszítéseink nem voltak hiábavalók, és Dormánfalva felismerte, hogy kötelezettségüket teljesíteniük kell, és végrehajtották a jogerős ítéletet” – jelentette ki Borboly, hozzátéve,
„De nem ültünk erre fel, folytattuk a munkát a kollégáimmal együtt. Hittünk és hiszünk az igazságban, tettük a dolgunk. Folytatjuk a munkát!” – állapította meg az RMDSZ-es tanácselnök. Borboly ugyanakkor azzal a kéréssel fordult a magyarokhoz, hogy ma és az elkövetkező napokban ne menjenek az úzvölgyi katonai temetőbe. „Értesítést kaptam, hogy újabb provokációra készülnek. Ne adjunk okot nekik a cirkuszra. Hagyjuk a szervek végezzék a dolgukat. Az ítéletet végre kell hajtani. Ma ne menjen senki Úzvölgyébe” – olvasható a tanácselnök felhívásában.
Az úzvölgyi harcokban elesett magyar honvédek emlékére állított emlékmű
Fotó: A Hargita Megyei Tanács sajtószolgálata
Mint ismeretes, a Bákó Megyei Táblabíróság 2023. február 10-én az úzvölgyi katonatemető ügyében hozott másodfokú ítélete helybenhagyta az alapfokú ítéletet, amely érvénytelenítette a temető román parcellájának építési engedélyét és elrendelte a törvénytelen betonkeresztek lebontását. A bontás a dormánfalvi önkormányzatra hárult.
A Bákó megyei Dormánfalva (Dărmănești ) polgármesteri hivatalának illegális úzvölgyi temetőfoglalása és az ortodox betonkereszteknek a katonatemetőben történt elhelyezése vezetett a Hargita megyei Csíkszentmárton önkormányzata által 2019. júliusában indított perhez a Bákó megyei törvényszéken. A moldvai és a székelyföldi megye határán álló aprócska, elhagyott település magyar katonatemetője 2019. óta áll a figyelem középpontjában, amikor szélsőséges román csoportok megszállták a sírkertet, a dormánfalvi polgármesteri hivatal pedig betonkereszteket építtetett vélt román katonasírok fölé. A Hargita megyei község a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat anyagi és szakmai támogatásával indította el a pert.
Az első fokon, 2022. február 10-én a csíkszentmártoniak javára született kedvező bírósági döntést követően – a dormánfalviak fellebezése nyomán – az ügy a Bákó megyei táblabíróságra került. Napra pontosan egy évre rá, 2023. február 10-én a táblabíróság helyben hagyta a bákói törvényszék határozatát: a végleges bírósági döntés érvényteleníti a temető román parcellájának az építési engedélyét és elrendeli a törvénytelen építmények lebontását.
Az úzvölgyi katonatemető ügyében született táblabírósági határozatot követően sokan pesszimisták, hogy végre lehet-e hajtani a jogerős döntést? Kis Júlia kolozsvári jogász elismeri, hogy a betonkeresztek eltávolítása nem lesz gyors sikertörténet.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
1 hozzászólás