Szorult helyzet. A bölcsődék alkalmazottai azt szeretnék, hogy továbbra is az önkormányzat biztosítsa a kisdedóvók fenntartását
Fotó: Beliczay László
Aggodalmat váltott ki a bölcsődei alkalmazottak körében az a rendelet, mely szerint a kisdedóvókat nem a helyi önkormányzatok működtetik többé, hanem átkerülnek a tanügyminisztérium fennhatósága alá. A Krónikának nyilatkozó szakemberek elmondták, mindenkinek megmarad az állása, a bérezés pedig fejkvótarendszer szerint történik majd.
2022. június 10., 16:362022. június 10., 16:36
Településenként változó, miként érinti a bölcsődék működését, az alkalmazottak bérezését, szakmai besorolását az a tény, hogy a létesítmények bekerültek a közoktatási rendszerbe. A kisebb városokban, falvakban, ahol eddig az önkormányzatoknak nem volt pénzük bölcsőde létrehozására és fenntartására, ez többletlehetőséget jelent, hiszen a tanfelügyelőség keretében, az oktatási minisztériumtól fejkvóta alapján utalt pénzből működtethetnek kisdedóvókat.
A nagyvárosokban viszont eddig is működtek bölcsődék, a megváltozott helyzet azonban azt eredményezi, hogy a bölcsődei alkalmazottak más besorolásba kerülnek, kevesebb fizetést kapnak, és sokan közülük az állásukért aggódnak.
Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes megkeresésünkre kifejtette, ha a bölcsődék megmaradnak az önkormányzatok fennhatósága alatt, akkor is az oktatási törvény, a tanügyi szabályzatok vonatkoznak az alkalmazottakra. Ennek következményeként a végzettséghez kötött a besorolásuk, például aki korábban igazgató volt, már nem töltheti be a tisztséget, ha nincs meg erre a megfelelő képesítése.
„A tanügyben alkalmazott fizetések kisebbek, mint amit korábban a kolozsvári önkormányzat megadott a bölcsődei alkalmazottaknak, ez viszont nem alku tárgya, az oktatásban országosan egységes a bérrács. Sok esetben jelentős a különbség a bérezésben, de erről nem tehetünk” – szögezte le Kerekes Adelhaida.
Hozzátette, senki nem marad állás nélkül, senkit nem tesznek az utcára, az oktatási miniszter rendelete szabályozza, hogy akinek nincs megfelelő végzettsége, az a következő 5 évben pótolhatja. A főtanfelügyelő-helyettes elmondta, például Tordán és Bánffyhunyadon átkerültek a bölcsődék a tanfelügyelőséghez, ott nincsenek gondok, Kolozsváron az önkormányzatnak több pénze volt, hogy biztosítsa a kisdedóvók fenntartását, a városban az igény is sokkal nagyobb ezek működtetésére.
– szögezte le Kerekes Adelhaida. A kincses városban heves tiltakozást váltott ki a bölcsődei alkalmazottak körében az új rendelet. Kedd délután az illetékesek a városi tanácsülésen méltatlankodásuknak adtak hangot, és több ezren aláírták azt a petíciót, amelyben kérik, hogy a kisdedóvók továbbra is a helyi önkormányzat égisze alatt működjenek.
Korábban a bölcsődék a szociális rendszer részei voltak, az önkormányzatok finanszírozták, ezért kérték, hogy az oktatási rendszerhez hasonlóan kapjanak fejkvótaalapú állami támogatást – idézte fel Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester.
Hozzátette, a tavaly elfogadott jogszabály meghatározza a standardokat, a fejkvótaalapú finanszírozást, és lehetőséget biztosít az önkormányzatoknak, hogy eldöntsék: megtartják a bölcsődéket, vagy átadják a tanfelügyelőségeknek. Sepsiszentgyörgy úgy döntött, megtartja a kisdedóvókat a saját intézményrendszerében, ám végül nem kapott egyetlen lejnyi állami támogatást sem.
Pénzügyi szempontból azok a települések jártak jól, melyek átadták a bölcsődéket a tanfelügyelőségeknek, ám Antal Árpád úgy véli, az önkormányzatok jobb gazdái tudnak lenni a tanintézeteknek. Hangsúlyozta, a sepsiszentgyörgyi bölcsődei alkalmazottaknak nem kell aggódniuk, az önkormányzat, ha kell, továbbra is saját költségvetéséből elkülöníti az évi 2–3 millió lejt a kisdedóvók fenntartására.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
szóljon hozzá!