Guttmann Szabolcs
Immár nemcsak a pénzhiány hátráltatja a műemlékek felújítását. A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum hiába nyert 4,8 millió eurós támogatást: a tervezést meghirdető közbeszerzést már háromszor kiírták, de senki sem jelentkezett. Guttmann Szabolcs építész, műemlékvédelmi szakember szerint az a legfőbb probléma, hogy Romániában csak 7-8 évente, nemzetközi pályázati forrásokból jelenik meg műemlékvédelemre költhető pénz, azaz nincs folytonosság, a szakemberek pedig a köztes időszakokban kirajzanak az országból.
2018. augusztus 29., 18:562018. augusztus 29., 18:56
2018. augusztus 29., 23:212018. augusztus 29., 23:21
A tervezettnél később kezdődik el a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum felújítása, pedig a pénz megvan, a finanszírozási szerződést már tavaly aláírták.
Henning László, a közgyűjteményt fenntartó és a felújításra pályázó Kovászna Megyei Tanács alelnöke lapunknak elmondta, háromszor hirdették meg a közbeszerzést a tervezésre, ám egyszer sem akadt jelentkező. Az a gond, hogy országos szinten is kevés tervezőnek van jogosítványa arra, hogy A kategóriás műemlékre készítsen tervet.
Erre most várják a jóváhagyást Bukarestből. Abban bíznak, hogy a kivitelező szerződést köt egy olyan tervezővel, akit már ismer, korábban együtt dolgoztak, így rugalmasabb kapcsolatban állnak, és ez a fővállalkozónak is megéri. Henning László elmondta, már most késésben vannak, hiszen három ízben sikertelenül hirdették meg a közbeszerzést a tervezésre, az új kiírással pedig még további két hónapot csúsznak.
Romániában csak ciklikusan jelenik meg pénz a műemlékekre, hét-nyolc évente, amikor pályázni lehet az Európai Uniónál, esetleg a Norvég Alapnál, vagy éppen Magyarországról érkezik segítség, azaz nincs folytonosság, ezért a szakemberek szétszélednek Európában – szögezte le megkeresésünkre Guttmann Szabolcs építész, műemlékvédelmi szakember. Nagyszeben volt főépítésze kifejtette, amikor összetett tervekre, kivitelezésre van szükség, a nagy célirányos tervek hét-nyolc évente íródnak ki, a közbeeső időszak alatt az ország nem tesz semmit, a művelődési minisztérium nem különít el pénzt erre a célra.
– részletezte a szakember.
Guttmann Szabolcs rámutatott, két EU-s kiírás vagy más támogatás lehívása között olyan hullámvölgyek alakulnak ki, amelyek során a szakemberek – tervezők, mesterek – nem várhatják meg a következő megrendelést, hanem „szétszélednek Európában, és ott hasznosítják a megszerzett tudást, tapasztalatot”.
Így alakul ki az a helyzet, hogy amikor a következő tőkeinjekció megjelenik, már nincs humánerőforrás, amely a tervezést, a kivitelezést elvégezze. „Akik maradtak, és labdába tudnak rúgni, mostanra már annyira le vannak terhelve, hogy nem tudnak újabb munkákat felvállalni, annál is inkább, hogy már egy-két éve beindultak az EU-s projektek. Tavaly még lehet, hogy kaptak volna egy-egy ajánlaton a cégek, de mostanra már vannak munkáik, és többet nem tudnak vállalni” – szögezte le Guttmann Szabolcs.
Most lenne még pénz a műemlékekre, de kérdés, hogy ki végzi el a munkát. Szerinte ezt csak úgy lehetne áthidalni, ha a művelődési minisztérium biztosítaná a folytonosságot, a szakemberek folyamatosan tudnának dolgozni.
– részletezte a szakember. Hozzátette, például az olyan esetekben, mint a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum épületének a felújítása, még az is hozzáadódik, hogy a pályázat macerás, rengeteg feltételt kell teljesíteni, a leterhelt irodáknak erre már nincs pluszenergiájuk. Sok a hercehurca, óriási csapatot kell összeszedni, mindenkinek naprakészen kell felmutatnia a papírjait – például hogy nincs adóssága az állam felé. Guttmann Szabolcs abban bízik, hogy az akadályok ellenére megvalósul a sepsiszentgyörgyi projekt, hiszen az előtervet jól ismeri, és „nagyon szép projektről van szó”.
Kiutat keresnek. A sikertelen próbálkozások után megváltoztatják a kiírást: a tervezést és a kivitelezést egyszerre ítélik oda
Fotó: Székely Nemzeti Múzeum
A Regionális Operatív Program keretében 22 millió lejt, azaz 4,8 millió eurót fordíthatnak a Székely Nemzeti Múzeum felújítására. Az uniós projekt finanszírozási szerződését tavaly tavasszal írta alá a megyei önkormányzat. A teljes felújítás – a berendezéssel együtt – 7 millió euróba kerülne, ám egyelőre csak az infrastruktúra megerősítésére kértek és kaptak pénzt.
Amire a munkálatokat befejezik, Székelyföld legkorszerűbb múzeuma lesz a sepsiszentgyörgyi. Felújítják a főépületet, a két egykori múzeumőri lakást, átalakítják a kertet, a látogatói útvonalat, egy helyre csoportosítják a kutatói laboratóriumokat és a restauráló műhelyeket, a jelenlegi adminisztratív épületben pedig múzeumpedagógiai foglakozásokra alkalmas teret alakítanak ki.
Kézdivásárhelyen is késik a városképet meghatározó udvarterek, valamint a történelmi főtér felújítása, mert a közbeszerzésekre nem jelentkezik kivitelező. Bokor Tibor polgármester lapunknak elmondta, az udvarterek felújítására kiírt versenytárgyalásra nem volt jelentkező. Ez esetben még csak műemlék-felújításban szakosodott cégre sem lenne szükség, hiszen egyszerűen a víz- és csatornahálózatot kellene korszerűsíteni, bővíteni, de erre sem akad vállalkozó.
Az önkormányzat a fejlesztési minisztériummal, a Helyi Fejlesztések Országos Programjának (PNDL) részeként írt alá finanszírozási szerződést, a közel kétmillió lejt jövő év közepéig el kellene költeni. A polgármester hangsúlyozta, amíg nem újítják fel a víz- és csatornahálózatot, addig nem tudnak továbblépni;
Nincs más megoldás, minthogy újra és újra kiírják az elektronikus licitet, abban bízva, hogy mégiscsak akad jelentkező, bár a cégvezetők folyamatosan arra panaszkodnak, hogy nincs szakember, akivel dolgoztatnának.
Mint ismeretes, Kézdivásárhely főtere és a körülötte elhelyezkedő udvarterek Kelet-Európában egyediek, országos szinten védettek.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!