A szakadár, oroszbarát Dnyeszteren túli régió pénteken azzal vádolta meg a chişinăui központi hatóságokat, hogy ukrán katonákat képeznek ki a régió intézményei és vezetői elleni támadásokra.
2024. január 13., 12:322024. január 13., 12:32
Moldova Európa-párti kormánya, amely elítéli Oroszország ukrajnai háborúját, azonnal tagadta a vádat.
A szeparatista enklávéban az elmúlt 30 évben viszonylag kevés volt a zavargás és az erőszakos cselekmény, de az év eleje óta nő a feszültség.
A Moszkvától jelentős pénzügyi támogatásban részesülő, a nemzetközi közösség által el nem ismert Transznisztria elítélte, hogy a moldovai kormány import-exportvámokat vetett ki, amely szerinte megbénítja az üzleti tevékenységét.
A transznisztriai állambiztonsági minisztérium közölte, hogy
„Arra képzik ki őket, hogy terrortámadásokat hajtsanak végre Dnyeszteren túli területen” – áll a minisztérium közleményében.
„Infrastrukturális létesítmények, katonai célpontok elleni támadásokról van szó, valamint a régió vezetőinek és biztonsági tisztviselőinek elrablásáról és megöléséről” – állították
Mariana Sarî, a moldovai kormány reintegrációs politikai hivatalának a régióval foglalkozó magas rangú tisztségviselője szerint a vád „szigorúan propagandacélú provokáció”.
A tiraszpoli hatóságok korábban azzal vádolták Ukrajnát, hogy merényletet terveztek a Dnyeszteren túli vezetők ellen, amit Kijev tagadott.
A befagyott moldovai konfliktus lezárására tett nemzetközi kísérletek az EBESZ égisze alatt évtizedek óta megrekedtek. A szakadár vezetők csütörtökön bejelentették, hogy a régió külügyminisztere a jövő héten találkozik egy magas rangú tisztségviselővel és az EBESZ képviselőivel Chişinăuban.
Geoană: Oroszországnak nincs elég erőforrása Moldova megtámadásához
Oroszországnak nincsenek meg az erőforrásai a Moldovai Köztársaság megtámadásához, noha az eredeti háborús tervben ez volt a célpont, amikor Moszkva Kijev elfoglalásával, Odessza megszállásával és a Dnyeszteren át történő bekerítéssel Ukrajnát akarta behálózni – véli Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese.
„Katonai szempontból nincsenek erőforrásaik. Az eredeti terv az volt, hogy elfoglalják Kijevet és elfoglalják Odesszát, bekerítik Dnyeszteren keresztül, és bilincsbe zárják Ukrajnát. Ez volt az eredeti katonai terv. Megbukott, és ez nem fog megtörténni. Katonai szempontból a Moldovai Köztársaságnak nincs miért aggódnia. Egy hibrid támadás, egy teljes körű hibrid háború szempontjából viszont igen. Különösen, mivel a Moldovai Köztársaságban, ahol Maia Sandu olyan sikeresen vezeti a Pruton túli testvérek Európa-barát útját, Oroszország számára is létfontosságú az elnökválasztás. Ezért a Moldovai Köztársaság a NATO és az EU közös partnere. Együtt dolgozunk, többek között a dezinformáció elleni küzdelemben, és segítünk nekik abban, hogy ellenállóbbak legyenek a kibertámadásokkal, a dezinformációval és Oroszország kétségbeesett kísérletével szemben, hogy moldovai segítői révén megállítsa Moldova Európa-barát útját. Túl azon, hogy románok vagyunk, és törődünk az ottani emberekkel – ők a testvéreink. Ilyen lehetőség a Moldovai Köztársaság számára csak kétszer adódik egy évszázadban. Az első transznisztriai háború idején volt erre lehetőség. Úgy alakult, ahogy alakult. Ez volt az, ami volt. És ez a második esély. Mindannyiunk érdeke, hogy Moldova és Ukrajna Európába jöjjön” – mondta Mircea Geoană pénteken este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!