Székely Orsolya (jobbról) egyetemi évei alatt ismerte meg a Teddy Maci Kórház programot
Fotó: Székely Orsolya személyes archívuma
A Teddy Maci Kórház program célja, hogy játékos formában oldja a gyerekekben az orvosi kezelésekkel kapcsolatos félelmet, és közelebb hozza számukra az egészségügyi ellátás világát. Székely Orsolya sepsiszentgyörgyi belgyógyász rezidens – aki éppen gyermeknevelési szabadságát tölti, de ez sem akadályozza meg abban, hogy a különleges Teddy Maci Kórház programmal segítse a óvodásokat – tapasztalatairól beszélt a Krónikának.
2025. március 02., 14:162025. március 02., 14:16
A Teddy Maci Kórház egy nemzetközi program, ami eredetileg a svéd orvostanhallgatók kezdeményezéséből indult, majd számos országban elterjedt.
„Nagyon pozitív élmény volt, és szinte természetesnek éreztem, hogy amikor Sepsiszentgyörgyre költöztünk, és a fiam óvodás lett, megpróbáljam itt is megvalósítani ezt a programot” – magyarázta.
A Teddy Maci Kórház lényege, hogy az óvodások plüssmackójukat „gyógyítják” meg orvosi eszközök segítségével. Fonendoszkóp, kötszerek, fecskendők – minden kéznél van, amit egy valódi orvos is használna, természetesen biztonságos és játékos formában.
„Ha egy gyerek először a sürgősségi osztályon találkozik egy fecskendővel, az traumatikus élmény lehet. De ha már előzőleg játékos környezetben megismerkedett vele, sokkal könnyebben viseli majd” – fejtette ki a szakember.
A program Sepsiszentgyörgyön hatalmas sikert aratott. Az első foglalkozást Székely Orsolya a gyermeke óvodájában, a Gulliver óvodában tartotta, ahol az intézmény asszisztensei is bekapcsolódtak a játékba, de reméli, hogy később más intézményekbe is eljut.
– magyarázta az orvos. A foglalkozások során nemcsak a félelmek oldása volt a cél, hanem az alapvető higiéniás szabályok elsajátítása is, például:
Székely Orsolya Bartos Erika Gyógypuszi című könyveit is segítségül hívta a felkészülés során – és lelkesen ajánlja minden szülőnek –, amelyek a gyerekek számára érthető, befogadható formában mutatják be a leggyakoribb betegségeket.
„Ezek a könyvek segítenek a szülőknek is, mert a gyerekek mindig kérdeznek, és jó, ha van egy játékos, érthető válasz” – szögezte le.
A Székely Orsolya által tartott foglalkozás egyik legizgalmasabb eszköze egy felnyitható babamodell volt, amelynek szervei kivehetők, így a gyerekek szemléletesen megismerhették az emberi test működését: az emésztés folyamatától kezdve a légzőrendszeren át a vérkeringésig sok fontos információt kaptak az óvodások, amelyeket játékos formában dolgoztak fel.
A foglalkozásokon az oltásokról is szó esett, hiszen ez a korosztály még gyakran kap védőoltásokat.
– hangsúlyozta. A Teddy Maci Kórház nemcsak a félelmek leküzdésében segít, hanem hosszú távon az orvosi pálya iránti érdeklődést is felkeltheti a gyerekekben.
Teddy Maci Kórház Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Székely Orsolya személyes archívuma
„Volt olyan kisgyerek, aki kijelentette, hogy ő bizony orvos lesz, miután bekötözte a maciját” – mesélte lelkesen Székely Orsolya, hozzátéve, hogy nagyon pozitív volt a visszajelzés a program kapcsán, és már több óvoda is érdeklődött, hogy esetleg tudna-e náluk is tevekénységeket tartani, azonban Székely Orsolya most a gyereknevelés mellett szakvizsgájára is készül, így nincsen ideje bővíteni a programot.
„Az egyetemi központokban ez sokkal könnyebben működik, mert ott az egyetemi hallgatók lelkesen önkénteskédnek, sokan vannak. Itt viszont egyelőre egyedül vagyok” – magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy bár gondolkodott egyetemista vagy fiatal orvoskollégák bevonásán, egyelőre nem sikerült csapatot szerveznie. Ennek ellenére nem adja fel, és jövőre szeretné folytatni a programot.
– jelentette ki bizakodva. Azt is reméli, hogy idővel sikerül olyan partnereket találnia, akik segítenek a szervezésben és a foglalkozások lebonyolításában. Szerinte hosszú távon az is jó lenne, ha a programot vidéki településekre is eljuttathatnák, hiszen a kisebb közösségekben élő gyermekek számára is rendkívül hasznos lenne ez az élmény.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!