Fotó: Jakab Mónika
Több mint 155 ezer személy regisztrált a háztartási gépek roncsprogramjára, amelyre csütörtökön éjfélig lehet iratkozni – jelentette be csütörtökön a környezetvédelmi miniszter.
2021. május 20., 16:562021. május 20., 16:56
2021. május 20., 17:322021. május 20., 17:32
Tánczos Barna emlékeztetett: péntektől lesz lehetőség arra, hogy a regisztráltak vouchereket kérjenek az első három háztartásigép-kategóriára: mosó- és mosogatógépre, illetve hűtőszekrényekre vagy -ládákra. A miniszter elmondta: az első kategóriára 30 millió lejt különítettek el, ez nagyjából 70 ezer vásárlási utalványra elég. A háztartási gépek roncsprogramja május 14-én indult – az első hetet a regisztrációra szánták.
Az idei program szabályzata szerint a felhasználói fiókokat május 20-áig, csütörtök éjfélig lehet létrehozni a Környezetvédelmi Alap (AFM) platformján, ezt követően pedig lehetővé válik az utalványok kiválasztása a következő ütemterv szerint: május 21-e és június 3-a között mosógépekre, mosogatógépekre, hűtőszekrényekre, mélyhűtőkre, június 4-e és 17-e között televíziókra, laptopokra és táblagépekre, június 18-a és július elseje között klímaberendezésekre, ruhaszárító-gépekre és porszívókra.
A háztartási gépek roncsprogramja május 14-én startolt rekordnagyságú, 75 millió lej költségvetéssel, amely csaknem kétszer annyi, mint a 2019-ben kiutalt 40 millió lej. Idén is kilenc termékre lehet támogatást igényelni, a következőképpen:
400 lej mosógépekre (akár szárítóval rendelkezőkre is), amelyek legalább a C energiahatékonysági osztályba tartoznak az új besorolás szerint;
400 lej mosogatógépekre, amelyek legalább a D energiahatékonysági osztályba tartoznak az új besorolás szerint;
400 lej klímaberendezésekre (akár a hordozható változatokra is), amelyek legalább az A++ energiahatékonysági osztályba tartoznak a régi besorolás szerint;
400 lej hűtőszekrényekre, fagyasztókra, hűtőládákra, amelyek legalább az E energiahatékonysági osztályba tartoznak az új besorolás szerint;
400 lej televíziókra, amelyek legalább az E energiahatékonysági osztályba tartoznak az új besorolás szerint;
400 lej ruhaszárítógépekre, amelyek legalább az A++ energiahatékonysági osztályba tartoznak a régi besorolás szerint;
200 lej porszívókra, amelyek éves fogyasztása kevesebb, mint 43 kWh;
500 lej laptopokra;
300 lej táblagépekre.
Egy használt háztartási gépet ugyanabba a termékkategóriába tartozóra lehet cserélni. Kivételt képeznek a ruhaszárítók és a mosogatógépek, amelyekért cserébe bármilyen más, régi háztartási gépet le lehet adni. A laptopokra és táblagépekre fordítható utalványért pedig régi számítógépet vagy a programban szereplő más háztartási gépet kell leadni, nem pedig laptopot vagy táblagépet – tudósít az Agerpres.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!