2009. augusztus 05., 08:072009. augusztus 05., 08:07
Petru Filip, a Rendőrök Országos Szakszervezetének Kolozs megyei vezetője tegnap azt nyilatkozta, hogy a rendőrség jelenlegi helyzetét „nem lehet tolerálni”, a testület ugyanis előzmény nélküli pénz- és személyzethiánnyal küszködik.
„A legnagyobb gondot a szakképzett személyzet hiánya jelenti. A Kolozs megyei rendőrségen még 160 alkalmazottra lenne szükség ahhoz, hogy tisztességes körülmények között végezzék a munkát” – vélte a szakszervezeti vezető. Hozzátette, a megyében számos olyan örs létezik, ahol egyetlen rendőr dolgozik, és a munkahelyek zárolása miatt októberig nem lehet új munkaerőt alkalmazni.
„Vannak szabad állások a községekben, ahol egy rendőr dolgozik, holott a szervezeti felépítés szerint háromnak kellene lennie. Októberig nem alkalmazhatunk senkit, holott a kolozsvári rendőriskola 31 frissen végzett hallgatója csak arra vár, hogy munkába állhasson” – tette hozzá Filip. A szakszervezeti vezető szerint a másik buktató, hogy a nagy tapasztalattal rendelkező idős rendőrök nyugdíjba vonultak, mivel bizonytalannak vélték az állásukat.
Filip szerint a munkakörülmények sem megfelelők, szolgálati autók hiányában a rend őrei sok helyen kénytelenek a saját gépkocsijukat használni szolgálati célra. A többi munkaeszköz állapota is sok kívánnivalót hagy maga után, ezért egyes rendőrök kénytelenek saját zsebből számítógépet és bútorzatot vásárolni, és sokan a benzint is maguk fizetik, panaszolta az érdekvédelmis.
Mint mondta, problémáikat jelezték már a belügyminisztériumnál, s amennyiben augusztus 15-éig nem orvosolják ezeket, augusztus 17–21. között sztrájkőrséget szerveznek a megyeháza előtt. Kolozs megyében 1500 rendőr dolgozik.
A nemzeti kisebbségek jogainak hatékony érvényestéséhez szükség van arra, hogy a közösséget képviselő etnikai pártok bejussanak a parlamentbe, és ott legyenek a döntéshozatalnál.
A magyar kormány nemzetpolitikájának sikerességét és a további együttműködés szükségességét hangsúlyozták a külhoni magyar politikai szervezek vezetői pénteken az erdélyi Tusnádfürdőn.
Súlyos tűzvész pusztította el Szilágy megye egyik legjelentősebb néprajzi emlékét, a Csizér községben található Lupuț-portát, közismert nevén Horea házát.
Több mint húsz évvel a bezárása után végleg lebontják a nagybányai strandot. A helyén egy korszerű aquapark épül, amelyet részben uniós támogatással valósítanak meg, és amely régóta várt beruházás a város lakói számára.
A hosszan tartó szárazság következtében teljesen kiszáradt a Tőz folyó és a Timercsa-patak Arad megye észak-nyugati részén, az Erdőhát vagy Körösköz nevű tájegységben.
Magyarország és a magyar kormány célja nemcsak a kiegyezés, hanem a kiengesztelődés és a lehető legszorosabb együttműködés az utódállamokkal – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken a Tusványoson.
Maros, Beszterce-Naszód és Bihar megyei rendőrparancsnokok leváltását követeli a rendőröket tömörítő Europol szakszervezet a Maros megyei Mezőméhesen elkövetett gyilkosság gyanúsítottja, Emil Gânj ügyének nem megfelelő kezelése miatt.
Megkezdődtek a munkálatok a beomlott rónaszéki sóbányánál, a geotechnikusok és bányaszakértők megpróbálják kideríteni, mi okozhatta a problémát, és megállítható-e a további földomlás.
Brassó megyében idén több mint 270 000 lejnyi kárt okoztak idén a medvék és farkasok, 45 medvét lőttek ki.
Kórházba került egy tinédzser az Arad megyei Szépfaluban működő nevelőotthonból, miután az intézményt fenntartó szociális alapítvány alkalmazottja súlyosan bántalmazta. A rendőrség őrizetbe vette az elkövetőt.