Vasárnap hajnali 4 órakor kezdődik Romániában a téli időszámítás, amikor az órákat hajnali 3 órára kell visszaállítani, ezáltal október 28-a lesz az év leghosszabb napja. Szakemberek szerint számos egészségügyi előnnyel járna az óraátállítás megszüntetése.
2018. október 27., 14:002018. október 27., 14:00
A nyári időszámítás Európában egységesen elfogadott rendszer, amelyben a helyi időhöz képest egy órával előreállítjuk az órákat. A normál, téli időszámításkor ehhez térünk vissza március utolsó vasárnapjáig. A módszer azon alapul, hogy a lakosság szokásos ébrenléti ideje – a reggel hét és este tíz óra közötti időszak – minél inkább egybeessen a természetes világosság idejével, így ugyanis villamos energiát lehet megtakarítani.
A Román Államvasutak (CFR) tájékoztatása szerint a vasárnap hajnali óraátállítás nem módosítja a járatok menetrendját az ország területén. Azok a személyvonatok, amelyeknek 4 óra után kell kifutniuk a pályaudvarokról, menetrend szerint közlekednek majd, míg a nyílt pályán közlekedő szerelvények a legközelebbi állomásokon várják be az új időszámítás szerinti indulást.
Egyébként az uniós törvényhozás szerint az állampolgári kezdeményezések azt mutatják, hogy a márciusban és októberben esedékes, először 1916-ban bevezetett óraátállítás körül az egészségi hatások miatt nagy a lakossági aggodalom, az óraátállítással elérhető energiamegtakarítás viszont jelentéktelen mértékű. Az Európai Bizottság konzultációja szerint az európaiak 84 százaléka törölné el az óraátállítást, Romániában ez az arány valamivel alacsonyabb, 78 százalékos.
„Ez nem meglepő, hiszen az óraátállítás emberi szervezetre gyakorolt kedvezőtlen hatásait már senki sem vitatja” – tudtuk meg dr. Soós Szabó Klára háziorvostól, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy miközben az óraátállítást annak idején energiamegtakarítási célból vezették be, mára a megtakarítás mértéke igencsak jelentéktelenné vált. „Véleményem szerint az óraátállítást egyértelműen el kellene törölni, hiszen ma már bizonyított tény, hogy lényeges gazdasági hozadéka nincs, viszont az emberi szervezet számára plusz stresszfaktort jelent. A bioritmusunkat, a biológiai óránkat zavarja meg az átállítás, ez pedig stressztényezőként az immunrendszer gyengüléséhez vezet. Emellett fáradékonyság és alvászavarok léphetnek fel, az immunrendszer gyengülése miatt pedig csökken az ellenálló képességünk a fertőző betegségekkel szemben” – hangsúlyozta a csíkszeredai szakember.
Dr. Soós Szabó Klára hozzátette, ráadásul éppen abban az időszakban esedékesek az átállítások, amikor a legnagyobb szükség lenne az erős immunrendszerre az ilyenkor gyakori virózisos megbetegedések, járványok miatt.
Egyébként az Európai Bizottság előzetes tervei szerint a tagállamok szabadon választhatnak majd, hogy a téli vagy a nyári időszámításra térnek át véglegesen. Noha a bizottság a nyárit helyezi előtérbe, illetve Románia szempontjából is ez lenne kedvezőbb az időzóna miatt, Magyarországon már sokkal inkább a télit tartják megfelelőnek. Amennyiben valóban eltörlik az óraátállítást, és Románia a nyári, Magyarország pedig a téli időszámítást választja, a jelenlegi egy óra helyett két óra eltolódás lenne a két ország között.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
szóljon hozzá!