Családi dráma zajlik a Székelyudvarhely melletti Fenyéden élő Máthé családban: az apa az Udvarhelyi Híradó napilapnak úgy nyilatkozott, hogy szombat este kapujuk elől rabolták el mindössze 15 éves lányukat, Máthé Blankát.
2016. január 13., 19:492016. január 13., 19:49
A család már panaszt tett a rendőrségen, és ügyvédet is fogadott, a szerkesztőség segítségét is kérték, hogy segítsenek megtalálni a lányukat. A család a lappal azt is közölte, hogy pénzjutalmat is felajánlanak a nyomravezetőnek. Az apa állítása szerint lányát a csíkszépvízi Grancsea, szintén roma család rabolta el: ők tuszkolták autóba, és ismeretlen helyen tartják fogva a fiatalt.
A rendőrségen egyelőre nem emberrablásról beszélnek, az apa nyilatkozata szerint éppen meghallgatáson voltak, amikor lánya felhívta telefonon, és elmondta, hogy önszántából távozott. A család azonban meg van győződve afelől, hogy ezt csak azért mondta, mert megfenyegették, és erre kényszerítették. „Különben miért rejtegetnék Blankát, és miért nem lehet tudni, hogy éppen hol tartózkodik” – tette fel a kérdést a családfő.
Az aggódó apa azt is közölte: a rendőrség nem nyomoz emberrablás gyanújával, aminek oka lehet az is, hogy a hagyományőrző roma közösségekben még mindig élő szokás a lányszöktetés, amennyiben a családok nem tudnak megegyezni.
Az ilyen közösségekben rendkívül fiatalon, már 14 évesen eladósorba kerül az ifjú lány. Ugyanakkor, amennyiben valaki 18 éves koráig nem megy férjhez, „vénlánynak” számít. Az ilyen lányokat „büszkének” tartják a közösségben, s férfiak és nők is megvetően beszélnek róluk. Amennyiben egy falubeli cigány lányra rányomják a „büszkeség” bélyegét, nagyon nehezen kap párt magának.
Kezdő vállalkozásokat támogató központ nyílt meg pénteken Sepsiszentgyörgyön, a Start Venture Studio (Start VS) feladata, hogy segítse a helyi startup-cégek nemzetközi terjeszkedését – tájékoztatta a szervezet pénteken az MTI-t.
A Hargita megyei hegyimentők pénteken figyelmeztették a hegyitúrák kedvelőit, hogy a földcsuszamlások és sziklaomlások miatt a következő napokban kerüljék a Balánbányáról az Egyes-kőre vezető kék kereszttel jelzett túraösvényt.
Harmadfokú (vörös jelzésű) árvízkészültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára.
Az elmúlt hetek esőzései következtében víz alá került a tavaly átadott bözödújfalusi Összefogás templomának hajórésze. Szász Levente Loránd erdőszentgyörgyi polgármester a Krónikának elmondta, egyelőre nem aggódnak.
A parajdi sóbányában bekövetkezett vízbetörés következtében közvetlenül fenyegető veszélyhelyzet alakult ki – állapítják meg erdélyi geológusok egy május 30-án közzétett szakmai állásfoglalásban.
Jövő heti erdélyi látogatása során Parajdot is felkeresi Sulyok Tamás – ezt maga a köztársasági elnök jelentette be pénteken Facebook-oldalán.
Az Erdélyi Református Egyházkerület gyűjtést hirdet a székelyföldi árvízkárosultak számára.
Antal Lóránt Hargita megyei RMDSZ-es szenátor csütörtök este a parajdiakkal találkozott egy nagygyűlés keretében. A politikus a Krónikának elmondta, hogy meg kell találni a tragédia felelőseit.
Továbbra is súlyos az árvízhelyzet Erdély keleti részén, Hargita megye mellett Brassó és Kovászna megyében is komoly gondokat okoz a lezúdult hatalmas mennyiségű eső.
A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) megnyitotta hivatalosan 23. karát, az Orvos- és Egészségtudományi Kart.
szóljon hozzá!