Szinérváralja restaurálás alatt álló egykori zsinagógájában fog működni az Erdélyi Zsidók Múzeuma

Az Erdélyi Zsidók Múzeumává, koncertteremmé és kulturális térré alakítják a Máramaros megyei kisváros rég használaton kívüli zsinagógáját •  Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe

Az Erdélyi Zsidók Múzeumává, koncertteremmé és kulturális térré alakítják a Máramaros megyei kisváros rég használaton kívüli zsinagógáját

Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe

Felújítják, az Erdélyi Zsidók Múzeumává, koncertteremmé és kulturális térré alakítják át a Máramaros megyei Szinérváralja régóta használaton kívüli zsinagógájának épületegyüttesét. A projektbe bekapcsolódik az Asociația Maramureș Heritage egyesület is, amelynek elnökét, Cotos Robertet kérdeztük a felújításról.

Kiss Judit

2024. október 11., 08:032024. október 11., 08:03

A Nagybányán működő Asociația Maramureș Heritage (Máramarosi Zsidó Örökség) elnevezésű civil szervezet több projekten keresztül ismerteti meg a ma már elenyésző, a két világháború között még jelentős számú zsidóság történetét. Ebbe a tevékenységbe illeszkedik bele az is, hogy bekapcsolódnak a szinérváraljai zsinagóga felújításába és múzeummá, koncertteremmé és kulturális térré való átalakításába. A városka a Szamos jobb partján, Máramaros megye nyugati peremén fekszik, Nagybányától 26 kilométerre északnyugatra, Szatmárnémetitől 36 kilométerre délkeletre.

A zsidóság emlékei a szinérváraljai temetőben, a városban ma már senki nem vallja magát zsidónak •  Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe Galéria

A zsidóság emlékei a szinérváraljai temetőben, a városban ma már senki nem vallja magát zsidónak

Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe

A legutóbbi népszámlálás adatai szerint 8198 fős a lakossága, ebből 6315-en vallották magukat románnak, 1000 fő magyarnak, 222 cigánynak, és 14 fő németnek. A lakosok közül senki sem vallotta magát zsidónak a 2022-es cenzuson.

A város egykori zsinagógájának felújításáról a jewish-heritage-europe.eu honlapon is megjelent nemrég képes beszámoló a Jewish Heritage Europe (JHE) egyik munkatársának a helyszínen tett látogatása nyomán. A felújítási munkálatok folyamatban vannak, a 2,4 millió eurós projekt keretében alakítják az Erdélyi Zsidók Múzeumává az épületet. Cotos Robert, az Asociația Maramureș Heritage elnöke a Krónika megkeresésére elmondta,

mivel egyesületük a zsidó örökség ápolásával foglalkozik, a szinérváraljai polgármester megkérte őket, hogy vegyenek részt majd a zsinagóga múzeummá alakításának folyamatában, miután elkészül a restaurálás.

A zsinagógát a kommunizmus évei alatt raktárként használták •  Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe Galéria

A zsinagógát a kommunizmus évei alatt raktárként használták

Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe

„Még időbe telik, amíg elkészülnek a felújítási munkálatok, a múzeum kialakítására előre láthatóan majd csak másfél-két év múlva kerülhet sor. A felújítást a helyi polgármesteri hivatal és Románia kormánya finanszírozza. A tervek szerint itt fog helyet kapni az Erdélyi Zsidók Múzeuma, ezen kívül kulturális központnak és koncertteremnek is helyet ad az egykori zsinagóga” – mondta az egyesület elnöke. Hozzátette,

a múzeum kialakításában segít majd az egyesület, kapcsolatot teremtenek a kivándorolt zsidókkal, hogy ők is hozzájáruljanak a gyűjteményhez.

A város 2019-ben szerezte meg a romos zsinagógaépület tulajdonjogát, és már 2021 áprilisában közzétette a projekt terveit, beleértve a költségbecslést is. A cél az, hogy építészeti szempontból a lehető legnagyobb mértékben rekonstruálják a zsinagóga 1904-es, építéskori állapotát, de korszerű technikát és berendezéseket építsenek be – olvasható a zsido.com honlapon.

A szinérváraljai zsidó temető bejárata. A város mintegy 615 fős zsidó lakosságát 1944-ben Auschwitzba deportálták •  Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe Galéria

A szinérváraljai zsidó temető bejárata. A város mintegy 615 fős zsidó lakosságát 1944-ben Auschwitzba deportálták

Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe

„Fontos kiemelni, hogy a szatmárnémeti zsidó közösség a projekt fő partnere, ugyanis Szinérváralja régen Szatmárhoz tartozott.

A múzeumban a zsidósághoz köthető tárgyakat, fotókat állítunk majd ki, bemutatunk a zsidóság emlékezetét felelevenítő történeteket is” – sorolta Cotos Robert.

Hozzátette, a tágabb környezetben Szilágysomlyón működik egy holokauszt-múzeum, a szinérváraljai múzeum pedig a nagyváradi zsidó múzeum példáját szeretné követni, ahol az Asociația Maramureș Heritage egyesület már szervezett kiállítást 2022-ben.

Az egykori zsinagóga tetejét kicserélik, az oldalfalakat felállványozták. Az egyesület adatai szerint a szinérváraljai zsidó közösség a 18. század végétől kezdve létezett, a város a 20. század első felében a zsidó nyomdászat egyik fő központjává vált.

A többi Máramaros megyei vidéki temetőhöz képest  történelmi és művészeti részletekben kivételesen gazdagnak írják le a szinérváraljai zsidó temetőt •  Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe Galéria

A többi Máramaros megyei vidéki temetőhöz képest történelmi és művészeti részletekben kivételesen gazdagnak írják le a szinérváraljai zsidó temetőt

Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe

A mintegy 615 fős zsidó lakosságot 1944-ben Auschwitzba deportálták; néhányan túlélték, hazatértek és a háború után újjáalapították a közösséget, de végül gyakorlatilag mindenki kivándorolt. A tervek szerint a zsinagóga melléképületét, az egykori kóser hentesüzletet is felújítanák, udvarát pedig közparkká alakítanák át, ösvényekkel, padokkal és szökőkúttal.

A zsinagógát a kommunizmus évei alatt raktárként használták. A termelőszövetkezet 1998-ban eladta egy magánszemélynek, majd a tulajdonos halála után 2019-ben az önkormányzat megvásárolta.


A szinérváraljai zsidó temetőt a többi Máramaros megyei falusi temetőhöz képest nagyon nagynak és kivételesen szépnek, történelmi és művészeti részletekben kivételesen gazdagnak írják le. Amint a Jewish Heritage Europe honlapján szerepel, két, korok szerint elkülönített részből áll, és számos jellegzetességet tartalmaz.

Zajlanak a szinérváraljai zsinagóga felújítási munkálatai •  Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe Galéria

Zajlanak a szinérváraljai zsinagóga felújítási munkálatai

Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe

Az első egy nagy kapualj, belül díszes vaskapuval, héber nyelvű emléktáblával. A kapun belül egy központi ösvény választja el a „modern” sírok két nagy részét, amelyek körülbelül 200-250 követ tartalmaznak. Az elülső kerítés mentén van egy rész a Kohaniták (a zsidó hagyományban a kohaniták Lévi törzsének – léviták – egyik ága, Áronnak, Mózes bátyjának utódai) számára, a nők és gyermekek sírjai pedig elszórtan helyezkednek el az egész területen.

Több holokauszt-emlékművet is állítottak a háború után a túlélő családtagok.

A helyszínen számos obeliszk és egyéb finom márvány- és gránitkő található. Sok kő héber/jiddis és román vagy magyar nyelvű feliratot is tartalmaz.

A szinérváraljai zsidó sírkert. •  Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe Galéria

A szinérváraljai zsidó sírkert.

Fotó: Ruth Ellen Gruber/Jewish Heritage Europe

korábban írtuk

Őrzi a máramarosi zsidóság emlékét, az antiszemitizmus veszélyére figyelmeztet a helyi örökségvédelmi egyesület
Őrzi a máramarosi zsidóság emlékét, az antiszemitizmus veszélyére figyelmeztet a helyi örökségvédelmi egyesület

Máramaros nemcsak népi építészetéről és népviseletéről híres, fontos megismertetni a nagyközönséggel a helyi zsidóság múltját is – mondta el a Krónikának Cotos Robert.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 10., csütörtök

Csigalassúsággal épül a medvealagutas dél-erdélyi sztrádaszakasz (videóval)

Immár valóban dolgoznak, de lassan haladnak a dél-erdélyi autópálya hírhedt Marzsina–Holgya-szakaszának építői a napokban készült drónfelvételek szerint. A projektet évekig hátráltató „medvealagutaknak” azonban még mindig nem fogtak neki.

Csigalassúsággal épül a medvealagutas dél-erdélyi sztrádaszakasz (videóval)
2024. október 10., csütörtök

Múzeumi időutazás a felújított régészeti osztályon

Rendhagyó módon mutatja be az Arad Megyei Múzeum régészeti osztálya a térségben feltárt leleteket. Az újszentannai Avar-dombot pedig háromdimenziós rekonstrukció segítségével fedezhetik fel az érdeklődők.

Múzeumi időutazás a felújított régészeti osztályon
2024. október 10., csütörtök

Kevesebb az eset az egyik székelyföldi megyében, hogy csendőrök űzik el a településről a medvét

Csökkenőben van Hargita megyében a medvék lakott területekről való elűzésére irányuló csendőri beavatkozások száma – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján a megyei csendőrség vezetője.

Kevesebb az eset az egyik székelyföldi megyében, hogy csendőrök űzik el a településről a medvét
2024. október 10., csütörtök

Megvan a pénz, hamarosan kezdődhet a termálliget kialakítása Nagyváradon

Jóváhagyták a nagyváradi Őssi lakónegyedben található strand területén tervezett termálliget kialakításának finanszírozását, a vonatkozó szerződést is hamarosan aláírják – tájékoztatott a városháza sajtóosztálya.

Megvan a pénz, hamarosan kezdődhet a termálliget kialakítása Nagyváradon
2024. október 09., szerda

Szilágysági településeken razziázott a rendőrség, sok állattartót is megbüntettek

Sarmaságon és a környékbeli településeken a rendőrök gépkocsivezetőket, a személygépkocsik műszaki állapotát, üzleteket, és a háztájiban tartott állatok tartási körülményeit ellenőrizték.

Szilágysági településeken razziázott a rendőrség, sok állattartót is megbüntettek
2024. október 09., szerda

Vasútállomáson szülte meg gyermekét egy várandós nő

A temesvári pályaudvar peronján, a vasúti rendőrség alkalmazottainak „bábáskodásával” hozta világra a gyermekét kisbabáját egy nő szerdán.

Vasútállomáson szülte meg gyermekét egy várandós nő
2024. október 09., szerda

Gáz van? Eladhatják az Azomureșt

Egy potenciális vevő megerősítette, hogy tárgyalásokat folytat a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát felvásárlásáról. Sajtóhírek szerint a jelenlegi svájci tulajdonos a magas gázárak miatt hajlana az Azomureș eladására.

Gáz van? Eladhatják az Azomureșt
Gáz van? Eladhatják az Azomureșt
2024. október 09., szerda

Gáz van? Eladhatják az Azomureșt

2024. október 09., szerda

Saját bankszámlájára utalt át sok pénzt egy partiumi község költségvetéséből a volt elöljáró

Vádat emelt a korrupcióellenes ügyészség a Bihar megyei Felsőmezős (Câmpani) község volt polgármestere ellen.

Saját bankszámlájára utalt át sok pénzt egy partiumi község költségvetéséből a volt elöljáró
2024. október 09., szerda

Januártól teljes egészében megkerülhető a terelőúton a partiumi megyeszékhely

Januárban átadják a forgalomnak az aradi körgyűrű még hiányzó, 11 kilométeres szakaszát, és ezzel a Maros-parti város lesz az első romániai megyeszékhely Iustin Cionca tanácselnök szerint, amelyet teljesen körbeér a teherforgalmi terelőút.

Januártól teljes egészében megkerülhető a terelőúton a partiumi megyeszékhely
2024. október 09., szerda

Halpusztulás a váradi Pece patakban

Mintegy 30 kilogramm elpusztult halat emeltek ki kedden a Pece patakból Nagyváradon.

Halpusztulás a váradi Pece patakban
Halpusztulás a váradi Pece patakban
2024. október 09., szerda

Halpusztulás a váradi Pece patakban