Fotó: FreeImages.com/Rob Gonyea
A tanév első felében félmillió órányi hiányzást gyűjtöttek össze a háromszéki diákok, ezek több mint fele igazolatlan – derül ki a Kovászna megyei tanfelügyelőség legfrissebb jelentéséből.
2017. május 22., 13:342017. május 22., 13:34
Kiss Imre főtanfelügyelő lapunknak elmondta, országos jelenségről van szó, és sajnos a Kovászna megyei iskolák sem lógnak ki a sorból: átlagban 18 óra hiányzás jut egy diákra, ebből 9 igazolatlan.
A főtanfelügyelő kérdésünkre rámutatott, a számokat nem úgy kell értelmezni, hogy a diákok tömegesen ellógnak a tanórákról, az adatokat sokkal inkább az kerekíti felfele, hogy
Hozzátette, nagyon sok az igazolatlan hiányzás az elemi osztályokban, holott az első-másodikos kisdiákok természetesen nem tekeregnek. „A legjellemzőbb példa az, hogy a szülők beíratják a gyereket iskolába, a diák néhány hétig bejár, majd a család elmegy külföldre, vagy épp az országban dolgozni valahova, és viszik a gyereket is. A téli ünnepek előtt hazajönnek, akkor néhány napig ismét bejár a kisdiák, majd megint kimarad” – magyarázta Kiss Imre.
Az adatok egyébként azt mutatják, hogy a diákok 3,2 százaléka generálja a hiányzások 35 százalékát. Ha a gyerek sokat hiányzik, a tanév végén nem tudják lezárni, így gyakran előfordul, hogy évekig visszabukik például a második osztályba, aztán kinő az iskolaköteles korból, és már nem is fejezi be a tanulmányait. Kiss Imre szerint szigorítani kellene a jogszabályokon,
Jelenleg pénzbüntetést ír elő a törvény, de azt az érintettek nem tudják kifizetni, így azt behajtani sem lehet. A pedagógusok sem tehetnek többet, hiszen nekik elsősorban az a feladatuk, hogy az iskolában levő gyerekekkel foglalkozzanak, nem a távolmaradókkal.
A jelentés szerint a hiányzások terén a Kovászna megyei rekordot a sepsiszentgyörgyi roma negyedben működő Néri Szent Fülöp általános iskola tartja, ahol 45 órányi hiányzás jut egy gyerekre. A legtöbbet átlagban a szakiskolások lógnak, 31 óra az egy főre eső hiányzás, a középiskolások esetében 21, ám az általános iskolákban is eléri a 19 órát.
A középiskolák között a legtöbb igazolatlan hiányzás a Kós Károly- és a Constantin Brâncuşi-szakközépiskolákban van,
A tanfelügyelők legutóbb arra kérték a tanintézetek vezetőit, a pedagógusokat, hogy kísérjék figyelemmel a diákokat, tisztázzák, mi van a hiányzások vagy az iskolából való kimaradás hátterében, és keressenek megoldásokat.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!