Jó idényt zár a szatmári eper, de a régi gondokat ez sem oldja meg

A földieper a kora nyári időszak legkedveltebb gyümölcse •  Fotó: Partiumi Falugazdász Hálózat/Czinzel László

A földieper a kora nyári időszak legkedveltebb gyümölcse

Fotó: Partiumi Falugazdász Hálózat/Czinzel László

Jó epetermesztési idényt zártak idén a szatmári gazdák, ez azonban nem feledteti a termelőkkel a földieper körüli értékesítési gondokat. A kertészeti ágazat boldogulását hátráltatja a munkaerőhiány, nincsenek hűtőházak, és szövetkezés nélkül a termelők kiszolgáltatottá válnak a kereskedőknek. Termelővel és mezőgazdasági szakemberekkel jártuk körül az évtizedek óta országos hírnévnek örvendő, az import gyümölcsnél összehasonlíthatatlanul finomabb szatmári földieper jövőjét.

Makkay József

2023. június 15., 20:052023. június 15., 20:05

2023. június 18., 18:592023. június 18., 18:59

A vége fele tart a szatmári eperszüret. Van, ahol már befejeződött, míg a később érő fajták kitartanak még egy-két hetet. A Halmiban és a környező Szatmár megyei falvakban meghonosodott epertermesztés az utóbbi évtizedekben elterjedt a partiumi megye távolabbi falvaiban is. Sok kisgazda lát benne fantáziát, hiszen kedvező időjárás esetén kis területről is nagy mennyiségű gyümölcsöt lehet szüretelni és értékesíteni. Ahogyan a megyeszékhelytől 15 kilométerre fekvő Mikolában is teszik a kistermelők, akik zömében a szatmárnémeti piacon értékesítik terményüket.

Kállai Pál nem csak több lábon álló gazda – főállásban a mikolai polgármesteri hivatalban dolgozik és emellett gazdálkodik –, hanem az epertermesztésben is többféle módszert kipróbált.

A hét ár területen termesztett fólia alatti gyümölcs hozza a legtöbb pénzt: a május tizedike körül elkezdődött szüret első eperszállítmányát kilónként 40 lejért értékesítette, de a szabadföldi betakarítás kezdetéig kitartott a 30 lejes ár.

Utána kezdték el szedni a szabadföldi parcellában, a fátyolfólia alatt termesztett gyümölcsöt, ami szintén jó áron kelt el. Az utolsó hozam a szabadföldi epertermesztés dömpingje volt.

,,A feleségemmel gazdálkodunk, ő otthon van, így meg tudjuk oldani a folyamatos piacolást is. Asztalt bérlünk a szatmárnémeti zöldségpiacon, a termés legnagyobb részét a vásárlóknak adjuk el. Csak akkor szorulunk viszonteladókra, ha hirtelen meleghullám miatt túl sok eper érik egyszerre. Hogy ne romoljon el, olcsóbb áron eladjuk nagytételben” – magyarázza a mikolai gazda.

Kállai Pál egy korábbi látogatásunk alkalmából mutatta meg a fátyolfóliás eperültetvényét •  Fotó: Makkay József Galéria

Kállai Pál egy korábbi látogatásunk alkalmából mutatta meg a fátyolfóliás eperültetvényét

Fotó: Makkay József

Mikolán és a környező falvakban ez az epertermesztő kisgazdák bevált módszere. Mivel nehéz napszámost találni a sok kézi munkaerőt igénylő szedéshez,

a gazdák csak annyi földiepret termesztenek, amit családi segítséggel tudnak művelni, betakarítani és értékesíteni.

Kállaiék esetében a hét árnyi fóliasátor mellett ez 25 ár szabadföldi epertermesztés jelent.

Az Újmikolából, Újberekből és a községközpontból, Mikolából álló, többségében magyar lakosságú községben a kistermelőkön kívül néhány olyan gazda is van, aki nagyobb területen, két hektáron is termeszt epret. Az ő esetükben nem működik a piacolás, így eleve viszonteladóknak értékesítik az árut.

A legtöbb pénzt a fólia alatti epertermesztés hozza a szatmári gazdáknak •  Fotó: Makkay József Galéria

A legtöbb pénzt a fólia alatti epertermesztés hozza a szatmári gazdáknak

Fotó: Makkay József

Kállai Pál szerint az idén jó szezont zártak. Az utolsó hetet leszámítva az időjárás végig kedvezett a földiepernek. Portájukon a beköszönő esős idő a betakarítás végét érte, kárt nem okozott, viszont több olyan, később érő eperfajtát termesztő gazda is van a községben, akiknél nagyobb mennyiségű gyümölcs rothadt el a földeken.

,,Csak epertermesztésből nehéz még Szatmárban is megélni, ez egy szezonális növény. Aki gazdálkodással foglalkozik, az káposztát és más zöldségeket is termesztett, hogy egész évben legyen bevétele. Ha ért hozzá a gazda, az epertermesztésből is szép jövedelme származik” – összegzi a zöldségtermesztés lényegét Kállai Pál. A gazda azt is hangsúlyozza, hogy sok magyarországi vásárló is megfordult náluk, és nagyobb mennyiségű epret vásárolt.

Érdekes módon a szatmári falvakban nem terjedtek el a hosszabb tenyészidejű, több hónapon át termő eperfajták. Kállai ezt azzal magyarázza, hogy aki folyamatosan érő fajtákat termeszt, az eperszezon után nem tudja jó áron értékesíteni. A hazai vásárlók ahhoz vannak szokva, hogy májusban és júniusban egy hónapon át tart a földieper szezonja, akkor érdemes vásárolni. Később már csak szórványosan érdeklődnek az eper iránt.

Fodor István falugazdász szerint a szatmári epernek nincs valós konkurenciája •  Fotó: Makkay József Galéria

Fodor István falugazdász szerint a szatmári epernek nincs valós konkurenciája

Fotó: Makkay József

Nem igazi konkurencia a külföldi eper

Fodor István agrármérnök, a Partiumi Falugazdász Hálózat falugazdásza szerint idén nagyjából kedvezett az időjárás az epertermesztésnek, de a szabadföldi parcellákon az egy hétig tartó csapadékos idő az utóbbi egy hét során jelentős károkat okozott. Ezzel együtt sok gazda elégedett, mert korábban még jó áron lehetett értékesíteni a terményt.

,,Halmiban és a környező falvakban, ahol régi hagyománya van az epertermesztésnek, a gazdák rendszerint olyan viszonteladóknak értékesítik a termést, akiket régebb óta ismernek, és jó munkakapcsolat alakult ki közöttük.

Idézet
A kereskedők szállítják tovább az epret Kolozsvárra, Székelyföldre és Erdély más részeibe”

– fogalmazott a Krónikának a mezőgazdasági szakember. Fodor úgy látja, hogy a szatmári epernek igazából nincs konkurenciája a romániai piacon. A partiumi eper megjelenése előtt importálnak ugyan spanyol árut is, de a kemény és ízetlen gyümölcsöt nem lehet összehasonlítani a szatmári termékkel.

A kisgazdák érdekeit felvállaló Magyar Lóránd szerint jó esély van arra, hogy jövőtől az epertemesztők is kapjanak román állami támogatást •  Fotó: Facebook/Magyar Lóránd Galéria

A kisgazdák érdekeit felvállaló Magyar Lóránd szerint jó esély van arra, hogy jövőtől az epertemesztők is kapjanak román állami támogatást

Fotó: Facebook/Magyar Lóránd

Az epertermesztő gazdákon is a szövetkezés segíthet

Magyar Lóránd RMDSZ-es parlamenti képviselő az egyik kezdeményezője annak a törvénytervezetnek, amely ,,de minimis” támogatásként hektáronként évi tízezer lejes állami támogatást nyújtana az epertermesztők számára. A Szatmár megyei parlamenti képviselő a Krónikának elmondta, hogy az epertermesztés sürgős támogatásra szorul. A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) listáján nem szerepel kiemelten támogatandó mezőgazdasági területként, de kimaradt a kormány zöldség- és gyümölcstermesztési ,,de minimis” programjából is.

Az RMDSZ-politikus jó esélyt lát arra, hogy a törvénytervezetet még idén megszavazzák. ,,Amint kinevezik az új mezőgazdasági minisztert, felveszem vele a kapcsolatot, hogy a törvénykezdeményezés révbe jusson. A de minimis támogatásokhoz szükséges az Európai Bizottság beleegyezése is, így azt is meg kell szereznünk.

Idézet
Ha ha jól mozgunk, az epertermesztő gazdák jövőre már hozzájutnak a támogatáshoz”

– fogalmazott a Krónikának a szatmári politikus.

A szatmári eper ízvilágban utánozhatatlan a hazai piacon •  Fotó: Mezőgazdasági minisztérium Galéria

A szatmári eper ízvilágban utánozhatatlan a hazai piacon

Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Az eperrel beültetett romániai mezőgazdasági területek folyamatos csökkenésének okait Magyar Lóránd abban látja, hogy egyre kevesebb a szüretelési időszakban bevonható munkaerő, és nincsenek hűtőházak. Megfelelő tárolási lehetőség nélkül az értékesítés kiszolgáltatottá válik, és igazából csak a kereskedők nyernek. A halmi önkormányzat uniós pályázatból épített hűtőházat, amit a jövő évi eperszedési idényre már használhatnak a gazdák, de a megyében az egyetlen létesítmény nem oldja meg a szatmári epertermesztés gondjait – magyarázza a képviselő –, aki szerint itt is az értékesítési szövetkezés lehet a megoldás. Példaként a székelyföldi pityókatermesztő gazdákat hozza fel, akik megértették, hogy külön-külön nem boldogulnak a piacon, ezért egyre több szövetkezet kínálja a székelyföldi krumplit a kereskedelmi láncoknak.

Eddig hasonló kezdeményezést nem sikerült tető alá hozni Szatmárban, az epertermesztő gazdák elzárkóztak a szövetkezéstől, de Magyar Lóránd esélyt lát arra, hogy megfelelő felvilágosító munkával megtörik a jég, és a pozitív példa úttörő szerepet tölt majd be. Más esély ugyanis nincs a hosszabb távú piacon maradásra és a hűtőházak szövetkezeti háttérrel történő megépítésére.

korábban írtuk

Hektáronként 10 ezer lejes állami támogatást nyújtana az epertermesztőknek az RMDSZ
Hektáronként 10 ezer lejes állami támogatást nyújtana az epertermesztőknek az RMDSZ

Új állami támogatási rendszer kidolgozását szorgalmazza az RMDSZ az epertermesztők számára abban a szerdán iktatott törvénytervezetben, amelynek célja az ágazattal foglalkozók kiemelt támogatása.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök

Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.

Megvétózta a reptéri igazgatótanács tagjainak illetményemelését a megyei tanácselnök
2025. július 08., kedd

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás

A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.

Erdély-szerte károkat okozott a viharos időjárás
2025. július 08., kedd

Elítélik az európai diákszervezetek a romániai ösztöndíjak megkurtítását, nőhet az iskolaelhagyás

Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.

Elítélik az európai diákszervezetek a romániai ösztöndíjak megkurtítását, nőhet az iskolaelhagyás
2025. július 08., kedd

Hosszú bűnlajstroma van a házát az élettársára rágyújtó Maros megyei férfinak

Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.

Hosszú bűnlajstroma van a házát az élettársára rágyújtó Maros megyei férfinak
2025. július 08., kedd

Megrongálták a temesvári református templomon a magyar nyelvű táblát, amelyen az áll: „Éljen Tőkés László!”

A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.

Megrongálták a temesvári református templomon a magyar nyelvű táblát, amelyen az áll: „Éljen Tőkés László!”
2025. július 08., kedd

Lakástűzben halt meg egy nő Maros megyében, a szándékos gyújtogatás gyanúsítottját nagy erőkkel keresi a rendőrség

Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.

Lakástűzben halt meg egy nő Maros megyében, a szándékos gyújtogatás gyanúsítottját nagy erőkkel keresi a rendőrség
2025. július 08., kedd

Cégeknél gyakorlatozhatnak a BBTE duális képzésében részt vevő hallgatók

A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.

Cégeknél gyakorlatozhatnak a BBTE duális képzésében részt vevő hallgatók
2025. július 08., kedd

Veszélyben a tordai és a Slănic Prahova-i sóbánya is, lépni kell, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló katasztrófa

A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.

Veszélyben a tordai és a Slănic Prahova-i sóbánya is, lépni kell, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló katasztrófa
2025. július 08., kedd

Marad a veszélyhelyzet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.

Marad a veszélyhelyzet Parajdon
Marad a veszélyhelyzet Parajdon
2025. július 08., kedd

Marad a veszélyhelyzet Parajdon

2025. július 07., hétfő

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is

Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.

RMDSZ: a magyar iskolák önállóak maradhatnak 500-nál kisebb diáklétszám esetén is