Fotó: Pinti Attila
Nyílt levélben követelnek konkrét intézkedéseket egykori diákok a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium (MÁG), valamint a város önkormányzatának vezetőitől a tanintézet szexuális visszaéléssel vádolt tanárának ügyében. Az iskola volt tanulói számos intézményt „hárítással” vádolnak a nagy port kavart botránnyal kapcsolatban.
2023. november 30., 20:482023. november 30., 20:48
2023. november 30., 20:592023. november 30., 20:59
A hargitai megyeszékhely oktatási intézményének hét volt tanulója annak kapcsán foglalt állást, hogy az Átlátszó Erdély portálon megjelent kétrészes cikksorozatban kilenc, névtelenül nyilatkozó lány feltárta, hogy Orbán Zsolt, a gimnázium történelemtanára, volt csíkszeredai önkormányzati képviselő húsz éven át szexuálisan és érzelmileg visszaélt a diákjaival. Mint megírtuk, a pedagógus augusztustól már nem tanára a Márton Áron Főgimnáziumnak, munkaszerződését kérésére felfüggesztették, és november elején lemondott RMDSZ-es városi tanácsosi mandátumáról is.
Szerkesztőségünkhöz csütörtökön eljuttatott levelükben a volt MÁG-osok szolidaritást vállalnak az Orbán Zsolt visszaéléseiről felszólalókkal, ugyanakkor bírálattal illetik a gimnázium vezetőségét a történtek kapcsán. Úgy vélik, bár a rendőrség eljárást indított az ügyben, a tanintézet kiadott nyilatkozata nem elégséges, valamint az önkormányzat eddigi reakciója nem helyez kilátásba konkrét, részletesen kidolgozott lépéseket.
„A feltárt történetekből az tükröződik, hogy a Márton Áron Főgimnázium sokakat elhallgatásra nevel, így hozzájárul ahhoz, hogy ez az iskola falain kívül is közösségi gyakorlattá váljon. Ebből egy olyan kultúra származik, amely a látszatot értékeli a valódi felelősségvállalással szemben. Az elhallgatás és áldozathibáztatás állandósul a társadalomban, és így nők, gyerekek, kiszolgáltatott helyzetben lévők válnak áldozattá” – szerepel a levélben, amelyet André Ferenc (a Márton Áron Főgimnázium diákja 2007–2011 között), Anghel Anna (2012–2016), Bálint Boróka (2001–2009), Juhász-Boylan Kincső (2012–2016), Molnár Kinga (2005-2009), Szikszai László (2001-2009) és Vízi Tünde (2001-2009) jegyez.
A volt diákok „ijesztőnek” nevezik az ügyben tapasztalt hárítást, szerintük hárít az iskola, a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség pedig „némaságba burkolózik”. A volt diákok mindenkit arra kérnek, írják alá az ügyben útjára indított petíciót, a változás érdekében pedig számos követelést megfogalmaznak a Márton Áron Gimnázium vezetősége és Csikszereda önkormányzata irányába.
Azt várják, hogy az iskola világos nyilatkozatban ítélje el a diákokkal szemben történő visszaélések bármely formáját, adjon hitelt a vallomásoknak, indítson „egy független, harmadik fél általi transzparens vizsgálatot a történtek feltárására”, az eljárás során pedig vizsgálják meg minden olyan iskolai alkalmazott szerepét, akik a nyilvánosságra került vallomások alapján kiskorúak biztonságát veszélyeztethették. Továbbá felszólítják a Márton Áron Főgimnáziumot és a városi önkormányzatot, nyilatkozzanak nyilvánosan arról, hogy a tanintézetben (az önkormányzat esetében az alárendeltségébe tartozó intézményekben) nem dolgozik olyan személy, akiről felmerül a szexuális visszaélés gyanúja, és amennyiben felmerül, az ügyet maradéktalanul vizsgálják ki.
A Hargita megyei rendőrség vizsgálatot indított annak a pedagógusnak, volt RMDSZ-es tanácsosnak az ügyében, akit azzal vádolnak egykori tanítványai, hogy a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium történelemtanáraként szexuálisan visszaélt több diákjával.
Azt is követelik, hogy a Márton Áron Főgimnázium vezetősége a diákok és diákképviseletek bevonásával építsen ki „publikus, transzparens jelzőrendszert”, ahol akár névtelenül is jelezni lehet a visszaéléseket, bántalmazásokat, ugyanakkor az önkormányzat bővítsen, hozzon létre és működtessen olyan csatornákat, amelyek révén az oktatási intézmények bürokráciáját kikerülve lehet bejelentéseket tenni. „Felszólítjuk Markó Ilonát, a Márton Áron Főgimnázium igazgatóját és Korodi Attilát, Csíkszereda polgármesterét, hogy jövő péntekig, 2023. december 8-ig írásos formában válaszoljanak levelünkre” – szerepel a hét volt diák által aláírt dokumentumban.
A Hargita megyei rendőr-főkapitányság kedden bejelentette, hogy vizsgálatot indítottak Orbán Zsolt pedagógusnak, volt RMDSZ-es városi tanácsosnak az ügyében, akit azzal vádolnak egykori tanítványai, hogy a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium történelemtanáraként szexuálisan visszaélt több diákjával. A rendőrség közleménye szerint az ügyészség irányítása alatt zajló nyomozás célja „a teljes tényállás” feltárása.
Különben Orbán Zsolt – akit idén nyáron több egykori tanítványa közös levélben kereste meg és szembesítette korábbi tetteivel – az Átlátszó Erdély megkeresésére csak azokat a kihasználásokat ismerte el, ahol a viszonya volt diákjaival nyilvánossá vált. Azt állítja, csak nagykorú diákokkal volt kapcsolata, miután már elvégezték a középiskolát. Orbán november 10-én lemondott városi tanácsosi mandátumáról, és a képviselő-testület egy olyan tanácsülésen fogadta el a lemondását, amelyre nem hívták meg az újságírókat. Nyáron az FK Csíkszereda labdarúgó klubhoz igazolt tanulmányi igazgatónak.
Diákjai bizalmába férkőzött, majd többükkel szexuálisan is visszaélt a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egyik pedagógusa, volt városi tanácsos – állítja az Átlátszó Erdély.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
szóljon hozzá!