Székelyföldi ősei után kutatott halála előtt fél évvel Benedek Tibor, a pólóslegenda

Székelyföldi ősei után kutatott halála előtt fél évvel Benedek Tibor, a pólóslegenda

A világhírű játékos felmenőiről, a többségében magyarok lakta vidékről, annak lakóiról érdeklődött Székelyföldön

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Anyai ágon székelyföldi gyökerekkel bír a múlt héten, 47 évesen elhunyt Benedek Tibor háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, akiről csak most, halála után derült ki az is, hogy fél évvel ezelőtt Udvarhelyszéken járt felkutatni a családfáját. A Krónikának nyilatkozó lelkipásztor, valamint a távoli rokon elmondta: szerény, ősei iránt érdeklődő embert ismertek meg a legendás sportolóban, akiről akkor még nem tudták, kicsoda.

Rostás Szabolcs

2020. június 24., 16:212020. június 24., 16:21

2020. június 24., 17:592020. június 24., 17:59

Magas, szakállas budapesti férfi látogatott fél évvel ezelőtt Székelyudvarhelyre és környékére azzal a kimondott céllal, hogy felkeresse ősei szülőföldjét. A jelenlegi ismeretek szerint először járt a vidéken, mégpedig azért, hogy beazonosítsa innen elszármazott felmenőit. Nagyon kevés kivételtől eltekintve senki nem tudta róla, hogy kicsoda, mivel foglalkozik azok közül, akikkel közelebbről találkozott és elbeszélgetett. Még a családfája felkutatásában segédkező lelkipásztor, valamint a távoli rokon is csak utólag, június 18-án bekövetkezett halálakor szerzett tudomást róla, hogy minden idők egyik legjobb vízilabdázójával, a háromszoros olimpiai bajnok Benedek Tiborral beszélgetett hosszasan, sok mindenről.

A Hodgyai nagypapa nyomában

„Bemutatkozott, de nekem nem mondott semmit a neve, mert nem vagyok otthon a sport világában. A fiam meg is rótt emiatt később” – emlékezett vissza lapunknak Barabási Domokos, a Székelyudvarhelytől mindössze nyolc kilométerre fekvő Ócfalva református lelkipásztora. A legendás sportember decemberi-januári székelyföldi látogatásáról a korábban önkormányzati képviselőként is tevékenykedő Balázs Árpád székelyudvarhelyi újságíró számolt be először közösségi oldalán kedden posztolt bejegyzésében.

A történetet érdeklődésünkre Barabási Domokos lelkész fűzte tovább egészen onnan, amikor a magyarországi vendég bekopogott a közigazgatásilag Felsőboldogfalvához tartozó település parókiájának ajtaján.

Benedek Tibor – akinek felmenői eddig apai ágon, édesapja, Benedek Miklós színművész és nagyapja, az ugyancsak színész Benedek Tibor révén voltak közismertek – elmondta vendéglátójának, hogy családfája megrajzolásával próbálkozik, és többet szeretne megtudni az Ócfalván született anyai nagyapjáról. A családi könyvek, anyakönyvi kivonatok fellapozása nyomán kiderült, hogy a nagytata, a Budapestre kivándorolt Hodgyai Albert második házasságából született a vízilabdázó édesanyja, Hodgyai Éva. A református lelkész visszaemlékezése szerint a sportoló egyik ámulatból a másikba esett, amikor nagyapja első házasságáról, majd egyéb érdekes, számára addig ismeretlen információkról értesült.

Galéria

Több ezren gyújtottak gyertyát a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó emlékére a margitszigeti Hajós Alfréd Sportuszodánál

Fotó: MTI/Mónus Márton

„Hitkérdésekről, családról beszélgettünk. Nagyon kedves, szerény embert ismertem meg benne” – mondta el a Krónikának a kevesebb mint 240 lelkes Ócfalva – és még három környező település – református lelkipásztora. Barabási Domokos felidézte, Benedek Tibor nem beszélt a nyilvánosság számára akkor még ismeretlen betegségéről. „Boldog, lelki utazás volt számára az ősei felkutatását szolgáló látogatás. És talán már érezte, hogy közeleg az eltávozás” – vélekedett a lelkész.

Boldog lelki utazás

A világ egyik legjobb balkezes pólósának tartott Benedek Tibor dédnagyapja sírját is felkereste az ócfalvi temetőben, sőt vasárnap ellátogatott a kis falu 19. században épült református templomába is, ahol részt vett az istentiszteleten. Előtte a lelkipásztor segítségével felkereste a faluban élő rokonokat is. „Mi sem tudtuk pontosan, hogy kicsoda. A sportban a futballt még követem, de az úszósportokat már nem ismerem” – szabadkozott lapunknak Antal László, amikor szerdán Benedek Tibor látogatásáról faggattuk. A vízilabdázó tulajdonképpen az ócfalvi vállalkozó feleségével állt rokonságban: kettejük nagyszülei testvérek voltak. A kiváló sportoló felmenőjének, Hodgyai Albertnek egyébként hat testvére volt, egyikük Kolozsváron hunyt el, más leszármazottak Gyergyószéken élnek.

Antal László a Krónikának elmondta, a magyar férfi vízilabda-válogatott egykori szövetségi kapitánya kétszer járt náluk székelyföldi látogatása során, egyik alkalommal január 3-án, és beszélgetéseik során mindenre kíváncsi volt, ami a nagyapjával, felmenőivel, rokonságával kapcsolatos. „Megfontolt, gondolkodó férfi volt, a beszédmódján is látszott, hogy művelt, olvasott ember. Magáról nemigen beszélt, őt az kötötte le, ha mi meséltünk neki” – magyarázta Antal László. Aki tulajdonképpen június 18-án, Benedek Tibor elhunyta után szerzett tudomást arról, hogy ki is pontosan az a budapesti rokon, akit ők kétszer is vendégül láttak otthonukban. „Meglepődtünk, hogy ki is ő tulajdonképpen, erről nem beszélt nekünk. Mint ahogy azt sem gondoltuk róla, hogy súlyos beteg” – állapította meg az ócfalvi vállalkozó.

Galéria

Benedek Tibor Ócfalva református templomát is felkereste és részt vett egy istentiszteleten

Fotó: Veres Nándor

Közösségi oldalán számolt be a háromszoros olimpiai bajnokkal való megismerkedéséről a magyarországi származású, Székelyudvarhelyen élő Varga Péter Ákos, akitől Benedek Tibor tavaly segítséget kért családja székely vonalának felkutatásához.

„Jóisten ideküldte hozzám közel két hétre őt, és így módomban állt megismerni az egyik legnagyobb, akkor még élő magyar sportolót. 2019 advent első vasárnapján szépen fel volt díszítve az ünnepi asztal, amikor megérkezett. Beült 5 gyermekem mellé és közösen imádkoztunk. A nagyobbak énekelték neki az Adventi hírnököt. És közösen meggyújtottuk a gyertyákat” – idézte fel a decemberi látogatást a vízilabdázó vendéglátója, akivel addig nem ismerték egymást. Varga mesélt neki Székelyföldről, székelyekről, történelemről; szerinte nagyon megtetszett Benedeknek Udvarhelyszék, a régió lakói, és sajnálattal mesélte, hogy eddig erre nem volt ideje. Látogatását visszahúzódva töltötte, kerülte a nyilvánosságot, arra kérve vendéglátóját, ne nagyon híresztelje ittlétét, mert kicsit pihenni szeretne, egyedül lenni. „Sok meccséről mesélt, olimpiáról rengeteget, olaszországi éveiről. Gyermekeiről. Csapattársairól. Egy nagyra becsült emberrel hozott össze a sors. Szerencsémre, rövid életének egy kis közös szakasza egy úton haladt az enyémmel. (…) Példakép voltál… nekem is” – írja bejegyzésében Varga Péter Ákos.

A szerénység mintaképe

Az életének 48. évében, június 18-án elhunyt háromszoros olimpiai aranyérmes, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó, a magyar férfiválogatott korábbi szövetségi kapitánya családfakutatása, székelyföldi látogatása minden bizonnyal összefügg mintegy két éve felfedezett súlyos betegségének előrehaladtával. A kiváló játéktudása mellett vasakaratáról, szorgalmáról, munkabírásáról közismert Benedek Tiborra jellemző szerénységre vall ugyanakkor, hogy ősei felkutatása során nem az – őt méltán megillető – hírnevét helyezte előtérbe (2015-ben bekerült a vizes sportágak Hírességek Csarnokába), hanem felmenőiről, a többségében magyarok lakta vidékről, annak lakóiról érdeklődött. Székelyföld, Erdély büszke lehet arra, hogy ha csak szerény mértékben is, de ilyen nagyszerű embert tudhat a magáénak.

Benedek Tibor Arénára neveznék át a Duna Arénát

A Nemzeti Sport azt kezdeményezi, hogy Benedek Tibor nevét vegye fel a 2017-es vizes világbajnokságra épített budapesti Duna Aréna. A napilap honlapján nemrég megjelent közlemény szerint a háromszoros olimpiai bajnok a legtöbb magyar olimpiai bajnokkal büszkélkedő sportág, a vízilabda egyik legnagyobb egyénisége volt. „Megérdemli az emléke, hogy méltóképpen tisztelegjünk előtte. A csütörtök esti mécsesgyújtás a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda, Benedek Tibor második otthona előtt ilyen tisztelgés volt. Ezrek zarándokoltak el a hajnalban elhunyt háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó portréjához. A sor vége a Margit hídnál kanyargott. A nagyrészt spontán esemény a szervezők szándékától függetlenül önálló életre kelt, nemzetegyesítő aktussá nemesedett” – olvasható a honlapon.
A közlemény kiemeli, az ország jeles uszodái legendás sportemberek, úszók, vízilabdázók nevét viselik. „Benedek Tibor egyiküknél sem volt kisebb sportember. Ha valaki méltó névadónak, akkor az ő” – írták. A kezdeményezést azóta többen is felkarolták, köztük Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke és Vári Attila, a Magyar Vízilabda-szövetség vezetője.

korábban írtuk

A legjobbak fölött – In memoriam Benedek Tibor
A legjobbak fölött – In memoriam Benedek Tibor

Magam sem tudom, hányadjára nézem újra a sydney-i olimpia férfi vízilabdatornájának döntőjét, és ismét törvényszerűnek tartom, hogy a gólzáport Benedek Tibor nyitotta meg.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében