A szamosújvári szórványkollégium épülete
Fotó: Kádár Hanga
A szamosújvári Téka Alapítványnál tanácskoznak csütörtöktől szombatig az erdélyi szórványmagyarság településein dolgozó Petőfi-ösztöndíjasok és mentoraik.
2020. január 24., 15:522020. január 24., 15:52
2020. január 24., 15:552020. január 24., 15:55
A rendezvényt pénteken látogatta meg Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa. Köszöntőjében elmondta: megtörténhet, hogy az erdélyi szórványközösségekben az évek során elfelejtik egy-egy népdal szövegét, amelyet a Petőfi-ösztöndíjasoktól tanultak, de megmarad a közös éneklés élménye.
– fogalmazott a miniszteri biztos. Hozzátette, bármit elveszíthetünk, de a szellemi értékeink, a kultúránk, a történeteink mindig a mieink maradnak.
A miniszteri biztos a rendezvény szünetében az MTI tudósítójának telefonon elmondta:
Szilágyi Péter elmondta: a Petőfi-ösztöndíjasok a magyar állam támogatásával tavaly szeptemberben érkeztek egy-egy szórványközösségbe, ahol ez év május végéig maradnak. Általában kulturális eseményeket szerveznek, népzenét, néptáncot oktatnak, színjátszókört vezetnek, magyar nyelvet tanítanak, helyi újságot szerkesztenek, rádióadásokat készítenek, cserkészprogramokat vezetnek, de mindegyiküknek meg kell találnia a saját útját a helyi magyar közösségekhez. Példaként említette, hogy olyan ösztöndíjas is van, aki intézményben nevelt, hátrányos helyzetű fiatalok közé került, és sportolói múltját elővéve a küzdősportok oktatása által tudta megtalálni a hangot a fiatalokkal.
A miniszteri biztos megjegyezte: nagyon különböző helyzetben lévő szórványközösségekbe kerültek az ösztöndíjasok, hiszen teljesen mások a kihívások a nagyvárosi szórványban, mint egy-egy kis faluban, de valamennyien arról számoltak be, hogy a közösségek, amelyekbe érkeztek, nagyon hálásak azért a munkáért, amit elvégeznek.
– nyilatkozta Szilágyi Péter.
A miniszteri biztos elismeréssel szólt arról a munkáról, amelyet a rendezvénynek otthont adó szamosújvári Téka Alapítvány végez a mezőségi szórványban. Úgy vélte: ez nemcsak Erdélyben, hanem az egész Kárpát-medencében példaértékű.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!