Számos tényező fokozza az elégedetlenséget: szakemberek szerint fontos, hogy továbbra is mindenki betartsa az óvintézkedéseket

Elégedetlenségi hullám. Sokaknak nem tetszenek a kijárási korlátozások •  Fotó: Rab Zoltán

Elégedetlenségi hullám. Sokaknak nem tetszenek a kijárási korlátozások

Fotó: Rab Zoltán

Egy év után már sokak számára tűnnek egyre elviselhetetlenebbeknek a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett intézkedések, a tiltakozás és a szabályok megszegése viszont nem megoldás a lapunk által megkérdezett szakértők szerint. Minél nagyobb átoltottság elérése a cél.

Bíró Blanka

2021. március 31., 12:242021. március 31., 12:24

Üllő és kalapács közé került nemcsak a romániai, hanem úgy általában véve a világ valamennyi kormánya a koronavírus-világjárvány miatt, hiszen ha a döntéshozók nem foganatosítanak óvintézkedéseket, a lakosság fele azt mondja, miért nem védik meg az embereket a fertőzéstől, ha pedig korlátozások bevezetéséről döntenek, a lakosság másik fele azt mondja, ezek teljesen észszerűtlenek – értékelt a Krónika megkeresésére Lorenzovici László orvos, egészségügyi közgazdász. Az egyetemi oktató az újabb romániai korlátozások és azok miatt kirobbant tiltakozási hullám kapcsán kifejtette:

a bukaresti hatóságok „a kecske is jóllakjon, a káposzta is megmaradjon” döntéseket próbálnak foganatosítani: nem zárják le teljesen a gazdaságot, ám a gazdaság így is megszenvedi a korlátozásokat, nagyon sok kisvállalkozás, vendéglátós tönkrement.

Ugyanakkor meglátása szerint méltánytalan a magánszektorral szemben, hogy ebben az időszakban a közalkalmazottak akkor is megkapják a fizetésüket, ha nem dolgoznak. „Az állami szférában is sok helyen csökkent a tevékenység a járványhelyzet miatt, de még csak kényszerszabadságra sem küldték az alkalmazottakat, hogy a bérük 75 százalékát kapják meg. Ez nem méltányos, és nem is tisztességes a magánszektor adófizetőivel szemben, ebből a szempontból is érthető az elégedetlenség” – hangsúlyozta Lorenzovici László.

Hozzátette: Romániában meglepően jó a jelenlegi járványhelyzet, az esetszámok növekedése más országokhoz képest viszonylag lassú. Ezért is gondolja úgy, hogy

az országosan egységes korlátozások bevezetése nem lett volna indokolt, így csak azokon a településeken vannak szigorítások, ahol növekedik a fertőzöttségi mutató, sőt a határértéket is megemelték 3, illetve 6 ezrelékről 4 és 7,5 ezrelékre.

„Ez azt is jelzi, próbálják enyhíteni, odázni a megszorításokat, hiszen ezeket az intézkedéseket már korábban is meg lehetett volna hozni. Sőt még azt is figyelembe kell venni, hogy a statisztikákban szereplő összlakosságra számolják a mutatókat, miközben az országban valójában nem él ennyi ember” – fejtette ki a szakértő.

Megkésett és elmaradt intézkedések

Lorenzovici kitért ugyanakkor arra is, hogy a kórházakban bizonyos osztályokon túlterhelés van, ami nem azért alakult ki, mert most sokkal rosszabb a járványhelyzet, mint a második hullámban, hanem mert most „fentebbről” indult a járvány. Vagyis a tesztszám és az esetszám hasonlóan alakul, mint tavaly októberben, csak akkor az esetszám napi kétezerről indult, ami lazította a nyomást a kórházakon. Most viszont négyezerről indult a növekedés, tehát amikor beléptünk a harmadik hullámba, kisebb volt a kórházakban a szabad kapacitás.

Az egészségügyi elemző szerint az egészségügyben már eddig meg kellett volna hozni azokat a döntéseket, amelyek javítanak a járványhelyzet kezelésén, ám csak most fogadták el azt a szabályozást, hogy az intenzív osztályon szolgálatot teljesítő,  más szakterületről érkező orvosok nem vonhatóak felelősségre.

Ez véleménye szerint megoldást hozhat arra, hogy korábban sok orvos nem akart az intenzív osztályon munkát vállalni, arra hivatkozva, hogy az nem az ő szakterülete.

Az egyetemi oktató szerint emellett már rég fel lehetett volna szerelni szubintenzív vagy szubakut terápiás részlegeket, ahogy sok más országban ezt megtették.

Idézet
Az intenzív kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek ellátását egy gyakorló orvos két-három nap alatt megtanulja”

– szögezte le a szakértő. Ez – tette hozzá – abból kiindulva is járható út lenne, hogy sok más területen alig van beteg, az orvosok egy részének kevesebb a munkája, így sokan átképezhetők lennének a koronavírusos betegek ellátására. „Kell ehhez egy átfogó törvényi keret, ami megteremti ennek a jogi és szakmai feltételeit” – véli az elemző.

Példaként említette, hogy Magyarországon kétszer is fellépett orvoshiány, amikor a háziorvosok száma csappant meg, egyszerűen eltörölték a korlátozást, hogy szakorvosi képesítésre van szükség. „A labdarúgásban egy csatár védőként, középpályásként is megállja a helyét, a koronavírus kezelésében sincs szükség orvosi csúcsteljesítményre, hiszen vannak protokollok, rutinok, azokat kell alkalmazni” – mutatott rá a szakértő, aki szerint ugyanez érvényes az egészségügyi asszisztensekre is.

Idézet
A járványhelyzetet jobban kellene menedzselni, de az elmúlt egy évben nem hozott ilyen jellegű döntéseket az egészségügyi minisztérium, hogy ezek a jogi, szakmai kereteit biztosítsa”

– szögezte le Lorenzovici László. Egyúttal arra is kitért, tavaly az orvosok, az egészségügyi szakemberek egy része nem szívesen vállalta a koronavírus-fertőzöttek ellátását, tartva a megbetegedéstől, sokan inkább elmentek nyugdíjba, betegszabadságra. Most viszont létezik a védőoltás, az egészségügyi személyzetnek nem lehet kifogása arra, hogy ne dolgozzon, annál is inkább, hogy a társadalomnak elvárásai vannak.

A szabályok nem opcionálisak

Ágoston László, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője aggasztónak tartja eközben, és helyteleníti, hogy bizonyos csoportok az utcára vonulnak a korlátozások ellen tiltakozva. A Krónika megkeresésére aláhúzta, a járványt a koronavírus elleni védőoltás fogja megfékezni, de ehhez el kell érni a nyájimmunitást szavatoló szintet. Addig pedig – hangsúlyozta – be kell tartani az óvintézkedéseket, kerülni kell a tömeget, a találkozásokat, tartani kell a távolságot, és viselni kell a védőmaszkot.

Az egészségügyi szakember arról is beszélt, hogy ő maga sem örül a korlátozásoknak. „Kényelmetlenek az intézkedések, de a törvényeket, a szabályokat sem csak akkor tartjuk be, ha a kedvünkre vannak” – szögezte le Ágoston László.

Kérdésünkre rámutatott: előfordulhat, hogy akik most részt vesznek egy tüntetésen, nem betegednek meg, nem lesznek tüneteik, de terjeszthetik a vírust, megfertőzhetnek másokat, akik aztán súlyos állapotban kerülnek kórházba. „Félő, hogy akik védőmaszk nélkül kivonulnak az utcára, máskor sem tartják be az óvintézkedéseket. Ez olyan szempontból is aggasztó, hogy a brit mutáció sokkal gyorsabban terjed, egy hordozó sok embert megfertőzhet” – jelentette ki az egészségügyi szakember.

„A politikumnak vállalnia
kell a felelősséget”

„A teljes romániai politikai osztálynak fel kell vállalnia a járvány miatt meghozott óvintézkedéseket” – szögezte le megkeresésünkre Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára. Hangsúlyozta,

a korlátozások azt a célt szolgálják, hogy 30–50 százalékkal csökkentsék a találkozásokat, ezzel fékezve a járvány terjedését.

„A vörös zónás településeken, ha hat órakor bezárnak az üzletek, valószínűleg már munkából hazafele elintézik az emberek a bevásárlást, nem vállalnak be még egy utat, ami tovább növelné a találkozások, a vírus terjedésének esélyét” – ecsetelte Vass Levente.

Hangsúlyozta egyúttal: a korlátozásokat ott vezetik be, ahol aggasztó a járvány-
ügyi helyzet, tehát nincsenek országos megszorítások, nincs általános kijárási tilalom, az óvintézkedések foganatosításakor arra is törekedtek, hogy a végzős évfolyamok diákjai személyesen járhassanak iskolákba.

„Ez senkinek, a politikumnak sem kényelmes állapot, működnek a megyei, helyi szintű katasztrófavédelmi bizottságok, a döntések felelősségét minden politikusnak fel kell vállalnia a helyi önkormányzati képviselőtől a miniszterekig” – összegzett az egészségügyi államtitkár.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 29., csütörtök

Több diák rosszul lett az egyik partiumi nagyváros iskolájában

Hat diák rosszul lett az aradi sportiskolában csütörtök délben. A katasztrófavédelmi felügyelőség vegyianyag-vizsgáló szakértői és a közegészségügyi igazgatósági is helyszíni vizsgálatot indított, hogy kiderítsék, mi okozta a csoportos rosszullétet.

Több diák rosszul lett az egyik partiumi nagyváros iskolájában
2025. május 29., csütörtök

Elárasztotta a víz a parajdi sóbánya Telegdy-részét is, menthetetlennek tűnik a turisztikai övezet

Elöntötte a bezúduló víz a parajdi sóbánya Telegdy-részét is, az utolsó területet, amelynek megmentésében még bíztak Parajdon – nyilatkozta csütörtökön a székelyföldi település polgármestere.

Elárasztotta a víz a parajdi sóbánya Telegdy-részét is, menthetetlennek tűnik a turisztikai övezet
2025. május 29., csütörtök

Áradások Kovászna megyében: van, ahol kritikus a helyzet; közel 300 ember kényszerült elhagyni otthonát

Az elmúlt napok heves esőzései nyomán még mindig óriási gondokat okoznak az árvizek Kovászna megyében, sokak voltak kénytelenek elhagyni otthonaikat, és van, ahol még mindig kritikus a helyzet.

Áradások Kovászna megyében: van, ahol kritikus a helyzet; közel 300 ember kényszerült elhagyni otthonát
2025. május 29., csütörtök

Kétszer is rengett a föld a Székelyföld közelében

Két kisebb földrengés történt negyven perc leforgása alatt csütörtökre virradóra Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – számolt be az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Kétszer is rengett a föld a Székelyföld közelében
2025. május 28., szerda

Székelyföldre látogat a magyar államfő, részt vesz a pünkösdi búcsún is

Négynapos magánlátogatást tesz a Székelyföldön Sulyok Tamás köztársasági elnök – közölte az Agerpres román hírügynökség a budapesti Köztársasági Elnöki Hivatalra hivatkozva. Az államfő részt vesz a pünkösdi búcsún is Csíksomlyón.

Székelyföldre látogat a magyar államfő, részt vesz a pünkösdi búcsún is
2025. május 28., szerda

Cáfol a prefektus: nem fenyegeti a beomlás veszélye a parajdi sóbányát

Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.

Cáfol a prefektus: nem fenyegeti a beomlás veszélye a parajdi sóbányát
2025. május 28., szerda

Holland kábítószer-kereskedőket kaptak el a dél-erdélyi autópályán

Elfogtak két holland kábítószer-kereskedőt a rendőrök a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Arad megyei szakaszán. A két férfit őrizetbe vették, a náluk lévő több mint öt kilogramm kábítószert lefoglalták.

Holland kábítószer-kereskedőket kaptak el a dél-erdélyi autópályán
2025. május 28., szerda

Orbán Viktor a Parajdon kialakult drámai helyzetről: a Székelyföld számíthat ránk!

A magyar kormány támogatásáról biztosította Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a parajdi sóbányába beömlő víz miatt kialakult drámai helyzet érintettjeit.

Orbán Viktor a Parajdon kialakult drámai helyzetről: a Székelyföld számíthat ránk!
2025. május 28., szerda

Két nap alatt már másodszor harapott meg embert a medve a Transzfogarason

Újra embert harapott meg a medve a Transzfogarason, miután hasonló eset történt kedden.

Két nap alatt már másodszor harapott meg embert a medve a Transzfogarason
2025. május 28., szerda

Újabb két, Ukrajnából menekülő férfi szorult a máramarosi hegyimentők segítségére

A hegyimentők és a határrendészek megmentettek a keddről szerdára virradó éjszaka két ukrán állampolgárt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb két, Ukrajnából menekülő férfi szorult a máramarosi hegyimentők segítségére