Az első alkalommal megszervezett Blagarocks tábor fő célját a közösség összekovácsolásában határozták meg
Fotó: Szucher Ervin
A távoktatás okozta hosszas és unalmas bezártság után össze- vagy akár visszarázónak is nevezhető élménytábort szervez Szászrégen legjobbnak számító középiskolájának néhány tanára: a két tannyelvű Lucian Blaga-iskola másfél száz diákja vakációzik természeti környezetben.
2021. július 09., 07:542021. július 09., 07:54
Három nap, tizenöt tevékenység, hat helyszín, százötven résztvevő és még sok olyan gyerek, aki a behatárolt tér és keret miatt lemaradt az élményekről– így jellemezhető számokban az első alkalommal szervezett Blagarocks tábor. A száraz adatokon túl fontos a tábor fő célja, amelyet a szervezők a közösség összekovácsolásában határoztak meg. A pandémia miatt a bő egy évig egymástól elzárt diákok a héten nemcsak hogy egymásra találtak, de kiszabadultak a természetbe.
– mondja kenyérdagasztás után a szászrégeni néprajzi múzeum kertjének árnyékában Reichenberger Iringó tanárnő.
Dél elmúlt, ebédidő van, a fiatal osztályfőnök most már az egyre éhesebb tanítványaival együtt várja aznapi munkájuk eredményét. A tábor rangidőse, a szentmihályi Maria Bucin Crişan kis türelemre inti újdonsült tanítványait, mondván, hogy már csak percek kérdése, amíg az első adag kenyér megsül. Élénkségével, ízesen mesélt történeteivel a nyolcvanéves „Maria tánti” a gyerekek, a tanári gárda és a néhány jele lévő szülő szívébe is belopta magát.
A többség, nemhogy tésztagyúrást nem látott életében, de még szabadtéri sütővel sem találkozott. A közösen készített kis fonott zsemlék oly ízletesre sikeredtek, hogy a hozzá evett zsír, szalonna, zakuszka, zöld hagyma, paradicsom és paprika már csak körítésnek bizonyult. Nem is csoda, hogy percek alatt úgy elfogytak, mint a meleg kenyér! „Én csak azt bánom, hogy a kemence nem kétszer vagy háromszor ekkora” – sajnálkozott a kis termetű, mindmáig rendkívül serény nénike.
A tábor első napjának különleges ebédjét nem csak kenyérsütéssel, „elméleti gyakorlattal” is ki lehetett érdemelni: ez a múzeum szomszédságában található iskolában zajlott, ahol ezúttal nem a magyar gyermekek birkóztak meg az állam nyelvével, hanem román társaik tanulgattak magyarul. A tábori magyarórán segédkező Chirilă Andrea és Székely Róbert maguk is meglepődtek román társaik által tanúsított érdeklődésén.
Robi szerint román társai leginkább azért szeretnének minél jobban tudni magyarul, hogy a vegyes társaságban értsék, miről folyik a beszélgetés. „Észrevették, hogy a magyar nyelv nem is olyan nehéz, mint ahogyan egyesek beállítják. Ha tudsz például németül, vagy akár franciául, akkor a kiejtést is könnyebben megtanulod – legalábbis ezt szűrték le az iskolatársaink” – osztotta meg a román diákok tapasztalatait a tizedikes tanuló.
Andrea azon lepődött meg, hogy azok is aránylag jól tudnak magyarul, akik nem beszélnek. A szintén tizedik osztályos lány szerint nem arról van szó, hogy a románok nem akarnak megszólalni magyarul, hanem arról, hogy szégyellik a nyelvi, fogalmazási és kiejtési hibáikat. A tanárok és a magyar diákok elmagyarázták nekik, hogy ezért senki nem fogja őket kinevetni, elvégre a magyar gyerekek is így kezdték a román nyelv elsajátítását.
– fejtette ki az idegenforgalmi szakon tanuló lány.
A második nap a természetjárásé volt. Az iskola diákjai a Via Carpatica általuk örökbe fogadott 16 kilométeres szakaszát gyalogolták végig. A Maros mentéről, a marosvécsi Kemény-kastélytól indultak és a Görgény-völgyében kötöttek ki. Tarsolyukból ez alkalommal sem hiányzott a vidámság meg a finom elemózsia. A résztvevők a Régen melletti Mocsár-erdőbe is karikáznak. A ForCamp egyesületnek köszönhetően lehet majd helyben is tekerni és ezáltal telefont tölteni, a Milvus csoport jóvoltából pedig Detektív a természetben nevű programra lehet benevezni.
A táborvezetők szavaival összefoglalva: az összerázás és visszarázás mellett igyekeznek minél több újdonságot kipróbálni. A visszajelzések és a vártnál is nagyobb érdeklődés miatt a tábor ötletgazdája, Cristina Drescan és Reichenberger Iringó szervező már most azt reméli, augusztusban vagy szeptemberben lesz folytatása a kezdeményezésnek.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!