Gyakorlat teszi a mestert. Kizárólag online tanrend nem alkalmazható a szakoktatásban (képünk illusztráció)
Fotó: Mónus Márton/MTI
Jóval több szakemberre lenne szükség, nem mindenki az elméleti oktatásra, intellektuális munkára hivatott – fogalmazott a Krónikának Gindele Imre, a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakközépiskola menedzsere. A mérnök tanárt a szakoktatásban tapasztalt, immár hatványozottan jelen lévő nehézségekről faggattuk.
2021. december 06., 07:482021. december 06., 07:48
Miközben az elmúlt években a szakoktatásnak javarészt a társadalom elutasító hozzáállásával kellett megküzdenie, a pandémia még rátett egy jókora lapáttal a problémákra. Gindele Imre, a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakközépiskola menedzsere a szakoktatás gondjairól beszélt lapunknak.
A mérnök tanár szerint a társadalomban nagyobb szerepet kellene betöltenie a szakoktatásnak, mivel jelenleg nincs az őt megillető helyén, háttérbe van szorítva. Gyakran hallani a szülők szájából: „tanulj fiam, hogy ne kelljen dolgoznod”.
„Ez egy rossz hozzáállás, mert a munkaerőpiac is azt mutatja, hogy jóval több szakemberre lenne szükség. Európai szinten a szakoktatás és az elméleti oktatás közötti arány 70–30 százalék. Ezek a számok azt is bizonyítják, hogy nem mindenki az elméleti oktatásra, intellektuális munkára hivatott” – részletezte a nagykárolyi mérnök.
A pedagógus hozzátette, nagyon sok, egyetemet végzett személy nem tudja felhasználni az oklevelét, és a befektetett idő, energia, pénz veszteséggé alakul. A szakember szerint Romániában szükség lenne egy jobban kidolgozott rendszerre, amely segít a szülők tudtára adni, hogy a gyermekük miben jó, mihez van érzéke.
és az eredmény függvényében irányt mutatni nekik a tanügyi rendszerben. Ugyanakkor a társadalom hozzáállásán túl a koronavírus-járvány is ellehetetleníti a szakoktatás fejlődését. Hiszen a képernyő előtt ülve nem lehet megtanulni esztergálni, gyalulni vagy hegeszteni.
„A pandémia ideje alatt nem lehet minőségi szakoktatást végezni. Nálunk faipari és mechanikai profilú osztályok működnek, melyek fizikai jelenlétet igényelnek. Többször is felhívtam a figyelmet arra, hogy engedélyezzék diákjainknak a gyakorlatot is. Az oktatás elméleti részét tanulják online, a gyakorlatot, ami az egésznek az alapja, műhelyben folytassák” – jelezte Gindele Imre.
a heti praktikát, amely 2-3 napos, nem engedélyezték, viszont az összefüggőt, amely több héten keresztül tart, jóváhagyták. Az utóbbin jelen lehettek a diákok abban az esetben is, ha az országban az oktatás online térben zajlott.
Arra a kérdésünkre, hogyan látja a szakoktatás helyét világunkban, a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakközépiskola menedzsere elmondta, szakoktatás nélkül nincs jövője a társadalomnak. Az utóbbi 5–6 évben történt egyfajta elmozdulás, a duális képzés pozitív irányba lendítette a szakoktatást, viszont rövid idő alatt, kevesen nem tudják megváltoztatni a rendszert.
amely rövidebb idő alatt nagyobb hangsúlyt fektet a műhelygyakorlatra, és csak a szakközépiskolai oktatás maradt, amelynek keretében kevesebb volt a szakmai gyakorlat. Ennek a döntésnek most is érezhető a hatása. „Dolgozunk azon, hogy változást hozzunk.
Ez a képzés lehetőséget nyújt a diákoknak, hogy az elmélet mellett a praktikát cégeknél, gyárakban vagy vállalkozásoknál végezzék el. Szép eredményeket sikerült elérni” – hangsúlyozta a mérnök tanár.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!